niedziela, 07 stycznia 2018 16:01

„Pamiętamy o tobie Pawle, synu tej ziemi!”

 
„Pamiętamy o tobie Pawle, synu tej ziemi!” fot. Rafał Wichniewicz

W niedzielne południe w nieodległym od Gniezna Pawłowie odbyły się uroczystości, upamiętniające jednego z dowódców powstania wielkopolskiego i działacza niepodległościowego - Pawła Cymsa.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, sprawowaną w miejscowym kościele pw. św. Marcina, a której przewodniczył proboszcz ks. Mariusz Wieczorkiewicz wraz z ks. Michałem Sołomieniukiem. Nabożeństwo odprawiane było m.in. w intencji Pawła Cymsa, który urodził się w tej miejscowości w 1894 roku i tu się wychowywał.

- Jak to się stało, że młody Paweł Cyms stał się bohaterem powstania? Trzeba wiedzieć iż jego rodzina była bardzo pobożna. Jego starszy brat Leon był kapłanem i również włączył się jako kapelan do powstania. Sam Paweł, po maturze, rozpoczął naukę w seminarium, pragnąć być kapłanem, ale wcielono go do pruskiej armii i do seminarium już nie wrócił. To też dobrze oddaje jego sylwetkę - służyć Bogu i Ojczyźnie. Wydaje mi się, że nie tylko on, ale i cała rodzina, to byli ludzie, którzy wiedzieli iż są na tym świecie po coś, a nie tylko dla siebie, żeby tylko spokojnie przeżyć czas na ziemi. Wiedzieli iż mają dług wobec innych jako chrześcijanie i jako Polacy - mówił ks. Michał Sołomieniuk dodając iż trzeci brat bohatera - Adolf, poległ w trakcie powstania. Duchowny zaznaczył też, że niestety nie zawsze intencje były Pawła Cymsa były rozumiane. Po raz pierwszy, gdy dotarł z powstańcami do Inowrocławia, gdzie polskie elity nie chciały słyszeć o jakichkolwiek działaniach przeciwko Niemcom, woląc z nimi inaczej się porozumieć. Innym przykrym zdarzeniem z życia było brak docenienia jego dokonań pod koniec jego życia przez ówczesne komunistyczne władze kraju: - Jakie to przykre, że swoi, ci którym przynosił wolność, nie widzieli w nim bohatera. Swoi nie zawsze potrafili uznać jego zasługi. Jesteśmy tu dzisiaj po to, by powiedzieć "Pamiętamy o tobie Pawle, synu tej ziemi, tej wsi". Pamiętamy o tobie i chcemy się uczyć od ciebie brania odpowiedzialności za naszą ojczyznę, jako chrześcijanie i ludzie, którzy tu przy ołtarzu szukamy swoich natchnień, pytając Boga - co mamy czynić - mówił w kazaniu ks. Michał Sołomieniuk.

W dalszej części uroczystości, wszyscy uczestnicy nabożeństwa udali się w krótkim pochodzie na zieleniec przy rozwidleniu dróg w Pawłowie. Tam, po uporządkowaniu terenu przez władze gminy, utworzony został skwer, który od tej pory nosić będzie imię Pawła Cymsa: - Ten rok, w którym obchodzimy 100. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego, jest dla nas wszystkich okazją, by całemu społeczeństwu przekazać informację o tym, jakie znaczenie miało to wydarzenie i kto w tym uczestniczył. Naszym lokalnym bohaterem jest Paweł Cyms, urodzony w Pawłowie, dlatego postanowiliśmy ten dość zaniedbany zakątek w tej miejscowości, przeznaczyć na takie miejsce patriotycznej pamięci i jednocześnie ulokowaliśmy część rekreacyjną, aby młode pokolenie mogło poznawać bohaterów, którzy walczyli o naszą wolność - mówił Tadeusz Szymanek, burmistrz Miasta i Gminy Czerniejewo.

- Przestrzeń publiczna jest dla nas miejscem, w którym przebywamy codziennie. Nazwy ulic i placów pozostają w naszej głowie i to kształtuje naszą świadomość, dlatego ta przestrzeń powinna być zgodna z tym, co jest polską racją stanu, co jest nasza historią i jest też zgodne z prawdą historyczną. Tutaj, w Pawłowie, mamy piękny przykład, aby pokazać społeczeństwu postać Pawła Cymsa, który się tu urodził, wychował i poszedł do powstania, stając się jednym z największych dowódców tego zrywu. Myślę, że tego typu postępowanie, jakiego świadkami jesteśmy dzisiaj, jest przykładem dla nas wszystkich, by myśleć o Polsce i symbolach ważnych dla młodego pokolenia - mówił senator Robert Gaweł. 

Nowy skwer został zrealizowany dzięki wsparciu otrzymanemu w ramach programu Wielkopolska Odnowa Wsi. W ramach tego, wykonano alejki, niezbędne instalacje, a także miejsce rekreacji. Pośrodku zlokalizowano miejsce, w którym może być palone ognisko. Dodatkowo, poza głazem z tablicą pamiątkową upamiętniającą Pawła Cymsa, a przeniesioną z budynku dawnej szkoły, ustawiono trzy informatory - jeden z nich przedstawia postać patrona skweru, a kolejny m.in. powstańców wielkopolskich z terenu Gminy Czerniejewo. 

Wydarzenie zakończyła uroczysta akademia w sali wiejskiej, którą stanowiły m.in. występy artystyczne młodzieży z czerniejewskiej szkoły podstawowej, a także przemówienia zaproszonych gości. Całość urozmaiciła obecność rekonstruktorów historycznych z GRH Dragoner oraz muzyka w wykonaniu Powiatowej Orkiestry Dętej.

1 komentarz

  • Link do komentarza wielkopolanka niedziela, 07 stycznia 2018 17:58 napisane przez wielkopolanka

    dziękuję za tę lekcję historii!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane