Wydrukuj tę stronę
wtorek, 09 października 2018 15:19

Nie ma schodów, więc... nie ma problemu?

 
Nie ma schodów, więc... nie ma problemu? fot. Rafał Wichniewicz

Gnieźnianie przyzwyczajeni są do różnych "tymczasowych" rozwiązań, które przez lata trwale wrosły w wizerunek miasta. Teraz do nich dołączyło kolejne - zablokowane schody na wiadukt nad torami.

O sprawie poinformował nas jeden z mieszkańców centrum, który często skraca sobie drogę idąc ul. św. Wawrzyńca w kierunku wiaduktu. Zawsze przy tej okazji korzystał ze schodów, prowadzących na przeprawę. W ubiegłym tygodniu już nie mógł na nie wejść - zostały zablokowane poprzez barierki, które przyspawano do konstrukcji zarówno przy wejściu i zejściu od strony ul. św. Wawrzyńca oraz na ul. Polnej. Co więcej, te blokady, którą zamontowano na górze, pomalowano na żółto, zapewne ze względów "kosmetycznych".

Wiadukt nad torami powstał w latach 1914-1918 ze środków pruskich kolei i był najdroższą inwestycją ówczesnego Gniezna. Obecnie zarządzanie obiektem, znajdującym się w ciągu drogi wojewódzkiej nr 260, należy do Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Zapytaliśmy więc u źródła o powody  takiego rozwiązania: - Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu informuje, iż schody techniczne na dojściach do wiaduktu nad torami PKP w Gnieźnie, znajdującego się w ciągu drogi wojewódzkiej nr 260, zostały zamknięte z powodu złego stanu technicznego - przekazała nam Kinga Hedrych, zastępca WZDW w Poznaniu. O tym, jaki jest stan tych schodów, także niejednokrotnie informowali nas mieszkańcy, bo problem ten występuje tu od lat. Nie spierając się tu też o pojęcie "schodów technicznych", z których jednak bardziej korzystają mieszkańcy, aniżeli służby kolei czy zarządca obiektu, postanowiliśmy dowiedzieć się, na jak długo takie rozwiązanie zostało zaplanowane. Odpowiedzi konkretnej jednak nie otrzymaliśmy: - Ponieważ jest to obiekt znajdujący się w obszarze wpisanym do rejestru zabytków, przed rozpoczęciem remontu należy opracować dokumentację techniczną i uzgodnić ją z Wielkopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków - przekazano. I tyle.

O konieczności remontu całego wiaduktu nad torami mówi się już od dłuższego czasu. Ostatni, generalny, miał miejsce pod koniec lat 90. XX wieku, a do obecnego zarządca przymierza się cały czas, jednak na przeszkodzie wciąż stoją wysokie koszty. Istotny jest tu także fakt iż w najbliższych miesiącach ruszy przebudowa wiaduktu na ul. Pod Trzema Mostami, gdzie utworzony ma zostać szerszy przejazd dla ruchu samochodowego (do lipca 2019 r.). Po jego otwarciu będzie można myśleć o zamknięciu wiaduktu na ul. Warszawskiej na czas przewidywanego remontu, jednak kiedy to nastąpi - podobnie jak w kwestii ponownego otwarcia schodów - nie wiadomo. Póki co więc to tymczasowe rozwiązanie w postaci barierek można umieścić obok Ronda Gnieźnieńskich Olimpijczyków, które również powstało jako tymczasowe... osiem lat temu.

Galeria

41 komentarzy

startpoprz.123nast.koniec