niedziela, 11 listopada 2018 11:15

100. rocznica odzyskania Niepodległości - oficjalne uroczystości

 
100. rocznica odzyskania Niepodległości - oficjalne uroczystości fot. Rafał Wichniewicz

Przemówieniami Józefa Piłsudskiego oraz Ignacego Paderewskiego, a także składaniem kwiatów pod pomnikiem i mszą świętą, rozpoczęły się oficjalne uroczystości 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obchodzony jubileusz stulecia odzyskania suwerenności przez państwo polskie, w Gnieźnie rozpoczął się od spotkania wszystkich środowisk społecznych, politycznych oraz organizacji mundurowych i innych delegacji na placu przykatedralnym. Tam, o godzinie 9:00 przy udziale marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Ignacego Paderewskiego zainaugurowano uroczystości zaplanowane na najbliższe kilka godzin. 

- Jesteśmy uznanym, niepodległym państwem. Jednym z większych w Europie. Wielkie mocarstwa przyjęły nas do swego grona i utrzymują z nami przyjazne stosunki. Z odwieczną ziemią Mieszków i Bolesławów, jesteśmy nareszcie złączeni. Mamy własny brzeg morza, a przez porty wolną i wielką drogę dla stosunków z całym, cywilizowanym światem. Przychodzą do mnie ludzie i powiadają, że Polska lewieje, a drudzy, że Polska prawieje. Otóż proszę państwa, tak nie jest. Gdyby Polska poszła konsekwentnie w jednym, albo drugim kierunku i doszłaby do ostatecznych granic, to znalazłaby się w rowie reakcji, albo w kałuży anarchii. Polska nie może iść ani na lewo, ani na prawo. Polska musi iść naprzód, ale prosto, zagarniając z lewa i prawa wszystko, co jest zdolne do twórczego, rzeczywiście społecznego trudu, rozszerzając drogę postępu, ubijając coraz staranniej bezpieczny, narodowy gościniec - mówił Ignacy Paderewski, w którego rolę wcielił się aktor Andrzej Malicki. Następnie głos zabrał Józef Piłsudski, którego odgrywał aktor Bogdan Ferenc. 

- Sto lat temu cieszyliśmy się, że powstała nasza ojczyzna. Dzisiaj obchodzimy jej setne urodziny. Powinniśmy się cieszyć i radować, dlatego, że to jest rzecz święta. Nasza ojczyzna, która po stu latach dzisiaj jest jedna, zjednoczona. Mimo podziałów politycznych i różnych sympatii politycznych, jesteśmy w Pierwszej Stolicy Polski razem, za co wszystkim chcę podziękować. Jesteśmy tutaj, bo kochamy naszą ojczyznę i by wyrazić naszą cześć dla tych, którzy oddali swoje życie, byśmy mogli dzisiaj żyć w wolnym kraju - mówił prezydent Tomasz Budasz.

Następnie licznie przybyłe delegacje złożyły kwiaty i wiązanki pod pomnikiem Bolesława Chrobrego, a następnie udały się do katedry. Tam o godzinie 10:00 rozpoczęła się uroczysta msza święta w intencji ojczyzny, sprawowana przez abpa Wojciecha Polaka Prymasa Polski: - Dzięki wierze i kulturze, dzięki pielęgnowaniu wspólnej pamięci i poczucia tożsamości, potrafiliśmy przetrwać czas rozbiorów. Potrafiliśmy, żywiąc szacunek i krzewiąc poczucie wspólnoty, wszystkich obywateli bez względu na wyznanie i pochodzenie, zachować w sercach polskość. Potrafiliśmy zachować ducha narodu i pragnienie niepodległości, a sto lat temu ogłosić światu Polonia Restituta. Patrząc z wiarą na to wydarzenie, w świetle bożej Opatrzności, wolno nam ludziom wierzącym powiedzieć, że przecież, jak śpiewaliśmy, spoglądamy na nie w świetle Boga, który króluje na wieki przez pokolenia - mówił w trakcie homilii. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli w pochodzie na Rynek, gdzie trwać będzie dalszy program wydarzeń zaplanowanych na ten dzień.

30 komentarzy

 • Link do komentarza Bajeczka dla inteligentnych sobota, 17 listopada 2018 16:20 napisane przez Bajeczka dla inteligentnych

  Teraz bajka na dobranoc; "w pewnym grodzie pewne służby interesują się już pewnymi działaniami Jelenia i Berty. Dopiero może się tam ciekawie zadziać. Lojalność się skończyła, cóż nie każda żaba kuma i rechocze w tym samym stawie." Baju baj, baju baj.

 • Link do komentarza wyborca sobota, 17 listopada 2018 00:42 napisane przez wyborca

  Do obecny - mi też nie podoba się, ze prezydent wyszedł z nabożeństwa. Ale jak widać jego urzędnicy nie potrafili skorelować godzin imprez i wyszło, jak wyszło. Czyli byle jak i źle.

 • Link do komentarza obecny czwartek, 15 listopada 2018 22:07 napisane przez obecny

  Wstyd za brak poszanowania tej wielkiej rocznicy przez władze naszego miasta Biegi, jako czołowe wydarzenie takiego jubileuszu? Jak nisko trzeba upaść, by taka impreza zasłoniła nawet to, ze pierwsza stolica Polski nie włączyła się we wspólne z całą naszą Ojczyzną śpiewanie hymnu. I ta ucieczka prezydenta z końcówki mszy św. i jego nieobecność na tak ważnym w tym dniu błogosławieństwie Najśw. Sakramentem. Nie podobało mi się to ani trochę.

 • Link do komentarza SzaryEminent wtorek, 13 listopada 2018 14:10 napisane przez SzaryEminent

  janciovodnik, no gratuluję retoryki i rozumowania zgodnie z linią urzędu miejskiego. Istniała ogólnopolska akcja wspólnego śpiewania o godzinie 12:00 hymnu narodowego. Włączyły się w nią setki, jeśli nie tysiące miast, mniejszych, większych, a nawet wsie. Wydawałoby się, że Gniezno, jako pierwsza stolica, miasto o tradycjach królewskich, znaczące na kartach historii Polski, zasługuje na włączenie się w to przedsięwzięcie. Takie, które zdarza się, jakby nie patrzeć, raz na sto lat. Czy kogoś zabolałoby zaśpiewanie drugi raz z setkami tysięcy w całym kraju? Mamy przecież radosny hymn, nie ma w nim drażliwej dla niektórych martyrologii. A jak to wyglądało z tym przekrzykiwaniem śpiewających? Parafrazując ciecia Anioła: "jak gówno w lesie".

 • Link do komentarza janciovodnik wtorek, 13 listopada 2018 10:00 napisane przez janciovodnik

  Hymn był w całości odśpiewany na początku uroczystości.
  Z innej strony... czy komuś zakazano zorganizowania śpiewania hymnu ??
  Może by tak Ci którzy non stop marudzą sami coś zrobili a nie tylko czekają aż im pod nos się poda.

 • Link do komentarza Jam_Jest wtorek, 13 listopada 2018 09:02 napisane przez Jam_Jest

  @:Misio:
  ***********
  Dokładnie !!!!!

 • Link do komentarza Misio poniedziałek, 12 listopada 2018 23:29 napisane przez Misio

  Gnieźnianie - Chcieliście - Wybraliście - To Macie. Bardzo proszę przestać wylewać krokodyle łzy - przecież Wiedzieliście jaką jakość prezentuje Koalicja Obywatelska ( dla przypomnienia PO - SLD - Nowoczesna ) i Prezydent Budasz - bieganie - zadłużanie miasta - stawianie królasów. Macie tą jakość zagwarantowaną na własne życzenie na najbliższe 5 lat. Trzeba było myśleć przy urnach wyborczych.

 • Link do komentarza Jam_Jest poniedziałek, 12 listopada 2018 22:18 napisane przez Jam_Jest

  Ad:senior
  ************
  Pan jak zwykle niczego nie zrozumiałem, Bogiem raczej, to niech pan mnie nie straszy. Od straszenie Bogiem jest inna instytucja, w którom pańka żeliwa wiara dostatecznie w pańskiej głowie narobił przysłowiowego bałaganu.

 • Link do komentarza wandzia poniedziałek, 12 listopada 2018 21:19 napisane przez wandzia

  Ale lipa. Zatrudnijcie kogoś kto umie organizować takie uroczystości. Pamiętacie przysięgę wojskową na rynku?Tam wszystko szło jak po sznurku. Źadnej dłuższy i przestoju. A tu długo o nudno.

 • Link do komentarza senior poniedziałek, 12 listopada 2018 11:12 napisane przez senior

  Jam_Jest - prawda boli, no cóż na to nie ma lekarstwa. Nienawiść? Pan jej nie odróżnia od prawdy historycznej. Nie moja wina, ze nie rozumie pan prawdy płynącej z prostego przekazu z mojego komentarza. Może pan jest z tych, którzy bili takich patriotów, jak ja? Może pan nalezy do takich, którym własnie nienawiśc w tamtych przytoczonych przeze mnie czasach doprowadziła do zamordowania niezwyklego patrioty wspanialego kaplana ks. Popiełuszkę? Niech sie pan w okresie tych obecnych obchodow zastanowi nad soba, bo Stworca daje Panu w swej dobroci czas na wejrzenie w swoją duszę.

 • Link do komentarza Beauty poniedziałek, 12 listopada 2018 09:02 napisane przez Beauty

  Zgadzam się z przedmowcami!! Specjalnie poszliśmy na rynek zaśpiewać hymn który jest Najważniejszy w tym dniu szczególnym a tu.... Bieg który okazał się ważniejszy... Oj Panie Prezydencie... Zawiodłam się strasznie tym bardziej że ufalam, że zadba Pan o taki malutki szczegół!!!! Wstyd, wstyd wstyd dla całego Gniezna!!!

 • Link do komentarza Marek poniedziałek, 12 listopada 2018 07:24 napisane przez Marek

  Cały naród śpiewał hymn Polski. Cały naród o 12 tej się jednoczył duchem Cały naród w całej Polsce nabierał powietrza w płuca, by hymn zagrzmiał jak dzwon Zygmunta na Wawelu . Cały naród o 12 tej się wzruszał przy śpiewie czterech zwrotek hymnu narodowego. I to aż do łez A w Gnieźnie ........... ważniejszy był bieg i hejnał z blaszanego głośnika . Wstyd , wstyd, i jeszcze raz wielki wstyd. A chór "Metrum" czekał, by hymn zaintonować i gnieźnian do hymnu Polski poprowadzić! Ach ! ten prezydent i jego bieg, w którym chciał ponownie zabłysnąć. Przecież można było zorganizować to czasowo , zupełnie inaczej. Można było już od 11 tej godziny, śpiewać wspólnie patriotyczne pieśni na rynku. Punktualnie O 12 tej można było ze wszystkimi biegaczami i ich rodzinami odśpiewać hymn narodowy . A po jego zakończeniu można było uroczyście strzelić z rakietnicy i rozpocząć bieg dla Niepodległej. Można było. Ale tego nie zrobiono!! To była straszna gafa naszego prezydenta Budasza i jego zastępców.

 • Link do komentarza Orzeł2 poniedziałek, 12 listopada 2018 00:53 napisane przez Orzeł2

  Wstyd, panie prezydencie miasta, że w południe nie odśpiewano w Pierwszej Stolicy Polski HYMNU NARODOWEGO! Czy Wy tam, w Urzędzie Miasta, rozumiecie, co znaczyła ta wspaniała akcja, w której brali udział Polacy na całym świecie... poza Gnieznem? Platfokomuna!

 • Link do komentarza Lida poniedziałek, 12 listopada 2018 00:25 napisane przez Lida

  Trzeba mieć czelność i być niesamowitym hipokrytą, by uczestniczyć w kościelnych uroczystościach i jednocześnie publicznie opowiadać się za zabijaniem nienarodzonych!

 • Link do komentarza Agnieszka niedziela, 11 listopada 2018 22:39 napisane przez Agnieszka

  Jestem potężnie rozczarowana przygotowaniem w Gnieźnie , tak niezwykle ważnego wydarzenia, jakim jest setna rocznica niepodległości. Kompletny brak organizacji, synchronizacji wydarzeń, które się odbyły. Msza w katedrze, która była o godzinie, która zazębiała się z biegiem o 11.11. Pan Prezydent był na mszy, po czym przed końcem zniknął, by wziąć udział w biegu???!!! Bieg się rozpoczął, kiedy spora część ludzi była jeszcze na mszy. I w końcu brak hymnu o godzinie 12 - porażka!!! Hymn ponoć odśpiewano przed biegiem... Chaos na scenie, prowadzący niekompetentny, jakby prowadził jakiś festyn.
  Jak to możliwe, że wydarzenie, które zdarzy się raz na sto lat, można tak fatalnie przygotować. Przecież był na to czas, żeby wszystko dograć, sensownie połączyć różne wydarzenia ze sobą. A co popołudniem? Przecież wielu Gnieźnian Polaków chciało być w tym dniu razem, by wspólnie świętować i nie bardzo mieli gdzie się spotkać. To smutne, by w pierwszej stolicy Polski, nie stać było organizatorów na przygotowanie obchodów tak ważnej uroczystości na miarę powagi tego wydarzenia!

 • Link do komentarza Kokarda niedziela, 11 listopada 2018 21:10 napisane przez Kokarda

  Przypnij Kokardę Narodową na piersi nad sercem i noś dumnie!

 • Link do komentarza tomaszek niedziela, 11 listopada 2018 20:47 napisane przez tomaszek

  1. Brak odśpiewanego hymnu o godz 12.00
  2. Chór Metrum śpiewający piosenki po angielsku - żenada!
  3. Odnoszę wrażenie że najważniejsze były biegi ...godne świętowanie tego dnia poszło w tym zaściankowym mieście na dalszy plan.

 • Link do komentarza Jam_Jest niedziela, 11 listopada 2018 20:44 napisane przez Jam_Jest

  @:senior:
  *************
  Senior, 11 Listopada powoli się kończy, i jestem przekonany, iż więcej nie będzie miał pan okazji napisać w następną rocznicę ponownie steku swoich głupstw okraszonych nienawiścią, która płynie strumieniem tak z pańskiej strony, jaki i z innej. Ja też nie darzę sympatią tych, których pan wymienia jako aparatczyków, ale czy obnoszę się ze swoją nienawiścią? Panu jakoś łatwo to przychodzi i pokazuje, jak bardzo jesteśmy podzieleni. To setna rocznica Niepodległości, a nie nienawiści do ludzi. Autorytatywnie przypina pan łatkę czerwonym, ale z historii to chyba pan raczej miał ocenę mierną.

 • Link do komentarza Luki niedziela, 11 listopada 2018 19:39 napisane przez Luki

  Naprawdę trochę za mało jak na tak Wielką i Piękną dla Nas Rocznicę! Dzieci które dumnie z Biało Czerwonymi barwami przybyły z rodzinami na Rynek zobaczyły tak naprawdę Niewiele bardzo Niewiele !!! Brakowało Grup Historycznych inscenizacji itp. Szkoda .

 • Link do komentarza Mmarcin niedziela, 11 listopada 2018 17:46 napisane przez Mmarcin

  Mieszkańcy Gniezna są niezadowolenie z obchodów rocznicy 100 - lecia odzyskania niepodległości w naszym mieście, to ja się pytam kto takie władze Wam wybrał? Działacze Platformy ramię w ramię z komuszkami rodem z PRL, którzy zabraniali w przeszłości upamiętniania takich rocznic, wstyd Gnieźnianie za taki wybór. Gniezno dogorywa, zostajemy w tyle za innymi miastami a Wy wciąż dajecie mandat komunie i lewakom.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane