poniedziałek, 26 lutego 2018 09:10

Kronika miejscowa - 26 lutego 1926 roku

 
Kronika miejscowa - 26 lutego 1926 roku archiwum redakcji

Kiedy na torach za Arkuszewem doszło do "tragedii z nędzy", w kinie Apollo grano "Taniec złota i nędzy" w ośmiu aktach. Różne były więc losy ludzi 92 lat temu...

26 lutego 1926 roku Lech. Gazeta Gnieźnieńska informował mieszkańców:

Ofiara nędzy. W nr. 43 "Lecha" w notatce "Tajemnicze zwłoki" donosiliśmy o znalezieniu zwłok na torze kolej. między Jankowem a Arkuszewem. Jak dotychczasowe śledztwo wykazało owym nieszczęśliwym jest robotnik śp. Sylwester Zieliński z Kwieciszewa pow. mogileńskiego, który nie mając zajęcia ani też środków do wyżywienia rodziny, opuścił dom i udał się na poszukiwanie pracy. Przed tragicznym zgonem był również w Gnieźnie, lecz pracy nie znalazł. Najprawdopodobniej zrozpaczony niepowodzeniem, rzucił się pod nadchodzący pociąg, ponosząc śmierć na miejscu.

Denat pozostawił żonę i kilkoro małych dzieci bez wszelkich środków do życia.

 

Zderzenie samochodu z wozem. Dnia 24. bm. o godz. 9. wieczorem jechał samochodem właściciel dóbr Hans Girke z Polanowic. Na szosie pod Skiereszewkiem wskutek silnej mgły najechał z tyłu na wóz gospodarza Michała Pluty z Piekar. Wóz został wywrócony, Pluta lekko pokaleczony, został opatrzony w Gnieźnie i pojechał do domu. Samochodowi nic się nie stało.

Napad rabunkowy. W ubiegłym tygodniu dokonano napadu rabunkowego na dom wdowy Barbary Dybizbańskiej w Kędzierzynie. Mianowicie zamaskowany bandyta korzystając z nieobecności B. Dybizbańskiej, powalił jej córkę na łóżko, związał jej nogi, oblał twarz jakimś płynem, żądając wydania pieniędzy. Po przetrząśnięciu urządzonem w mieszkaniu, bandyta nieznalałszy pieniędzy, zbiegł. Energiczne śledztwo w toku.

Fałszywe 20-złotówki. Znów pojawiły się w obiegu fałszywe banknoty 20-złotowe. Są nadzwyczaj dobrze zrobione, wprost trudne do rozpoznania. Można je odróżnić od prawdziwych po tem, że cieniowanie między głową orła a skrzydłami jest jednolite pionowe i cośkolwiek wpada w zamglony podcień żyłek. U prawdziwych cienie te są kratkowane. Dalej tło orła jest wprawdzie pionowemi linijkami zacieniowane, lecz mniej wyraźne niż u prawdziwych banknotów. 

2 komentarzy

  • Link do komentarza jbhjbhb poniedziałek, 26 lutego 2018 13:33 napisane przez jbhjbhb

    Samochodowi nic się nie stało.

  • Link do komentarza czytelniczka Ewelina poniedziałek, 26 lutego 2018 11:59 napisane przez czytelniczka Ewelina

    Wprawdzie już 90 lat, ale jakże zmieniła się polska mowa! Gdyby teraz w tym stylu jakiś redaktor napisał podobnej treści notatki, to nie miałby czego szukać w redakcji! I te dokładne dane osobowe!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane