środa, 17 maja 2017 16:01

Kolejny wagon trafił do remontu

 
Kolejny wagon trafił do remontu fot. Rafał Wichniewicz

Już za kilka miesięcy poznamy efekty pracy uczniów i ich opiekunów, którzy zajmą się kolejnym wagonem gnieźnieńskiej wąskotorówki - tym razem jest to tzw. letniak.

Przed dwoma dniami warsztat remontowy opuścił pierwszy wagon towarowy, wyremontowany dla Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej (zobacz więcej), a w jego miejsce już pojawił się kolejny - nieco inny. Choć jest on konstrukcyjnie podobny do poprzednika, to jednak służył on nieco innym zadaniom - jest to bowiem wagon pasażerski, tzw. letniak. Do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 przy ul. Powstańców Wielkopolskich trafił prosto z Niechanowa, gdzie od lat rdzewiał i butwiał na bocznicy.

- Wcześniej był to wagon towarowy, taki sam jak ten już wyremontowany. Pod koniec lat 90. został poddany przebudowie na wagon letni, a więc jest bez górnych desek, dzięki czemu latem można było w nim przyjemnie jechać. Dodatkowo był w nim bar, gdzie znalazła się lada, a także miejsce na przyrządzanie posiłków, wydawanych podróżnym. Dodatkowo jest przechodni, ma pomosty i można przechodzić z niego do innych wagonów - mówi Krzysztof Modrzejewski ze Starostwa Powiatowego. W SOSW wyremontowana zostanie stolarka, elementy konstrukcyjne, a wszystko poddane będzie konserwacji. Po tym wagon trafi z powrotem na tory: - Tu przejdzie ostatni etap, a więc naprawę części jezdnych, hamulca ręcznego i podwozia, a więc tego co już musi być certyfikowane do jazdy - dodaje.

Planuje się iż remont potrwa tyle samo czasu, co w przypadku poprzednika - około pół roku. To nie koniec inwestycji w Gnieźnieńską Kolej Wąskotorową, ale o kolejnych działaniach w tym kierunku, poinformujemy w odpowiednim czasie.

4 komentarzy

 • Link do komentarza deogracias środa, 17 maja 2017 21:12 napisane przez deogracias

  Krzysztof Modrzejewski: właściwy człowiek na właściwym miejscu. Brawo!!!

 • Link do komentarza kolejorz środa, 17 maja 2017 19:23 napisane przez kolejorz

  Mam nadzieję, że bar będzie funkcjonował po ukończeniu i uruchomieniu jazdy ;)

 • Link do komentarza prosport środa, 17 maja 2017 18:04 napisane przez prosport

  Suuuuper! Tak trzymać!

 • Link do komentarza brawo środa, 17 maja 2017 16:43 napisane przez brawo

  I to się nazywa gospodarskie podejście do sprawy. Bo nie sztuka jest wydać miliony, ale z niczego zrobić coś niedrogim kosztem i jeszcze zadbać o to !

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane