wtorek, 09 października 2018 15:19

Nie ma schodów, więc... nie ma problemu?

 
Nie ma schodów, więc... nie ma problemu? fot. Rafał Wichniewicz

Gnieźnianie przyzwyczajeni są do różnych "tymczasowych" rozwiązań, które przez lata trwale wrosły w wizerunek miasta. Teraz do nich dołączyło kolejne - zablokowane schody na wiadukt nad torami.

O sprawie poinformował nas jeden z mieszkańców centrum, który często skraca sobie drogę idąc ul. św. Wawrzyńca w kierunku wiaduktu. Zawsze przy tej okazji korzystał ze schodów, prowadzących na przeprawę. W ubiegłym tygodniu już nie mógł na nie wejść - zostały zablokowane poprzez barierki, które przyspawano do konstrukcji zarówno przy wejściu i zejściu od strony ul. św. Wawrzyńca oraz na ul. Polnej. Co więcej, te blokady, którą zamontowano na górze, pomalowano na żółto, zapewne ze względów "kosmetycznych".

Wiadukt nad torami powstał w latach 1914-1918 ze środków pruskich kolei i był najdroższą inwestycją ówczesnego Gniezna. Obecnie zarządzanie obiektem, znajdującym się w ciągu drogi wojewódzkiej nr 260, należy do Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Zapytaliśmy więc u źródła o powody  takiego rozwiązania: - Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu informuje, iż schody techniczne na dojściach do wiaduktu nad torami PKP w Gnieźnie, znajdującego się w ciągu drogi wojewódzkiej nr 260, zostały zamknięte z powodu złego stanu technicznego - przekazała nam Kinga Hedrych, zastępca WZDW w Poznaniu. O tym, jaki jest stan tych schodów, także niejednokrotnie informowali nas mieszkańcy, bo problem ten występuje tu od lat. Nie spierając się tu też o pojęcie "schodów technicznych", z których jednak bardziej korzystają mieszkańcy, aniżeli służby kolei czy zarządca obiektu, postanowiliśmy dowiedzieć się, na jak długo takie rozwiązanie zostało zaplanowane. Odpowiedzi konkretnej jednak nie otrzymaliśmy: - Ponieważ jest to obiekt znajdujący się w obszarze wpisanym do rejestru zabytków, przed rozpoczęciem remontu należy opracować dokumentację techniczną i uzgodnić ją z Wielkopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków - przekazano. I tyle.

O konieczności remontu całego wiaduktu nad torami mówi się już od dłuższego czasu. Ostatni, generalny, miał miejsce pod koniec lat 90. XX wieku, a do obecnego zarządca przymierza się cały czas, jednak na przeszkodzie wciąż stoją wysokie koszty. Istotny jest tu także fakt iż w najbliższych miesiącach ruszy przebudowa wiaduktu na ul. Pod Trzema Mostami, gdzie utworzony ma zostać szerszy przejazd dla ruchu samochodowego (do lipca 2019 r.). Po jego otwarciu będzie można myśleć o zamknięciu wiaduktu na ul. Warszawskiej na czas przewidywanego remontu, jednak kiedy to nastąpi - podobnie jak w kwestii ponownego otwarcia schodów - nie wiadomo. Póki co więc to tymczasowe rozwiązanie w postaci barierek można umieścić obok Ronda Gnieźnieńskich Olimpijczyków, które również powstało jako tymczasowe... osiem lat temu.

41 komentarzy

 • Link do komentarza Daniel czwartek, 11 października 2018 22:11 napisane przez Daniel

  eligiusz, ciekawe, co ty zwiedzałeś. Chyba same plaże pod palmami, bo Polacy raczej tylko tam wyjeżdżają. Otóż powiem ci jedno. Ja zwiedziłem nie tylko Europę, ale pół świata. I wszędzie jest jak ty to nazywasz syf, ale tez brud, często o wiele gorszy niż u nas. Ale co to ma do rzeczy? Zagranica to zagranica, a tu jest Polska i tutaj my mieszkamy i chcemy, żeby był porządek i niech się od nas inni uczą. Bałaganić nie wolno nikomu, to fakt, ale obowiązki wypełniać organy do tego powołane muszą i my mamy prawo od nich tego wymagać. Dlatego zaspawanie tych schodów świadczy o niedojrzałości ich właścicieli ( zarządy dróg? PKP?) i czym prędzej należy ich z tych stołków wystawić. Ale od egzekwowania porządku jest prezydent miasta i sądzę, że już podjął interwencję. Bo, jeżeli nie, to znaczy, ze ma nas także gdzieś.

 • Link do komentarza Mieszkanka ul Wawrzyńca czwartek, 11 października 2018 18:59 napisane przez Mieszkanka ul Wawrzyńca

  Od 64 lat mieszkam przy tym wiadukcie i schody zawsze były w dobrym stanie, ponieważ oryginalne były kamienne, ale komuś zachciało się je wyłożyć płytkami, no i mamy jak mamy syf i niebezpieczne. Należy tylko przywrócić je do pierwotnego stanu i będzie ok.

 • Link do komentarza pieszy czwartek, 11 października 2018 18:21 napisane przez pieszy

  Pan Marek Zygmunt urwał się z choinki. Przecież w tych schodach nie chodzi o śliskość, tylko o to, że nie okłada się schodów takimi płytkami w ogóle! Są przecież specjalne płyty mrozoodporne i specjalne kleje, ale jak widać do roboty w tamtym czasie zabrali się laicy. Na Wyszyńskiego dokładnie tak samo. I tu nie ma czego naprawiać. Trzeba skuć to, co zostało zamontowane całkiem źle i niepotrzebnie, wyrównać betonem każdy stopień i tyle. Ale to jak widać przerasta zdolności rozumienia decydentów. Więc najlepiej zaspawać i sprawa gotowa. Bardziej durnego załatwienia sprawy dawno w Polsce chyba nie widziano!

 • Link do komentarza Aa czwartek, 11 października 2018 15:36 napisane przez Aa

  Marek ZYGMUNT no ale czy ja mam je doklejać i kupować..???? Mało tego te kafelki co chwile pekają i odpadają wiec na co te paski przyklejać.......

 • Link do komentarza Adam czwartek, 11 października 2018 13:12 napisane przez Adam

  Śmieszne i tragiczne , przecież jak to się sypie to i most może się posypać , oby nie doszło do jakiejś tragedii jak w tych Włoszech . Co to za miasto , tu same awarie, wypadki zatrute powietrze, śmieci , pijacy .................

 • Link do komentarza Eligiusz czwartek, 11 października 2018 08:07 napisane przez Eligiusz

  Zwiedziłem całą europe i takiego syfu jak w Polsce to nigdzie nie ma. To wina nas samych - społeczeństwa. Myslimy ze jak coś jest państwowego to jest niczyje i nie dbamy o to, demolujemy, piszemy mazakami, spreyami, plakaty wszedzie, reklamy. Dobry przykład teraz na wyborach gdzie porozwieszane są tysiące plakatów. Po wyborach zostanie 1/3 z nich. Powinno być jakieś ograniczenie z reklamami wyborów. Bez przesady jak to miasto wygląda. Kandydaci nawet wynajmują samochody, lawety z reklamami swoich "twarzy" stoją na miejscu parkingowym i tak przez miesiąc zajmować bedą miejsce, które bedzie komuś przydatne... Np.przy dworcu, na winiarach.......

  Karać karać karac. Za wyrzucenie papierka powinni jak w Niemczech walić po 500 Euro za wyrzucenie papierka, butelki. Ulice były by czyste.

 • Link do komentarza Bogaty z A6 czwartek, 11 października 2018 07:46 napisane przez Bogaty z A6

  Jak dbacie tak macie. Nie szanujecie niczego. Niszczone schody, ławki w parkach demolka totalna. Chodzcie sobie do okoła jak nie potraficie uszanować wspólnej własności.

 • Link do komentarza Marek ZYGMUNT   radny miasta Gniezna czwartek, 11 października 2018 07:37 napisane przez Marek ZYGMUNT radny miasta Gniezna

  do Aa Schody obłożone płytkami z terakoty można w prosty sposób pozbawić poślizgu poprzez przyklejenie na nich pasków przeciwpoślizgowych klejem silikon ( klej położony przez producenta na tych paskach nie trzyma). Paski są dostępne w takich sklepach jak Mrówka Castorama, Malak. Tak zostało to zrobione ( z godnie z moim pomysłem) na osiedlu Władysława Łokietka 30 , 31, 29. Nie trzeba wobec tego takich schodów zupełnie rozbierać i robić ich od nowa z innych materiałów. Takich jak np Poz bruk. Jest to najtańsza metoda zabezpieczania schodów przed przypadkowym poślizgnięciem się na nich . I jest już ona chwalona przez mieszkańców w/w bloków. polecam jak najszybciej zastosować bo deszcze i mrozy już niedługo do nas przyjdą.

 • Link do komentarza kramarz czwartek, 11 października 2018 00:07 napisane przez kramarz

  Do WA - Masz rację. Na tym targowisku można na d***e zjechać. To targowisko na Wyszyńskiego jest odzwierciedleniem tej gnieźnieńskiej władzy. Panie Budasz, nie wstyd panu robić na mieście trele morele, a w centrum aprobować taki skansen.?Był pan gdzieś w Azji? Tam maja lepsze targowiska niż to na Wyszyńskiego. Przez cztery lata pan palcem nie kiwnął i głową nie ruszył, by to zmienić. Króliki i palmy panu w głowie :-(((

 • Link do komentarza paweł środa, 10 października 2018 21:30 napisane przez paweł

  prezydent B. rządzi tak jak bliscy współpracownicy podpowiadają. prezes pec-u, urbisu i innych spółek to wszyscy znajomi. już teraz wiadomo w urzędzie kto obejmie gdzie stołek prezesa po wyborach. nawet pracownicy spółki urbis wieszają banery wyborcze dla prezydenta - bo on nie ma pieniędzy na to.

 • Link do komentarza urzędas środa, 10 października 2018 21:16 napisane przez urzędas

  @ krabie, to do ciebie: Wykonywanie podstawowych zadań tej ustępującej władzy jak porządki w parkach i skwerkach to rzecz normalna. Żadna łaska. Jak się zaniechało przez lata porządków, to teraz nawet zwykłe przycięcie krzaków robi na tobie wrażenie. Na nas nie. a kamienice? Przecież zdecydowana większość odnowionych kamienic to budynki prywatne,A jak wyglądają miejskie? Obraz nędzy i rozpaczy. Były próby uzdrowienia gospodarki mieszkaniowej przez Kowalskiego, ale po przyjściu Budasza problem powrócił. Tym się zajmij i zobacz w jakich warunkach mieszkają gnieźnianie.
  @ hej - oj człowieku, duzo jeszcze musisz się uczyć. Dochodem gminy są w pierwszym rzędzie wszelkiego rodzaju podatki, a z budżetu państwa są finansowane tylko zadania zlecone w formie dotacji celowych na zadania zlecone ustawami. Jest tez subwencja ogólna, ale ona jest ściśle przeznaczona na określony cel np. oświatę. Więc, jeżeli tego nie wiesz, to naprawdę nie zabieraj głosu, bo tylko ośmieszasz swojego idola.

 • Link do komentarza Stańczyk środa, 10 października 2018 19:37 napisane przez Stańczyk

  Do he he he . Jak już macie przy ulicy Kokoszki miejskie wysypisko śmieci to może jeszcze zaproponujecie panu prezydentowi, by koło niego zbudował jeszcze planowany już od miesięcy, nowy PSZOK . Ten PSZOK, według planów miał powstać na Osińcu. Jego budowa ma kosztować prawie dwa miliony złotych. Może taki " wielki przemysł" - PSZOK, miał by lepiej , przy ulicy Kokoszki niż na Osińcu . ? Co ? Chcecie tam mieć taką nowoczesną "dzielnicę przemysłową" ?

 • Link do komentarza Mieszkaniec środa, 10 października 2018 18:05 napisane przez Mieszkaniec

  wyborca Ty tak na serio, że Amerykanie są tu aby nas bronić. Poczytaj trochę, a dowiesz się ile Amerykanie zarobili na II wojnie światowej. Gdzie jest polskie złoto ? Ponadto polska posiada złoża tytanu i to dlatego Ci wyzwoliciele tu stacjonują. Amerykanie zarabiają tylko na wojnach.

 • Link do komentarza Aa środa, 10 października 2018 16:53 napisane przez Aa

  Witam, troche póżno ale chcę dodać że na argowisku na ul. Wyszyńskiego jest taki sam problem kafelkowy tylko że schody są otwarte i można zjechac po d u pie, mimo że są czasami naprawiane....

 • Link do komentarza rezigiusz środa, 10 października 2018 15:38 napisane przez rezigiusz

  @krab Ty to na powaźnie albo ślepy jestem to co piszesz. Gdzie te drogi usprawniajace przejazd przez miasto te piekniejace kamienice i te inne rzeczy co piszesz. Chybaś się szaleju najadłeś

 • Link do komentarza hehehe środa, 10 października 2018 14:05 napisane przez hehehe

  @ do"do bareizm" , co tam drogi powiatowe one jeszcze jakoś wyglądają , pokazać tego hiciora czyli ulicę Kokoszki która przebija nawet drogi wiejskie i której zarządcą jest Prezydent Miasta Gniezna , i koniecznie przy okazji pokazać to wysypisko odpadów przemysłowych które przy tej ulicy znajduje się bez zabezpieczenia od wielu lat. Albo ulicę Sosnową na odcinku od zabudowań do lasu z poprzecznymi pofałdowaniami i dalej od lasu do granicy miasta jako polną drogę , bo to też w zarządzaniu Prezydenta Miasta Gniezna

 • Link do komentarza hej środa, 10 października 2018 13:43 napisane przez hej

  @"do wyborca" a ty myślisz że pieniążki w budżecie Gniezna jak i innych samorządów to z czego się biorą ? Słyszałeś kiedyś o czymś takim jak finansowanie jednostek samorządu terytorialnego w budżecie państwa ? Czytałeś kiedyś budżety miasta Gniezna ? Jak nie to sobie poczytaj kolejne lata do tyłu i tam znajdziesz info o środkach pieniężnych z budżetu państwa do budżetu Gniezna, bo to nie tylko podatki lokalne itp. więc nie pisz głupot o sentymencie bo niezależnie kto rządzi to centralnie kasa jest dla samorządu , pytanie tylko jak się samorząd gospodaruje tą kasą ?

 • Link do komentarza urzędas środa, 10 października 2018 13:42 napisane przez urzędas

  Ad. bareizm - proszę komentatora, mówimy o schodach i mówimy o wszystkich innych niedomaganiach władzy. I takie wygadywanie, jak wyglądają drogi w powiecie, bo w mieście są do niczego wcale nie są dobrym przykładem dla miejskiej władzy. Otóż miejskie drogi są w tak fatalnym stanie, że żadne porównania nie wytrzymują krytyki. Dziura na dziurze łatana byle jak, wstyd przed obcymi, bo swoi już wiedzą, ze mają władze do niczego i to od lat, które tego nie widzą. Chodniki nie naprawiane, prezydent wiecznie mówi na naradach, że nie ma pieniędzy. Jasne, że nie ma, jak wydaje na głupoty, a nie na wykonywanie podstawowych obowiązków wynikających z jego zadań. Na piach, cudaczne palmy,stado królików i inne dziwadła dla kupienia sobie prostego ludu kasa jest.

 • Link do komentarza do do bareizm środa, 10 października 2018 12:43 napisane przez do do bareizm

  drogi administrowane przez powiat wyglądają jak drogi administrowane przez miasto , i lepiej i gorzej , ale można dla przykładu pokazać zatrudnienie i płace prezesa TBS, co by ci z tej PO i Nowoczesnej przestali ludzi mamić tymi obietnicami równych szans i godnych pensji

 • Link do komentarza do bareizm środa, 10 października 2018 10:21 napisane przez do bareizm

  Proponuję pokazać w tv jak wyglądają drogi w Gnieźnie administrowane przez powiat, w którym rządzi pis. Tak dla przykładu, żeby pozamykać propagandzistom buzie co wciskają, że pis da kasę jak wygrają wybory.

startpoprz.123nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane