czwartek, 21 czerwca 2018 10:43

Senior źle się poczuje? Będzie mógł wysłać sygnał o pomoc

 

W najbliższym czasie ma się rozpocząć pilotażowy projekt systemu teeleopieki dla najstarszych mieszkańców Gniezna. W ten sposób będzie można reagować na pogorszenie się stanu zdrowia.

Program docelowo ma zwiększać bezpieczeństwo gnieźnian w wieku powyżej 60 roku życia, niesamodzielnych ze względu na wiek lub z niepełnosprawnością, mieszkających samotnie lub tylko z osobą również w wieku senioralnym. Założeniem jest, by osoby z zaburzeniami kardiologicznymi, neurologicznymi lub diabetycy, u których występują zaburzenia równowagi, utrata przytomności czy problemy z motoryką, mogli w odpowiednim momencie zasygnalizować wystąpienie problemów ze zdrowiem.

- System teleopieki będzie polegał na udostępnieniu 30 urządzeń. Będą to bransoletki, zakładane na rękę jak zegarek, na których będzie przycisk alarmowy, który będzie można wcisnąć, gdy wystąpi złe samopoczucie lub sytuacja, w której osoba poczuje się słabo. Urządzenie zadziała też, gdy nastąpi nagły upadek. Za pomocą karty SIM, bransoletka jest połączona z centrum teleopieki i tam wykwalifikowane osoby będą nawiązywały połączenie bezpośrednio z osobą zagrożoną, aby ustalić, jaka pomoc jest potrzebna. Jeżeli teleopiekun nie nawiąże połączenia, wtedy ma on podane telefony do rodziny lub sąsiada, albo, gdy nie ma kontaktu, to wtedy bezpośrednio powiadomi on służby ratunkowe - przekazał wiceprezydent Michał Powałowski.

System ma funkcjonować 24 godziny na dobę przez cały tydzień. Pilotażowa odsłona programu dla 30 osób ruszy od sierpnia i potrwa do grudnia 2018 roku. Użytkownicy będą mogli z niej korzystać nieodpłatnie, gdyż projekt będzie realizowany ze środków budżetu miasta. Osoby, które zostaną wytypowane do tego systemu, będą wskazane przez przychodnie, lekarzy rodzinnych oraz MOPS. W przypadku zainteresowania systemem, program ma być kontynuowany. Operator systemu będzie miał także możliwość nawiązania współpracy z zainteresowanymi opieką na zasadach komercyjnych.

2 komentarzy

  • Link do komentarza wyborca czwartek, 21 czerwca 2018 12:29 napisane przez wyborca

    UM wszystko przed wyborami..............by preziom spolek miejskich żyło się lepiej !

  • Link do komentarza Gnieznianin czwartek, 21 czerwca 2018 10:58 napisane przez Gnieznianin

    Zanim przez te sito wiadomości ustalą jaka pomoc potrzebna to pacjent już może nie żyć,brane to jest pod uwage ?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane