Wydrukuj tę stronę
piątek, 06 lipca 2018 09:43

Susza daje się we znaki

 
Susza daje się we znaki źródło: OSP Modliszewo

W ostatnich dniach wzmogły się wyjazdy służb gaśniczych do pożarów, pojawiających się na polach. To także efekt długotrwałej suszy, która najbardziej dotknęła Wielkopolskę.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, na podstawie badań prowadzonych od 1 maja do 30 czerwca br., stwierdził wystąpienie suszy rolniczej na terenie Polski. Szczególnie duży deficyt wody, wynoszący od -240 do -249 mm odnotowano w rejonie Wielkopolski, przy czym szczególnie dotyczy to obszaru północnej części województwa. Gniezno znalazło się na obszarze, gdzie brak wody wyniósł od -229 do -239 mm. 

Susza, którą odczuwają już rolnicy, stanowi także zagrożenie dla upraw i lasów. M.in. w minioną środę OSP Rybno Wielkie, OSP Kiszkowo i OPS Dąbrówka Kościelna interweniowały przy pożarze zboża w Turostowie. Wczoraj OSP Żydowo, OSP Niechanowo i JRG Gniezno zadysponowane były w godzinach popołudniowych do pożaru karczowiska w rejonie Lasu Miejskiego w Cielimowie, a wkrótce po tym ogień zauważono na polu, także w Cielimowie. Tego samego dnia OSP Modliszewo interweniowała przy pożarze pola i ścierniska w Dębłowie.

Jednocześnie urzędy gmin na terenie powiatu gnieźnieńskiego informują, że w związku z wystąpieniem na naszym terenie niekorzystnych warunków atmosferycznych w postaci suszy, rolnicy, których uprawy rolne zostały dotknięte jej skutkami, mogą składać wnioski do podległych sobie urzędów celem  oszacowania wielkości strat. 

źródło zdjęć: OSP Modliszewo, OSP Niechanowo, OSP Żydowo

Galeria