środa, 26 września 2018 10:55

Trwa odbudowa Pomnika Opatrzności Bożej

 
Trwa odbudowa Pomnika Opatrzności Bożej fot. Rafał Wichniewicz

W miejscu, w którym do pierwszej okupacyjnej zimy stał najstarszy gnieźnieński pomnik, od ponad dwóch tygodni trwają prace budowlane. Do końca października monument ma być odbudowany. 

Ufundowany został przez gnieźnieńskiego mieszczanina Piotra Gostomskiego w 1793 roku, a w 225 lat po tym zostanie on odbudowany ze składek społeczeństwa Grodu Lecha. Pomnik Opatrzności Bożej, zwany przez dawnych mieszkańców Gniezna także "Bożym Okiem", został zniszczony na przełomie 1939 i 1940 roku przez okupanta niemieckiego. Mimo iż po wojnie odbudowy doczekały się inne pomniki, ten wciąż pozostawał jedynie w pamięci gnieźnian. W 2014 roku przy Towarzystwie Miłośników Gniezna zawiązał się komitet, który za cel obrał sobie odbudowanie monumentu. To stało się faktem w ostatnich tygodniach, kiedy to teren, na którym do tej pory stały jedynie duże reklamy, został uporządkowany, a także rozpoczęły się prace ziemne.

- Cztery lata temu, na liczne wnioski mieszkańców miasta, które były kierowane do Towarzystwa Miłośników Gniezna, jak i do prezydenta miasta, które to potem trafiły także do nas, podjęliśmy decyzję o odbudowie tegoż pomnika. Zaczęliśmy od opracowania dokumentacji technicznej, następnie rozpoczęła się zbiórka pieniędzy, która - powiem szczerze - nie idzie do tej pory tak łatwo, jak moglibyśmy tego oczekiwać - przyznał Jan Socha, przewodniczący TMG, który wraz z współinicjatorką odbudowy i przedstawicielem komitetu Marią Wichniewicz przyznali iż do tej pory zebrane środki w kwocie 68 tysięcy złotych pozwalają na rozpoczęcie prac budowlanych: - Został rozebrany parkan, wykonano fundament i uzupełniono skarpę, która była rozmyta, a która musiała zostać wzmocniona. Tam też w przyszłym tygodniu rozpocznie się budowa parkanu - przyznał Jan Socha, dodając iż pomnik na pewno zostanie wykonany w październiku.

Jak przyznał przewodniczący, komitet starał się o pozyskanie środków z instytucji państwowych: - Między innymi napisaliśmy do ministerstwa kultury Republiki Federalnej Niemiec, które to odpowiedział o iż owszem może finansować obiekty, które są odbudowywane, ale nie istniejące. Zwróciliśmy się także do polskiego ministerstwa kultury, które odpowiedziało iż nie jest możliwym przekazania pieniędzy, gdyż jest to możliwe tylko dla obiektów będących w rejestrze zabytków. Ten pomnik w takowym nie był, bo wówczas taki nie był prowadzony. Komitet wysłał listy do różnych instytucji, firm i osób, które wsparły inicjatywę odpowiednimi środkami. Wsparcia udzielił także Marszałek Województwa Wielkopolskiego, prezydent Gniezna, Wielkopolska Izba Handlowo-Przemysłowa: - Z pewnym zdziwieniem muszę powiedzieć, że oprócz senatora Roberta Gawła, nie odpowiedzieli pozostali parlamentarzyści i radni miejscy, którzy otrzymali takie listy - przyznał Jan Socha. Jak dodał, obecnie na wykonanie całości brakuje jeszcze niespełna 60 tysięcy złotych.

Maria Wichniewicz dodała: - Odbudowa tego pomnika, jak zresztą każdego będącego w naszej gnieźnieńskiej tradycji, powinna być bardzo ważna. Jeżeli nie będziemy szanowali naszej historii, to nie powinno się mówić o rozwoju tradycji i kultury w naszym mieście. Dlatego zależy nam na odbudowie pomnika, a jak wiemy, wszystko rodzi się w wielkich bólach, w tym przypadku są nim pieniądze, dlatego chciałabym zaapelować do mieszkańców czujących się lokalnymi patriotami o wpłaty. Każda, nawet najmniejsza wpłata, będzie bardzo istotna. Apeluję też do radnych, którzy powinni służyć pomocą nie tylko prezydentowi, ale także mieszkańcom, powinni również dać przykład w tej odbudowie.

Inicjatywę wesprzeć mogą także sami gnieźnianie, przekazując dowolne datki na ten cel na numer konta: PKO BP 33 1020 4115 0000 9602 0162 9369. 

 

9 komentarzy

 • Link do komentarza Idzik czwartek, 27 września 2018 19:33 napisane przez Idzik

  mieszkaniec i masz racje. Radni nie powinni nic obiecywać, kandydując do Rady. Dlaczego? Bo tylko prezydent miasta może realizować swoje obietnice. Bo tylko prezydent jest wyłącznie organem wykonawczym. Reszta, czyli Rada Miasta jest tylko po to,,,, by jego ( prezydenta ) propozycje akceptować lub odrzucać. Jest też Rada po to, by ciągle prezydentowi patrzeć na ręce i co jeszcze ważniejsze, by kontrolować prawidłowość wydawania pieniędzy gnieźnian przez wybranego przez nich prezydenta. Bo zaufanie, zaufaniem, ale sprawdzać prezydenta nie zaszkodzi nigdy. Radni jak widzisz, jeśli coś obiecują , że to, czy tamto dla ciebie zrobią, to kłamią !!!

 • Link do komentarza Mieszkaniec środa, 26 września 2018 17:38 napisane przez Mieszkaniec

  I tu pojawia się pytanie. Po co nam tylu radnych i w jakim celu Ci ludzie kandydują? Obecni radni obiecali lepsze drogi i chodniki, a tu same dziury i mini ronda.

 • Link do komentarza Endrju środa, 26 września 2018 16:03 napisane przez Endrju

  W Gnieznie trudno znaleźć miejsce nie należące do kościoła.

 • Link do komentarza pela środa, 26 września 2018 15:22 napisane przez pela

  radnym trudno odpowiedzieć na list? ze swoich nie dadzą....

 • Link do komentarza Redakcja Gniezno24.com środa, 26 września 2018 15:14 napisane przez Redakcja Gniezno24.com

  Parafianin, pomnik stawiany jest właśnie na terenie należącym do kościoła - ten niewielki fragment działki należy do parafii pw. św. Trójcy.

 • Link do komentarza gno środa, 26 września 2018 13:21 napisane przez gno

  Za 120tys. to można boisko dla najmłodszych zrobić...

 • Link do komentarza radek środa, 26 września 2018 12:16 napisane przez radek

  to jest najważniejsze...
  nastawiać pomników....

 • Link do komentarza micio środa, 26 września 2018 11:47 napisane przez micio

  Po co odbudowywać coś co kształtem jest nijakie? Czy nie lepiej stworzyć coś ładniejszego? Co by przyciągało uwagę itp? Pomysł TMG kiepski. Rozumiem uszanowanie historii ale to jest po prostu brzydkie. Nie można stworzyć czegoś ładnego z tablicą upamiętniającą że w tym miejscu stał kiedyś Pomnik Opatrzności Bożej?
  Rejestr zabytków został utworzony na mocy rozporządzenia Prezydenta
  Rzeczypospolitej z dnia 6 marca 1928 r. o opiece nad zabytkami- jeżeli pomnik tam się nie znalazł to widocznie o czymś to świadczy (np o szanowaniu historii przez tamte pokolenia, o docenieniu jego piękna itp)

 • Link do komentarza parafianin środa, 26 września 2018 11:12 napisane przez parafianin

  Mają tylko 68 tysięcy złotych i brakuje im .. NIESPEŁNA 60 tysięcy złotych. ???? I już budują ??? Na jaki cud ci Państwo, z tego Towarzystwa, liczą ? Przecież ten cokół nigdy nie był wpisany do rejestru zabytków. Ani w Gnieźnie, ani w województwie, ani tym bardziej w kraju . Czy nie ma w Gnieźnie terenów przykościelnych, na których by, taki pomnik, poświęcony Opatrzności Bożej mógł być ustawiony ? A może nawet można by było , Opatrzności Bożej poświecić, jakiś nowo budowany lub planowany do wybudowania kościół ? Na przykład na Osińcu ?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Antyki022022