wtorek, 03 lipca 2018 12:35

Matura 2018 - powiat gnieźnieński pośrodku wojewódzkiej tabeli

 
Matura 2018 - powiat gnieźnieński pośrodku wojewódzkiej tabeli archiwum redakcji

Tegoroczni maturzyści otrzymali już wyniki swoich egzaminów, a Okręgowa Komisja Egzaminacyjna opublikowała pierwsze wyniki w skali okręgów, województw i powiatów. Sprawdziliśmy, jak poradził sobie powiat gnieźnieński.

Zanim dokonamy zestawienia wyników maturalnych w szkołach ponadgimnazjalnych na terenie powiatu gnieźnieńskiego (szczegółowe rezultaty OKE opublikuje najszybciej za kilka dni), można zapoznać się ze średnimi wynikami poszczególnych powiatów. Pod uwagę wzięliśmy najbardziej "rozchwytywane" przedmioty lub takie, w których wskaźnik proporcji jest w miarę podobny do innych ośrodków, choć obecnie nie jest jeszcze znana liczba zdających poszczególne przedmioty. Znaczną część niżej zaprezentowanych wyników, można jednak traktować miarodajnie. Ogólnie rzecz ujmując, powiat gnieźnieński znajduje się pośrodku stawki 35 powiatów województwa wielkopolskiego, tylko w jednym przypadku wykraczając poza średnią.

W języku polskim średnia wojewódzka wyniosła 56,48, a w powiecie gnieźnieńskim 56,31. Najlepszym okazał się być powiat wrzesiński z wynikiem 60,65, za którym uplasował się jarociński z rezultatem 60,01, a następnie śremski z wynikiem 59,57. Nasz region zajął w tej klasyfikacji 18 miejsce.

W języku angielskim średnia wojewódzka wynosiła 72,49, a w powiecie gnieźnieńskim 69,74. W skali 35 powiatów, najlepszym okazały się być ośrodki miejskie - Miasto Poznań z wynikiem 80,01, na drugim miejscu Leszno z rezultatem 73,83, a trzeci Konin z wynikiem 73,22. Powiat gnieźnieński w tej klasyfikacji znalazł się na 15 miejscu.

W języku niemieckim średnia wojewódzka wyniosła 57,88, a w uczniowie z powiatu gnieźnieńskiego mogą pochwalić się wyższym wynikiem w tej skali, gdyż średnia wyniosła 58,62, tym samym zajmując 12 miejsce. Najwyżej ponownie uplasowały się ośrodki miejskie - Poznań, Kalisz i Konin. 

Z matematyki uczniowie wielkopolscy poradzili sobie na średnim poziomie 53,62, przy czym z powiatu gnieźnieńskiego wynik ten wyniósł 50,94. W ten sposób zajął on 16 miejsce, podczas gdy najwyżej znalazł się powiat turecki z rezultatem 59,15, tuż za nim Poznań - 58,92, a następnie powiat wrzesiński z wynikiem 58,61.

Z biologii średnia wojewódzka w Wielkopolsce wynosiła 30,06, a uczniowie z powiatu gnieźnieńskiego uplasowali się na 14 miejscu z wynikiem 28,03. Pierwsze miejsce zajął Poznań (38,62), a dalej powiat turecki (33,74) i Leszno (33,41).

Z chemii średnia w województwie wielkopolskim wyniosła 37,11, a w powiecie gnieźnieńskim 32,41, co uplasowało go na 17 miejscu. Najlepiej z tym przedmiotem poradzili sobie uczniowie z powiatu wolsztyńskiego, Poznania oraz powiatu krotoszyńskiego.

W fizyce uczniowie z całej wielkopolski uzyskali średni wynik 32,71, przy czym najlepiej poszło uczniom z powiatu średzkiego (43,46), międzychodzkiego (42,29) oraz kolskiego (42,11). Powiat gnieźnieński znalazł się na 24 miejscu z rezultatem 25,93.

Z geografii uczniowie wielkopolscy poradzili sobie na poziomie 29,49, a z powiatu gnieźnieńskiego osiągnęli wynik 24,71, tym samym zajmując 28 miejsce. Pierwszy ponownie jest Poznań z rezultatem 34,67, dalej powiat wrzesiński i turecki (kolejno 34,59 i 32,76). 

Historia na poziomie 32,36 w skali województwa, w powiecie gnieźnieńskim zamyka się na poziomie 31,04 i tym samym 16 miejscu. Pierwszy jest powiat koniński z rezultatem 47,25, drugi powiat kościański 39,17, a trzeci Poznań - 37,33.

Najlepszy wynik ze wszystkich wymienionych tu przedmiotów, uczniowie powiatu gnieźnieńskiego osiągnęli z informatyki - 32,08, w wojewódzkiej skali wynoszącej 36,31 i zajęli tym samym 10 miejsce. Najlepszym okazał się być powiat czarnkowski, dalej Poznań i powiat pilski.

Jako ostatnią sprawdziliśmy wiedzę o społeczeństwie, gdzie średnia wojewódzka wyniosła 23,79. W powiecie gnieźnieńskim, który zajął 18 miejsce, wyniosła ona 22,36. Najlepiej poradzili sobie uczniowie z powiatu ostrzeszowskiego (36,83), tureckiego (34,26) i złotowskiego (33,24). 

 

 

8 komentarzy

 • Link do komentarza Prezes czwartek, 05 lipca 2018 15:13 napisane przez Prezes

  Wyniki matury 2018 w powiecie gnieźnieńskim nie dziwią. Od lat jest stagnacja i zmiany na stanowiskach dyrektorów niczego w tej sprawie nie zmienią. POnosimy wszyscy konsekwencje przyjmowania do liceów uczniów pod względem ilości, a nie jakości. Dopóki nie będzie selekcji na etapie przyjmowania uczniów po to, aby nauczyciele koniecznie mieli po 1,5 etatu to nic się nie zmieni. Trzeba zweryfikować rekrutację i w trakcie nauki "odsiać" tych, którym nie chce się lub nie potrafią się uczyć. Ponadto trzeba podnieść poziom przygotowania merytorycznego nauczycieli - inne powiaty potrafiły to zrobić. I to jest zadanie dla nowych władz powiatu gnieźnieńskiego.

 • Link do komentarza rodzic czwartek, 05 lipca 2018 10:21 napisane przez rodzic

  Facebooki i inne takie są w całej Wielkopolsce. Nie sądzę, by uczniowie z Gniezna korzystali z nich częściej niż ich rówieśnicy z innych miast. Niestety gnieźnieńska oświata kuleje od długich lat, niezależnie od tego, kto był dyrektorem szkoły. Zgadzam się z argumentem, że jeśli uczeń się nie nauczy, nauczyciel mu wiedzy do głowy nie wleje, ale jednak to od nauczyciela zależy bardzo dużo. To on przekazuje wiedzę, tłumaczy zagadnienia. Nie wierzę, że we Wrześni chce się młodzieży uczyć, a w Gnieźnie już nie. Co może zrobić dyrektor? Chyba niewiele. Nie zwolni przecież nauczyciela mianowanego, ( a takich jest najwięcej), bo chroni go Karta Nauczyciela.

 • Link do komentarza Matiratobzdura wtorek, 03 lipca 2018 18:48 napisane przez Matiratobzdura

  Ciekaw jestem czy każdy z was ma maturę? A jeśli chodzi o program nauki to nie ma nic wspólnego z tym jak uczniowie się uczą bo to tylko od nicholery samych zależy jakie będą mieć wyniki. Nauczyciel może tylko pokierować ale to uczeń musi się nauczyć wiec sorry Gregory ale taki klimat mamy jak Facebook i inne piers Olympus.

 • Link do komentarza Malkontent wtorek, 03 lipca 2018 18:02 napisane przez Malkontent

  do X i Rodzica - dla znających realia gnieźnieńskich liceów sprawa oczywista,, że bez "korków" nie zdasz tutaj matury na dobrym poziomie. A zatem dyrektorzy do roboty jak napisał Rodzic : "wszystko porządkować". Powodzenia. :-)

 • Link do komentarza rodzic wtorek, 03 lipca 2018 16:27 napisane przez rodzic

  Malkontencie, ci nauczyciele w tych szkołach uczą od lat, a co najmniej od kadencji poprzedników z PO, więc odczep się od Lubbego. Nowi dyrektorzy mają wiele pracy, by wszystko porządkować.

 • Link do komentarza x wtorek, 03 lipca 2018 16:23 napisane przez x

  MASAKRA, do dymisji dyrektorów, wychowawców i uczniów wydalić ze szkół. Spalić, zaorać i pobudować szkoły od nowa! MASAKRAAAA! SKANDAAAAL albo po prostu lecz się malkontencie.

 • Link do komentarza Malkontent wtorek, 03 lipca 2018 15:55 napisane przez Malkontent

  Dyrektorzy I i II LO z nadania pana Lubbe z pewnością ogłoszą sukces. A tak naprawdę te wyniki to MASAKRA. Może dyrektorzy powinni podać się do dymisji jak trener Nawałka? ;-)

 • Link do komentarza absolwent starej daty wtorek, 03 lipca 2018 12:57 napisane przez absolwent starej daty

  Cieniutko przędzie ta gnieźnieńska oświata. Co na to dyrektorzy tych szkół?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane