sobota, 21 kwietnia 2018 15:38

Lasy świętowały 100-lecie niepodległości w cieniu lip

 
Lasy świętowały 100-lecie niepodległości w cieniu lip fot. Rafał Wichniewicz

W sobotnie południe w Gnieźnie odbyły się uroczystości z okazji Dni Lasu. Przy tej okazji uczestnicy zasadzili pamiątkowe lipy.

Wydarzenie, jakim są Dni Lasu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, było doskonałą okazją do podsumowania historii tej instytucji. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej, sprawowanej w katedrze, w której uczestniczyli liczni leśnicy, zaproszeni goście oraz poczty sztandarowe. W homilii wygłoszonej do wiernych, ks. kan. Jan Kasprowicz nawiązał do wielowiekowego znaczenia lasów w historii Polski, a także wagi pracy, jaką leśnicy pełnili przed laty aż do dziś.

- Jest to przede wszystkim wielkie święto leśników, którzy ciężko pracują, z których jesteśmy bardzo dumni, a na co dzień często nie słyszymy w ogóle o tym, co robią, jaką wykonują pracę. Gospodarka leśna od lat 90. prowadzona jest w oparciu o ustawę o Lasach Państwowych, która w taki sposób uspołecznia tę gospodarkę leśną, działając w imieniu społeczeństwa i dla społeczeństwa. Wszelkie usługi, jakie daje społeczeństwu gospodarka leśna, a także produkty czy same środki na utrzymanie, pochodzą ze sprzedaży drewna, gdyż Lasy Państwowe są jednostką samofinansującą się - te środki są przekazywane na szlachetne cele, jak chociażby ochrona przyrody - przekazał Andrzej Konieczny, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. 

Pierwsze Dni Lasu odbyły się w 1933 roku i wówczas, przy każdej ich okazji, na pamiątkę sadzono "lipy wolności". Do tej tradycji postanowiono powrócić po latach - w roku obchodzonej rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości.

W dalszej części uroczystości, po przemarszu w asyście ułanów, uczestnicy udali się na teren przy Centrum Edukacyjno-Formacyjnym. Tam, w seminaryjnych ogrodach, zostały zasadzone trzy pamiątkowe drzewka. Pierwotnie jednak miały się one pojawić przy katedrze - w miejscu powalonych w trakcie sierpniowej nawałnicy lip, które rosły tu od 1835 roku. Tak się jednak nie stało: - Niestety nie udało się uzyskać pełnej zgody konserwatorskiej do tego, by nasadzić nowe lipy w tym miejscu. Mamy jednak słowo księdza kanonika, że jeżeli dojdzie do wszystkich ustaleń z wojewódzkim konserwatorem zabytków, to leśnicy mają pierwszeństwo w tych nasadzeniach. Niemniej, nasadzenie ich w ogrodach seminaryjnych jest równie godnym miejscem i dobrym dla tych drzewek - przekazał Tomasz Markiewicz, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. Dlaczego to akurat lipy zostały zasadzone? - Lipa jest wpisana w tradycję polską, jako drzewo opisywane przez poetów i niesie ona wiele pożytku, ponieważ poza drewnem, to jeszcze pszczoły mają użytek z kwiatów lipowych. Niemniej, przed wojną lipy były sadzone jako drzewa pamiątkowe, gdyż ten gatunek spełniał taką rolę, upamiętniały takie dni właśnie, jak Dni Lasu, które dziś obchodzimy - dodał Tomasz Markiewicz.

Symbolicznego nasadzenia trzech lip, dokonali leśnicy, parlamentarzyści oraz przedstawiciele samorządu i duchowieństwa. Następnie wszyscy udali się do CEF na dalszą część uroczystości, gdzie odbyło się seminarium połączone z częścią artystyczną. Towarzyszyła temu okolicznościowa wystawa opowiadająca o historii Lasów Państwowych.

5 komentarzy

 • Link do komentarza Andrzej Solak poniedziałek, 23 kwietnia 2018 21:26 napisane przez Andrzej Solak

  A może, podpiszesz się pod własnym zdaniem imieniem i nazwiskiem, ja się nie wstydzę tego co robię, a robię to też dla ciebie. Jubileusz obchodów 100 lecia odzyskania niepodległości zobowiązuje wszystkich do właściwej postawy, a właściwą postawę będą opluwać tylko ......... bez nazwiska i szacunku dla własnego kraju...

 • Link do komentarza Andrzej Solak poniedziałek, 23 kwietnia 2018 21:07 napisane przez Andrzej Solak

  A może, podpiszesz się pod własnym zdaniem imieniem i nazwiskiem, ja się nie wstydzę tego co robię, a robię to też dla ciebie. Jubileusz obchodów 100 lecia odzyskania niepodległości zobowiązuje wszystkich do właściwej postawy, a właściwą postawę będą opluwać tylko szumowiny bez nazwiska i szacunku dla własnego kraju...

 • Link do komentarza Prezydent Ojropy niedziela, 22 kwietnia 2018 10:19 napisane przez Prezydent Ojropy

  Wszystko jest lipą

 • Link do komentarza korda sobota, 21 kwietnia 2018 18:49 napisane przez korda

  co za za zlot januszy?

 • Link do komentarza Jam_Jest sobota, 21 kwietnia 2018 18:39 napisane przez Jam_Jest

  Lasy dobrem narodowym, taki napis ujrzałem na jednym z wielu sztandarów, jakie z lekka powiewały na tej "uroczystości." Najpierw wycina się mnóstwo drzewostanu Puszczy Białowieskiej, a następnie przy okazji ww. święta, paraduje się ze sztandarem, na którym widnieje napis (Lasy Dobrem Narodowym) Kpina i to na tyle.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane