niedziela, 01 kwietnia 2018 10:23

Inwazja mrówek nad „Wenecją”

 
Inwazja mrówek nad „Wenecją” fot. Rafał Wichniewicz

W okolicy Jeziora Jelonek, jak grzyby po deszczu powstają kolejne mrowiska - kopce stworzone przez małe owady przybierają rozmiarami z dnia na dzień.

Kilka ciepłych dni wystarczyło, by obudziły się pierwsze, zimujące stawonogi, które zachęcone dodatnią temperaturą, żywo przystąpiły do odnawiania swoich zasobów gatunkowych. W przypadku Gniezna można jednak mówić o ewenemencie, gdyż w okolicach popularnej "Wenecji" w ostatnich dniach bardzo szybko powstało co najmniej kilkanaście kopców, po których aktywnie żerują mrówki. Problem w tym iż są to stawonogi z gatunku inwazyjnych. 

Małe owady, które mogą podnieść wielokrotność swojej wagi ciała, wykorzystały wciąż spoczywające w trawie liczne odpadki po ścinaniu gałęzi, złamanych w trakcie ubiegłorocznej nawałnicy. Małe kopce, które zaczęły się pojawiać przy pierwszych dodatnich temperaturach, w ostatnim tygodniu rozrosły się do pokaźnych rozmiarów. Problem jest o tyle istotny iż owady są z gatunku inwazyjnych - to tzw. mrówki ogniowe (Solenopsis invicta), występujące przeważnie w Ameryce Północnej i Środkowej (ich ugryzienie jest bardzo bolesne).

Na razie nie wiadomo skąd ten gatunek wziął się w naszym mieście i póki co, służby zarządzające zielenią nie wiedzą, co z tym fantem zrobić. W obawie przed ugryzieniem, nikt nie chce się zbliżać do mrowisk, dlatego zdjęcia kopców także wykonaliśmy z pewnej odległości. Po świętach wielkanocnych sprawie przyjrzą się specjaliści z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Przy aktualnym stanie rozrostu mrowisk, już wkrótce mogą stać się utrapieniem dla wypoczywających w okolicach Jeziora Jelonek - zwłaszcza tych, którzy będą próbowali choć na chwilę odpocząć w okolicy. Jednocześnie jednak, na ścieżce prowadzącej z Muzeum Początków Państwa Polskiego w kierunku centrum, powstają elementy Traktu Królewskiego - przy zejściu, tuż nad brzegiem, powstanie rzeźba legendy o Lechu. Służby mają nadzieję, że postać mitycznego założyciela Gniezna, wykonana z odlewu, zmyli mrówki i zaczną one atakować jego, dając sobie spokój zwykłym mieszkańcom wypoczywającym nad "Wenecją".

18 komentarzy

 • Link do komentarza Syf na ulicach środa, 04 kwietnia 2018 10:40 napisane przez Syf na ulicach

  W GNIEŹNIE jest Brud jakiego nigdy nie było

 • Link do komentarza czytelnik środa, 04 kwietnia 2018 09:23 napisane przez czytelnik

  Gom z Gnieźnianinem czyli opowieść i rozmowie samego ze sobą.

 • Link do komentarza Gom środa, 04 kwietnia 2018 03:14 napisane przez Gom

  Czytelnik, no tak dla gimnazjalisty hejt nie istnieje.
  Pozdrawiam ogarnietych.

 • Link do komentarza Gnieźnianin wtorek, 03 kwietnia 2018 11:08 napisane przez Gnieźnianin

  Do ciekawski To ten złośliwy chochlik drukarski :( :) A do czytelnika Na hejcie, znamy się nie tylko z widzenia.

 • Link do komentarza czytelnik wtorek, 03 kwietnia 2018 08:03 napisane przez czytelnik

  Jaki hejt, goscie widzieli mrówki, napisali o tym, a ty o jakims hejcie, Opanuj sie czlowieku!

 • Link do komentarza Gom wtorek, 03 kwietnia 2018 00:15 napisane przez Gom

  Brawo Gnieznianin . Trzeba walczyć z hejtem w necie.
  Pozdrawiam .Gom.

 • Link do komentarza ciekawski poniedziałek, 02 kwietnia 2018 22:26 napisane przez ciekawski

  A kto to taki ten koulista?

 • Link do komentarza Gnieźnianin poniedziałek, 02 kwietnia 2018 20:06 napisane przez Gnieźnianin

  Do strumyki Wystarczająco dobrze widzę i nie mam potrzeby iść do koulisty, a Tobie radzę iść do psychologa aby pomógł czytać ze zrozumieniem a nie inwektywami atakować.

 • Link do komentarza strumyki poniedziałek, 02 kwietnia 2018 15:39 napisane przez strumyki

  Bylismy na spacerze i widzielismy mrowki. Gnieźnianin niech idzie do dobrego okulisty.

 • Link do komentarza Gnieźnianin poniedziałek, 02 kwietnia 2018 12:32 napisane przez Gnieźnianin

  Do ekolog Masz racje w komentarzu swoim ale to dotyczy mrowisk naturalnie utworzonych przez mrówki a nie jako sterty odpadów porzuconych, nieuprzątniętych przez zakład utrzymania zieleni miejskiej.

 • Link do komentarza ekolog niedziela, 01 kwietnia 2018 23:52 napisane przez ekolog

  Ze względu na ogromne znaczenie mrówek w środowiskach leśnych niektóre gatunki objęte zostały ochroną. Ochrona gatunkowa ma na celu zabezpieczenie dziko występujących gatunków mrówek oraz ich siedlisk, a w szczególności tych gatunków, które są podatne na zagrożenia oraz objęte zostały ochroną na podstawie umów międzynarodowych.Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 28 września 2004 r. w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną wszystkie gatunki mrówek podlegają ochronie czynnej. Bardzo ważne są działania związane z edukacją ekologiczną. Nie tylko podnoszą one wiedzę na temat otaczającego nas środowiska, ale przede wszystkim kształtują odpowiednią postawę społeczeństwa wobec przyrody. Ochronie podlegają nie tylko mrówki leśne, ale także ich gniazda (mrowiska). Zakaz niszczenia mrowisk zawarty został w ustawie o lasach (art. 30.1.11) oraz w rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną (§ 6, art. 5).

 • Link do komentarza Gnieźnianin niedziela, 01 kwietnia 2018 23:03 napisane przez Gnieźnianin

  Gdyby to był tyko "prima aprilis" to jeszcze, ale to wyraz niewydolności Zakładu Zieleni Miejskiej, i po co rewitalizacja, skoro bieżącego utrzymania nie są wstanie realizować, brak funduszy, jeszcze ich mało ?

 • Link do komentarza Redatkor niedziela, 01 kwietnia 2018 22:35 napisane przez Redatkor

  pan Fischer jeszcze nie rzucił oskarżeń na naszego Prezydenta za całe zdarzenie ??

 • Link do komentarza MRÓWKA niedziela, 01 kwietnia 2018 14:44 napisane przez MRÓWKA

  Hm... okupacja Budasza przed nutriami :D

 • Link do komentarza ??? niedziela, 01 kwietnia 2018 12:42 napisane przez ???

  Pryma Aprilis???

 • Link do komentarza Mati niedziela, 01 kwietnia 2018 12:25 napisane przez Mati

  Zabrzmiało nawet całkiem realnie :D

 • Link do komentarza Weneja niedziela, 01 kwietnia 2018 11:26 napisane przez Weneja

  Byłem , widziałem coś okropnego!

 • Link do komentarza abc niedziela, 01 kwietnia 2018 10:54 napisane przez abc

  Hm... Dobry żart...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane