niedziela, 30 lipca 2017 14:54

60-lecie parafii na os. Grunwaldzkim

 
60-lecie parafii na os. Grunwaldzkim fot. Rafał Wichniewicz

W niedzielne, wczesne popołudnie, wspólnota z kościoła pw. Chrystusa Wieczystego Kapłana obchodziła 60. rocznicę powołania swojej parafii. Był to pierwszy kościół, wybudowany po wojnie na terenie Gniezna i ostatni, jaki konsekrował kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia.

Wspólna modlitwa wiernych w kościele, znajdującym się na os. Grunwaldzkim, była okazją do podziękowania za te ponad pół wieku działalności na niwie duchowej i społecznej. Mszę świętą, sprawowaną pod przewodnictwem abpa Wojciecha Polaka Prymasa Polski, transmitowała na żywo telewizja publiczna na antenie TVP Polonia, co dodatkowo podkreśliło uroczystość tego nabożeństwa.

Wszystkich zgromadzonych w świątyni oraz przed telewizorami powitał proboszcz ks. kan. Andrzej Grzelak, który w kilku słowach nakreślił dzieje powołania tej parafii, pierwszej w południowej części Gniezna. Wspomniał przy tym o roli, jaką odegrał kardynał Stefan Wyszyński, który trwale zapisał się w historii budowy tego kościoła. Wspomniano przy tym także o samym budowniczym świątyni, śp. ks. kan. Stanisławie Sobczaku. 

W homilii wygłoszonej do wiernych przez abpa Wojciecha Polaka nawiązał on do obchodzonej rocznicy: - Wszechmogącemu Bogu, przez Chrystusa Wieczystego Kapłana, dziękujemy za 60 lat istnienia tutejszej parafii. Powstała ona staraniem kapituły prymasowskiej, ale swojej początki zawdzięcza odważnej decyzji Prymasa Tysiąclecia. On bowiem zabiegał, aby ta część Gniezna została objęta bezpośrednią troską i opieką duszpasterską. On też, po wielu staraniach pierwszego proboszcza ks. kan. Stanisława Sobczaka, błogosławił rozpoczętej w 1974 roku budowy wielkiego parafialnego kościoła. On też poświęcił i wmurował tu kamień węgielny, który został wyciągnięty z fundamentów bazyliki prymasowskiej. On także osobiście w październiku 1980 roku dokonał konsekracji tej świątyni. Parafia Chrystusa Wieczystego Kapłana jest więc jedyną wspólnotą parafialną w naszej archidiecezji, której kardynał Stefan Wyszyński, arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski, w czasie swojej posługi na stolicy prymasowskiej, towarzyszył od chwili jej powstania aż do uroczystego momentu konsekracji domu bożego - mówił abp Wojciech Polak.

W modlitwie powszechnej dziękowano za 60 lat działalności parafii i proszono o dalsze błogosławieństwo dla jej dalszej pracy wśród wiernych. Po mszy świętej, niektórzy z uczestników złożyli życzenia całej wspólnocie parafialnej.

3 komentarzy

 • Link do komentarza Adam poniedziałek, 31 lipca 2017 07:57 napisane przez Adam

  ks. Sobczak był w porządku, umiał z każdym porozmawiać, wielu spraw doglądał na "tajwanie" , pamiętam jak jeździł takim starym motorowerem

 • Link do komentarza ramol70 niedziela, 30 lipca 2017 17:27 napisane przez ramol70

  pamiętam organizowane festyny za ks. proboszcza Sobczaka kiedy zbierano na budowę kościoła.... najgorsze lata komuny....

 • Link do komentarza elżbieta jędraszewska niedziela, 30 lipca 2017 15:43 napisane przez elżbieta jędraszewska

  Wielką zasługą tego,że kościół powstał (poprzednio był usytuowany w baraku ) ,został zbudowany ma śp. ks.kanonik Stanisław Sobczak.Wlatach 60/70 ubiegłego wieku :) nie było mszy świętej czy tez nabożeństwa ,aby ks. Sobczak nie modlił się żarliwie o pozwolenie na budowę światyni. Pamiętam to dokładnie ,jakby to było dzis :) Od 1957 do 1978 r. byłam parafianką Chrystusa W.Kapłana
  Pozdrawiam

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane