wtorek, 26 czerwca 2018 13:15

Oszuści w aplikacjach - nie daj się „złowić”

 
Oszuści w aplikacjach - nie daj się „złowić” archiwum redakcji

Gnieźnieńscy policjanci ostrzegają - w ciągu dwóch dni otrzymali dwa zgłoszenia o oszustwach, dokonanych za pomocą popularnych aplikacji.

W aplikacji WhasApp trwa szeroka akcja spamerska. Użytkownicy otrzymują wiadomości o rzekomym kuponie wartym 2000 zł rozdawanym przez sieć sklepów Biedronka lub inne firmy (Carrefour, Energylandia, Rolex, Starbucks, Ryanair, Legoland, Toyota, Lufthansa).

Wiadomość ma następującą treść:

*Biedronka rozdaje darmowy kupon o wartości 2000zł* dla 500 rodzin z okazji 23. rocznicy. Zdobądź bezpłatny kupon na: http://www.biedronka-pl[.]win/.

Inny przykład fałszywej wiadomości to:

*EnergyLandia rozdaje 5 darmowych karnetów dla 500 rodzin.* Zdobądź darmowe bilety na: http://www.energylandia-pl[.]win/.

Tylko w ostatnich dwóch dniach dwóch mieszkańców Gniezna uwierzyło w ofertę i padli ofiarami oszustów. Teraz dochodzenia w tych sprawach prowadzą policjanci zajmujący się przestępstwami gospodarczymi.

Cała akcja nie ma oczywiście nic wspólnego z wyżej wymienionymi firmami i jest zwykłym oszustwem. Użytkownik po kliknięciu w link znajdujący się w wiadomości kierowany jest na fałszywe strony zawierające quiz. Po udzieleniu odpowiedzi na zawarte tam pytania ofiara proszona jest o podanie swoich dwudziestu znajomych z WhatsAppa oraz o podanie danych osobowych celem wypłaty nagrody.

To właśnie pozyskanie danych osobowych jest celem hakerów. Dzięki temu mogą przygotowywać spersonalizowane, czyli kierowane do konkretnej osoby ataki phishingowe, uwiarygodnione poprzez obecność w treści tych danych. Znacznie łatwiej bowiem można paść ofiarą internetowych przestępców, gdy ci posłużą się prawdziwym imieniem i nazwiskiem.

źródło: KPP w Gnieźnie

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane