piątek, 13 lipca 2018 09:34

Wkrótce ma ruszyć odbudowa Pomnika Opatrzności Bożej

 
Wkrótce ma ruszyć odbudowa Pomnika Opatrzności Bożej wizualizacja: Towarzystwo Miłośników Gniezna

Towarzystwo Miłośników Gniezna poinformowało, że wkrótce ruszą prace przy odbudowie monumentu, zburzonego przez okupanta niemieckiego w trakcie ostatniej wojny. To wydarzenie wpisze się w program tegorocznych uroczystości rocznicowych.

Powołany w 2014 roku Komitet Odbudowy Pomnika Opatrzności Bożej, wraz ze swoim powstaniem, rozpoczął zbiórkę pieniędzy na ww. cel. Aktualnie, jak poinformowano, udało się już zgromadzić środki, pozwalające na postawienie samego monumentu. Na początku lipca 2018 roku Towarzystwo Miłośników Gniezna podpisało umowę z firmą Concraft z Bielska Białej, zajmującą się produkcją betonu artystycznego, która przygotuje gotowe elementy pomnika. Prace mają ruszyć w najbliższych tygodniach, a monument ma być gotowy do końca października br. 

- Całkowita kwota samego pomnika wyniesie 69 tysięcy złotych netto, natomiast dochodzi także wykonanie fundamentu, niewielki murek tuż za nim, metaloplastyka umieszczona na pomniku oraz płot metalowy na murku i posadzka z kostki granitowej. W sumie koszt wyniesie około 182 tysiące złotych. W chwili obecnej udało się uzbierać 64 tysiące złotych, co pozwala rozpocząć prace przy stawianiu samego pomnika - przekazał nam Jan Socha, przewodniczący komitetu odbudowy. Jak dodał, postawienie monumentu będzie na pewno idealnie wpisywało się w program uroczystości 100-lecia niepodległości. Bryła pomnika, zaprojektowana w formie ostrosłupa o podstawie kwadratowej, wyposażona będzie w elementy z metaloplastyki. Wieńczyć go będzie krzyż, a całkowita wysokość od podstawy ma wynieść 6,38 m. 

 

by zdobyć dodatkowe środki na prace wykończeniowe, komitet zwróci się do samorządowców o wsparcie tej inicjatywy, a także do kolejnych firm, które mogłyby pomóc przy budowie. Inicjatywę wesprzeć mogą także sami gnieźnianie, przekazując dowolne datki na ten cel na numer konta: PKO BP 33 1020 4115 0000 9602 0162 9369. Ci, którzy ofiarują kwotę powyżej 1000 zł, mogą liczyć na uhonorowanie granitową tablicą pamiątkową z nazwiskiem lub nazwą np. firmy, która zostanie umieszczona na cokole parkanu okalającego pomnik.

Gdyby Pomnik Opatrzności Bożej istniał do dzisiaj, byłby najstarszym znajdującym się na terenie Gniezna. Pobudowany został 1793 roku przez mieszczanina Piotra Gostomskiego (przez lata pełniącego funkcję radnego, sędziego i burmistrza miasta) u zbiegu ulicy Wrzesińskiej i Witkowskiej. Była to swojego rodzaju forma zawierzenia Gniezna boskiej opiece, o czym informowały umieszczone na cokole napisy: „Przechodniu smutny, bądź w Bogu ufny”, „Boża Opieka strzeż grodu Lecha”, informujące o fundatorze monumentu: „Petrus Gostomski fundator die XII Julii 1793” oraz jego renowacji dokonanej w XIX wieku: „Przez obywateli Gniezna odnowiona 1863”. 

Pomnik, z uwagi na umieszczoną na nim symbolikę, określany był przez gnieźnian jako Boże Oko. Przy nim to mieszkańcy żegnali wojsko wychodzące na front i tu także modlono się przy okazji majowych wycieczek. W 1914 roku, z uwagi na budowę wiaduktu nad torami kolejowymi, skrzyżowanie ul. Witkowskiej i Wrzesińskiej uległo przebudowie, a pomnik rozebrano. W 1918 roku posadowiono go na nowym miejscu, przy rozwidleniu ul. Warszawskiej i Dworcowej. W tym miejscu przetrwał do 1940 roku, kiedy to został zburzony przez Niemców. Odbudowany ma zostać w tym samym miejscu, co przed wojną.

11 komentarzy

 • Link do komentarza Lechu niedziela, 22 lipca 2018 18:49 napisane przez Lechu

  To miejsce jest obecnie strasznie zaniedbane i wiszą tam zapewne nielegalne, ohydne reklamy. Cieszę się, że wróci tam pomnik Opatrzności Bożej. Boża opieka, strzeż Grodu Lecha!

 • Link do komentarza makabra (nie dla mocherowych wiecy) wtorek, 17 lipca 2018 18:29 napisane przez makabra (nie dla mocherowych wiecy)

  2 złote na mocherowe wiece litości. W tym miejscu jak baby driver się komuś załączy przy skręcie to centralnie uderzy i powali te okazałości. Jeszcze poświęci to miejsce śmiertelny wypadek zobaczycie.

 • Link do komentarza humanista sobota, 14 lipca 2018 22:48 napisane przez humanista

  Jeśli zostanie tam wmontowana drzazga z drabiny, która śniła się Jakubowi, to dołożę dwa złote do budowy .

 • Link do komentarza Monika sobota, 14 lipca 2018 22:43 napisane przez Monika

  Wstyd za was, komentatorzy i nie piszę gnieźnianie, bo może jesteście tutaj z przypadku. Jak nie będziemy pielęgnować przeszłości, to i nas za kilkanaście lat nie będą szanować. Kim jesteście? Z jakich rodzin pochodzicie? Jacy nauczyciele was uczyli, że piszecie takie idiotyzmy? Zastanówcie się na drugi raz, zanim coś palniecie, bo naprawdę, takich herezji dawno tutaj nikt nie pisał.

 • Link do komentarza Endrju sobota, 14 lipca 2018 18:00 napisane przez Endrju

  Im kraj bardziej katolicki tym biedniejszy, np. cała Ameryka Południowa i Środkowa, część Afryki, Filipiny i... Polska.

 • Link do komentarza sroka sobota, 14 lipca 2018 17:24 napisane przez sroka

  spostrzegawczy aka znany radny krzykacz niech już sobie da spokój z mądrościami i łapska precz od społecznych inicjatyw

 • Link do komentarza spostrzegawczy sobota, 14 lipca 2018 13:54 napisane przez spostrzegawczy

  Ludzie dajcie spokój z tym pomnikiem Opatrzności. ani on ładny ani okazały. A jak już Towarzystwo Przyjaciół Gniezna, chce go koniecznie ustawić , to nich to zrobi tylko za swoje pieniądze. A tak przy okazji. Towarzystwo Przyjaciół Gniezna odnowiło też 3 lata temu, podobny, czerwony obelisk na cmentarzu Piotra i Pawła. Wydało na ten cel tez duże pieniądze i również nie tylko swoje, ale również NASZE . I co ? Obelisk już ponownie się sypie bo wyremontowano go rękami pseudo- fachowców. Wobec powyższego z tym pomnikiem Opatrzności, niech to Towarzystwo wzajemnej adoracji da już sobie spokój.

 • Link do komentarza ciekawy piątek, 13 lipca 2018 20:10 napisane przez ciekawy

  A do kogo obecnie należy teren, na którym ma ten pomnik stanąć ?

 • Link do komentarza micio piątek, 13 lipca 2018 10:54 napisane przez micio

  Ładne to, to nie jest... (ale ja się nie znam... bardziej podobają mi się króle, króliki)

 • Link do komentarza mieszkaniec piątek, 13 lipca 2018 10:14 napisane przez mieszkaniec

  Każdy mieszkaniec Gniezna gdyby wpłacił tylko po 2 złote, to pomnik byłby zapłacony. Niech gnieźnianie pokażą, że stać ich nie tylko na króliki!

 • Link do komentarza Schredder piątek, 13 lipca 2018 10:02 napisane przez Schredder

  I jakoś owa opatrzność nie uchonila przed zniszczeniem....

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Antyki022022