piątek, 05 października 2018 14:38

Pociąg Wolności odwiedził Gniezno

 
Pociąg Wolności odwiedził Gniezno fot. Rafał Wichniewicz

W piątkowe południe na stację kolejową przyjechał pociąg specjalny, podróżujący szlakami powstania wielkopolskiego. W podróż ruszyli uczniowie gnieźnieńskich szkół.

W ramach inicjatywy Muzeum Początków Państwa Polskiego, od kilku dni Wielkopolskę przemierza zabytkowy skład, ciągnięty przez lokomotywę parową w którym podróżują rekonstruktorzy przebrani w stroje z epoki. W ramach tej inicjatywy, organizowanej z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wybuchu powstania wielkopolskiego, wyjechały w sumie cztery pociągi specjalne, które odwiedzają miejscowości najmocniej związane z wybuchem wyzwoleńczego zrywu sprzed wieku.

Jeden ze składów przyjechał do Gniezna w piątek z Wolsztyna przez Poznań, którym przyjechały dzieci z Pobiedzisk wraz z opiekunami. W Gnieźnie przesiadły się one do współczesnego już pociągu, jadącego z powrotem, a ich miejsca w wagonach zajęły dzieci z Gniezna. Jak można było zauważyć, obecność nie tyle, co starych, ale jak najbardziej sprawnych wagonów przedwojennych, a zwłaszcza lokomotywy parowej, robiły spore wrażenie na młodych podróżnikach, którzy wraz z pracownikami gnieźnieńskiego Muzeum, wyruszyli w edukacyjną podróż do Wrześni. 

1 komentarz

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane