czwartek, 08 listopada 2018 10:27

Migawki z miasta - Uszkodzone rzeźby, „zmoczone” króliki

 
Migawki z miasta - Uszkodzone rzeźby, „zmoczone” króliki fot. Rafał Wichniewicz

Trakt Królewski jeszcze nie został na dobre ukończony, a już zauważalne są nie tylko akty wandalizmu, ale także braku poszanowania całego przedsięwzięcia przez... właścicieli psów. 

Wygięte elementy, a w jednym wypadku nawet wyłamany - kilka z rzeźb ustawionych na powstającym od roku Trakcie Królewskim nosi już ślady działalności wandali. Efekty nie dowodzą raczej ludzkiej ciekawości tego, z jak plastycznego materiału je wykonano, ale raczej jest zwykła chęć "wyżycia" się niewiele odbiegająca od łamania przydrożnych drzewek czy rozwalania ulicznych koszy na śmieci. Pomimo iż w temacie Traktu Królewskiego wciąż pojawiają się różne, nierzadko mocno rozbieżne opinie, jego instalacja na terenie miasta stała się faktem i raczej powinno się dbać o to, co już istnieje. Jak jednak pokazują poniższe przykłady, wandalizm niekoniecznie musi przejawiać się siłą.

Królik Powstaniec, "idący" w kierunku koszar przy teatrze, już nie wystrzeli ze swojego karabinu, który został wygięty w kierunku ziemi. 

 


Królik Koneser siedzący koło Rynku, nie "postawi" swojego kieliszka na stole, gdyż spodek już kilka miesięcy temu został silnie wygięty.

 


Królik Medyk, stojący naprzeciwko szpitala przy ul. św. Jana, dotykał tyczką mysz znajdującą się przed nim. Dotykał, gdyż tyczka została najpierw wygięta, a w ostatnim czasie wyłamana i zniknęła.

 


Makieta katedry na ul. Tumskiej - zwieńczenie wieży nie oparło się ręce wandala, a jej ewentualne odgięcie do pionu może skutkować też odłamaniem.

 


Ktokolwiek chodzący pieszo po centrum miasta na pewno zauważył iż niektóre z rzeźb nabrały zielonych kolorów, ale tylko w konkretnych miejscach. Postacie wykonane zostały ze stopu, który pozwala na pokrycie się patyną, ale ta pojawić się miała po długim czasie. Sęk w tym, że ten proces przyspieszyli właściciele czworonogów, pozwalający swoim pupilom na oddawanie moczu na króliki - w efekcie zyskały one zielone zabarwienia w konkretnych miejscach. Części osłonięte od tego "strumienia", a wystawione skądinąd na działanie opadów deszczu, pozostają nienaruszone kolorystycznie. Poniższe przykłady są tylko wybrane, bowiem ślady odbarwień noszą prawie wszystkie króliki.

37 komentarzy

 • Link do komentarza jatuprzezprzypadek piątek, 30 listopada 2018 16:00 napisane przez jatuprzezprzypadek

  Hej Gniezno
  Nigdy u Was nie byłem, ale moim zdaniem pomysł z tym Traktem naprawdę spoko i chętnie się nim kiedyś przejdę. Widzę tu dużo nieprzychylnych komentarzy, ale jeżeli dobrze rozumiem to chyba przez polityczne preferencje. W każdym bądź razie dla mnie jako obserwatora "z zewnątrz" wygląda to naprawdę dobrze. A że psy sikają... o ile po Gnieźnie nie ganiają zgraje bezpańskich psów, to jest to wina ludzi którzy pozwalają im załatwiać potrzeby akurat w tych miejscach, ale jeżeli nie będzie na to przyzwolenia społecznego to z czasem powinno się to zmienić w pojedyncze przypadki. Obstawiam że za jakiś czas ludzie zapomną kto był inicjatorem tej akcji i całe Gniezno będzie dumne Traktu.
  Pozdrowienia z Lublina ;)

 • Link do komentarza Lechu środa, 14 listopada 2018 17:26 napisane przez Lechu

  Jaka promocja? W październiku w Warszawie były ogólnopolskie targi turystyczne. Jak myślicie, ktoś z urzędu się pofatygował, wystawił stoisko, rozmawiał z branżą? No, czekam na odpowiedzi :P

 • Link do komentarza stena środa, 14 listopada 2018 15:25 napisane przez stena

  największym kiczem będzie królik przy piramidach teatralnych

 • Link do komentarza emigrant sobota, 10 listopada 2018 22:36 napisane przez emigrant

  Do adama z - Ma Pan rację. Gniezno ma promocję nie tylko w Europie, ale także na całym świecie, bo w minionym tygodniu mówiono o nas wszędzie. także i u nas, na emigracji. W internecie jest promocyjny film o Gnieźnie z ą kobietą, co biła chorą staruszkę. Taką mamy promocje, ze musimy się wstydzić za swoje miasto. A Pan coś bełkocze o królikach.

 • Link do komentarza miejscowy sobota, 10 listopada 2018 19:39 napisane przez miejscowy

  adamie z - radzę Neospazminę albo po prostu buteleczkę Amolu na otrzeźwienie. O jakim trakcie człowieku piszesz? Tobie chyba się pomyliła Warszawa z Gnieznem! Bo to w stolicy jest trakt królewski, a w śmierdzącym i brudnym Gnieźnie są dziury, chwasty, niesprzątane ulice i wstyd przed turystami, którzy jeszcze czasem tutaj zaglądają.

 • Link do komentarza adam z sobota, 10 listopada 2018 14:22 napisane przez adam z

  Taki apel do tych, którzy krytykują Trakt i prezydenta... w internecie jesteście bardzo aktywni ale wybory w Gnieźnie pokazały ilu faktycznie Was jest ;) Wstyd :) Druga sprawa- zapracowani ludzie raczej nie chodzą po mieście w stanie wskazującym i nie dewastują wszystkiego co po drodze napotkają. Jakieś prymitywne typy to robią.
  Nie chcę posługiwać się stereotypami ale wiecie jak rozkładały się głosy w poszczególnych grupach społecznych- im ludzie słabiej wykształceni tym większe poparcie dla PiS ;) Niektórzy siedzą na tym socjalu (który zamiast być ograniczany co zachęcało by ludzi do pracy to jest narzędziem do kupowania poparcia społecznego) i zwyczajnie im się nudzi.

  Sam trakt to bardzo udana inwestycja. Już sam fakt ile razy w ogólnopolskich mediach mówiono dzięki temu o Gnieźnie bardzo cieszy. A ile było hejtu, że dzieci będą się bały tych królików itp...życie wszystko zweryfikowało :)

 • Link do komentarza Dora sobota, 10 listopada 2018 10:00 napisane przez Dora

  Brak słów dla komentarzy ludzi którzy krytykuja nasze rzeźby po pierwsze idąc z psem nie brakuje miejsc do sikania wiec właściciele psów sa bezmyślni... Poza tym to sporą atrakcją gniezna dodam jeszcze tylko że we Wrocławiu są krasnale również na chodnikach postawione i uważam że to frajda gdy dzieci szukają kolejnych rzeźb.. niec się nie działo to zle coś się dzieje pojawia też źle naród polski jest wiecznie niezadowoleny brak słów ..

 • Link do komentarza żadna nowość piątek, 09 listopada 2018 15:15 napisane przez żadna nowość

  Pretensje to można mieć do tego osła, co wydał na to pieniądze. To nie jest odkrywcze, że psy sikają a wandale w Gnieźnie też są o d lat.

 • Link do komentarza Gnieźnianin piątek, 09 listopada 2018 12:00 napisane przez Gnieźnianin

  Ludzie co wy piszecie. Jeśli ustawia się takie rzeźby bezpośrednio na chodniku, to trzeba brać pod uwagę, że będą na nie sikały psy, ludzie i niszczyli wandale. Pytam się więc, kto wpadł na tak idiotyczny pomysł, żeby stworzyć je z materiału, który się odbarwia po tak krótkim czasie!!! Przecież jak to wygląda! Wstyd. Wystarczyło położyć je na postumencie i może nie byłoby takiego problemu. A nie teraz myślenie jak to wyczyścić i ogarnąć. I tak, oczywiście że te króliki stanowią zagrożenie. Co chwile ktoś ich nie zauważa...

 • Link do komentarza xyz piątek, 09 listopada 2018 08:07 napisane przez xyz

  To nie jest problem psów tylko ludzi, którzy psom na to pozwalają. Totalny brak szacunku dla tego co wspólne. To, że się coś komuś nie podoba nie znaczy, ze może swobodnie to niszczyć. Te obszczane figurki to nic więcej jak obraz części mieszkańców miasta.

 • Link do komentarza sposób na wyczyszczenie piątek, 09 listopada 2018 07:11 napisane przez sposób na wyczyszczenie

  Te króliki to chyba najlepiej wyczyścić KWASEM SOLNYM. Jak mi powiedział sąsiad , Wystarczy polać.

 • Link do komentarza Gnieźnianin czwartek, 08 listopada 2018 22:28 napisane przez Gnieźnianin

  Nie interesuj się i będziesz spokojniejsza

 • Link do komentarza Rom czwartek, 08 listopada 2018 22:01 napisane przez Rom

  Istnieją preparaty dzięki którym pieski będą omijać króliki szerokim łukiem. Preparaty wydzielają zapach, którego psy nie lubią, więc nogi tam nie podniosą.

 • Link do komentarza Pildar czwartek, 08 listopada 2018 21:31 napisane przez Pildar

  Fakt bezsporny, w Gnieźnie zdecydowana większość to zwykłe prymitywne typy bez poszanowania dóbr wszelkiego typu... Totalna degrengolada ukierunkowana na to, co drugiemu można buchnąć, zniszczyć, opluć... Obrzydliwy sort ludzi...

 • Link do komentarza Yeti czwartek, 08 listopada 2018 20:33 napisane przez Yeti

  Jakie chwasty przy tych królikach! Wy w tym magistracie naprawdę nie macie poczucia estetyki? A co na to dziadowskie ustawienie tych zwierzaków Konserwator Zabytków? Nie wierzę, żeby ta kobieta też nie miała gustu i pozwoliła na taki chłam i i w takich przypadkowych miejscach i w takim zachwaszczonym i śmierdzącym otoczeniu!

 • Link do komentarza GG czwartek, 08 listopada 2018 20:17 napisane przez GG

  Wychowaliśmy pokolenie pod hasłem" róbta co chceta". Brak szacunku dla ludzi i pracy, dla miasta, ojczyzny, tylko prawa prawa i prawa,,!!!Broń Boże konsekwencji, bo to niehumanitarne, żeby karać winnych. Smutne , przepraszam- chore.

 • Link do komentarza Nie dziwi mnie to czwartek, 08 listopada 2018 19:49 napisane przez Nie dziwi mnie to

  Tak to jest w mieście gdzie jak człowiek dzwoni na policję o pomoc to się czuje jak intruz, że komuś przeszkadza.

 • Link do komentarza Smerfetka czwartek, 08 listopada 2018 19:39 napisane przez Smerfetka

  Trzeba było prawidłowo zakonserwować te rzeźby a nie po prostu postawić i mieć w tyłeczku :)

 • Link do komentarza pierożek czwartek, 08 listopada 2018 18:17 napisane przez pierożek

  wyborców głosujących na twórców Traktu w takiej formie byle zdążyć pokazać coś przed wyborami, nie zainteresowało się jak to zostanie wykonane i z czego, jak będzie to funkcjonowało i kto będzie tego pilnował /dbał o czystość i porządek i ewentualne zniszczenia/ ważne że coś zostało zrobione, i tyle! zrobiono byle co, byle jak i teraz trzeba będzie to naprawiać, poprawiać itd. a nawet rok nie minął.... no ale skoro gnieźnianie lubią bylejakość to mają byle jaką władzę, byle jakie rządy, byle jak wydawane pieniądze, na byle co....

 • Link do komentarza Renata czwartek, 08 listopada 2018 17:48 napisane przez Renata

  jeżeli fani Budasza na tym forum nazywają te brzydactwa sztuką, to na takie coś nie ma już odpowiedzi. A weź sobie jeden z drugim taką maszkarę do domu i postaw przed nim, żeby cie pilnowała ta wielka SZTUKA!. A porównywanie krasnali wrocławskich, do gnieźnieńskiej królikarni, to tak, jak piciem wody w Szczawnicy a szczan***m w piwnicy!

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane