piątek, 23 listopada 2018 14:09

Pierwsza sesja w Gminie Gniezno (aktualizacja)

 
Pierwsza sesja w Gminie Gniezno (aktualizacja) fot. Rafał Wichniewicz

W piątkowe, wczesne popołudnie rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Rady Gminy Gniezno. Wręczono zaświadczenia i przyjęto ślubowanie od nowych radnych oraz wójta.

Rada Gminy Gniezno kadencji 2018-2023 będzie pierwszą, w której doszło do tak dużych zmian personalnych w składzie. Zmienił się również wójt - od 2002 roku funkcję tę pełnił Włodzimierz Leman. Decyzją większości mieszkańców w październiku nowym wójtem została Maria Suplicka. 

Posiedzenie rozpoczęło się w siedzibie Urzędu Gminy, a zainaugurował je najstarszy radny - Bolesław Dziel. Następnie z rąk przedstawiciela komisji wyborczej Krystiana Pietruszczaka dokonano wręczenia zaświadczeń o wyborze. Tuż po tym nowi radni złożyli ślubowanie, a następnie zrobiła to nowa wójt gminy. 

Tuż po tym Maria Suplicka wygłosiła krótkie słowo do zgromadzonych: - Dziękuję odchodzącemu wójtowi Włodzimierzowi Lemanowi za dotychczasową pracę w samorządzie i kierowanie Gminą Gniezno. Dziękuję moim wyborcom, którzy tak licznie 21 października oddali na mnie głos, co jest dla mnie dużym mandatem zaufania. Dziękuję tym, którzy wspierali mnie w kampanii wyborczej, w mniejszym i większym stopniu, których nie zdążyłam poznać a udzielali swojego wsparcia w kampanii. Dziękuję też kandydatom, którzy startowali w wyborach i starali się o uzyskanie mandatu. Niektórym się nie udało, ale dziękuję za odwagę w trakcie kampanii wyborczej (...). Rada Gminy w obecnej kadencji będzie pracować w tej kadencji w zmienionym składzie, a mamy zrównoważoną ilość radnych - połowa kobiet i połowa mężczyzn. Ten dzień jest dla mnie ważny, bo złożyłam ślubowanie. Jest to zobowiązanie, które będę rzetelnie wypełniać i będzie to praca na rzecz mieszkańców Gminy Gniezno. Inspiracją do mojego programu były rozmowy z mieszkańcami gminy i to oni zadecydowali, że gmina potrzebuje zmian. Apeluję, abyśym wszyscy włączyli się w budowę przyszłości naszej małej ojczyzny. Zwracam się do radnych, aby nasze działanie odbywało się ponad podziałami. Nie zapominajmy, że praca w samorządzie jest służbą dla mieszkańców i interes mieszkańców jest nadrzędnym względem naszych osobistych ambicji - mówiła Maria Suplicka, wskazując iż gmina i jej mieszkańcy ma bardzo duży potencjał do rozwoju: - Szczególną rolę upatruję w konsultacjach społecznych, które rozumiem jako rozmowę z mieszkańcami. Są one niezbędne do tworzenia rozwiązań społeczno-gospodarczych. My urzędnicy musimy nauczyć się rozmawiać z mieszkańcami, dbać o ich potrzeby i wychodzić naprzeciw ich sprawom i problemom, wykazując dużo inicjatywy w realizacji ich potrzeb, jako mieszkańców Gminy Gniezno. 


Aktualizacja 13:50 Radni przedstawili swoje kandydatury na stanowisko przewodniczącego rady. Radna Maria Brykczyńska zaproponowała osobę radnego Mariusza Nawrockiego. Radny Patryk Dobrzyński wystawił kandydaturę Jakuba Fryzy. Powołana została komisja skrutacyjna, która zbierze i przeliczy głosy od 15 radnych.


Aktualizacja 14:15 Doszło do zamieszania spowodowanego przez jednego z radnych (Ryszarda Majewskiego), który zagłosował (głosowanie tajne) poza biurkiem do tego przeznaczonym i - jak stwierdził - oddał głos nie na tę osobę, którą chciał, dlatego poprosił o wydanie nowej karty, co nie jest możliwe do wykonania.

Działacze oraz prawnik cały czas dyskutują, jak rozstrzygnąć tę kwestię. Złożono wniosek formalny, by radni przegłosowali, czy można wydać nową kartę działaczowi. Problem polega na tym iż wydano 15 kart i zgodnie z przepisami tyle powinno zostać wydanych radnych i zebranych. Zdaniem części głos należy uznać za nieważny.


Aktualizacja 14:30 Spór ostatecznie rozstrzygnięto i Ryszardowi Majewskiemu wydano nową kartę do głosowania. Rozpoczęło się głosowanie, a po zebraniu głosów odbędzie się liczenie.


Aktualizacja 14:55 W wyborach zadecydowano iż przewodniczącym zostanie Mariusz Nawrocki, który otrzymał 8 głosów za, 6 przeciw i 1 był wstrzymujący. Na Jakuba Fryzę oddano 7 głosów za, 8 przeciw i 0 wstrzymujących się.


Mariusz Nawrocki

Następnym wyborem będzie wiceprzewodniczącego rady.


Aktualizacja 15:05 Na funkcję wiceprzewodniczącego wysunięto osobę Wiolettę Nawrocką (dla uściślenia - brak pokrewieństwa z nowym przewodniczącym). Zaproponowano także na tę funkcję Ryszarda Majewskiego, a następnie również Marię Brykczyńską. Za chwilę powołana zostanie komisja skrutacyjna, która przygotuje karty do głosowania.


Aktualizacja 15:50 Cały czas trwa liczenie głosów.


Aktualizacja 16:00 Nowym wiceprzewodniczącym zostanie Wioletta Nawrocka, która otrzymała 12 głosów za, przeciw 2 i 0 wstrzymujących się. Na Marię Brykczyńską oddano 6 głosów za, 7 przeciwko i 1 głos był wstrzymujący się. Na Ryszarda Majewskiego zagłosowało 6 za, 6 przeciw i od głosu wstrzymało się 2. Jeden głos w tym głosowaniu był nieważny. 


Aktualizacja 16:09 Trwają przygotowania do głosowania na drugiego przewodniczącego.


Aktualizacja 16:22 Doszło do omyłki w trakcie spisywania protokołów, w trakcie którego nie odnotowano jednego głosu. Na Marię Brykczyńską oddano 7 głosów za, 6 przeciw i 2 wstrzymujące się. Na Ryszarda Majewskiego oddano 7 głosów za, 7 przeciw i 1 wstrzymujący się. Mecenas stwierdził iż teraz rada stanęła przed sytuacją, kiedy trzeba przyjąć jakieś rozwiązanie, nawet kompromisowe. Trwa dyskusja.


Aktualizacja 17:10 Po długim czasie oczekiwania, przechodzenia radnych z sali do biura wójta, dyskusji w kuluarach, zadecydowano o ogłoszeniu kandydatury Jakuba Fryzy oraz Kamili Butrymowicz.


Aktualizacja 17:40 W toku tajnego głosowania, radni zadecydowali o wyborze tej drugiej osoby na stanowisko drugiego wiceprzewodniczącego Kamila Butrymowicz otrzymała 8 za, przeciw 7, wstrzymujących 0. Jakub Fryza otrzymał za 7, przeciw 8, wstrzymujących 0.

Na tym kończymy relację z pierwszej sesji Rady Gminy Gniezno

19 komentarzy

 • Link do komentarza chłopek roztropek poniedziałek, 26 listopada 2018 23:10 napisane przez chłopek roztropek

  A ja ze swej strony dodam, ze na pewno warto zrobić audyt finansowy gminy ale także jednostek gminnych. nie, żebym cokolwiek podejrzewał, ale , czy wszystkie pieniądze były sensownie wydawane. Bo o tych świetlicach wiejskich jak czytam, to mnie po prostu mdli. Jak za Gomułki!

 • Link do komentarza a1rh- poniedziałek, 26 listopada 2018 20:33 napisane przez a1rh-

  Gdzie Ty "Prawy i Sprawiedliwy" byłeś do tej pory? Dlaczego w poprzednich kadencjach nie patrzyłeś tak wnikliwie na ręce peeselowskiej władzy? Dlaczego nie pilnowałeś wówczas przestrzegania praworządności? Teraz straszysz, ostrzegasz i grozisz natychmiastową reakcją, a wówczas, gdy działy się w gminie "prawne cuda" to spałeś, czy może należałeś do tej opcji, która na całe szczęście straciła w gminie władzę. Jaka to będzie ta Twoja natychmiastowa reakcja? Czy masz na myśli referendum o odwołanie Pani Wójt? Czy tylko to przegrani są w stanie mieszkańcom zaproponować? Poczekaj cierpliwie na owoce nowej władzy i patrz w przyszłość z optymizmem. Ja w ludziach nowej władzy widzę nadzieję na lepsze, bo gorzej jak za PSLu być nie może.

 • Link do komentarza Mieszkaniec gminy poniedziałek, 26 listopada 2018 15:50 napisane przez Mieszkaniec gminy

  Zostaje czekać na budżet co wymyśli nowa rada. Miejmy nadzieję że koniec z budwaniem nowych świetlic a nowe chodniki kanalizacja ,nowe samochody do straży a nie stare zlomy. Oczywiście weryfikacja funduszy soleckich -same imprezy integracyjne - nie lepiej pobudowac place zabaw w wioskach dla dzieci by nie siedziały przy telewizorach komputerach lecz na świeżym powietrzu, dogadać się z MPK o nowych liniach w stronę goslinowa czy jankowa.

 • Link do komentarza micio poniedziałek, 26 listopada 2018 14:09 napisane przez micio

  Przeczytałem artykuł- to klasa podstawówki, przedszkola?-
  bo się pomylił przy głosowaniu, chce jeszcze raz itp... Potem liczenie głosów 15 osób i ... pomyłka. Kurcze do 15 nie można policzyć? Boję się co będzie dalej....

 • Link do komentarza Janko Muzykant poniedziałek, 26 listopada 2018 13:50 napisane przez Janko Muzykant

  Zdecydowanie czas na zmianę na stanowisku Sekretarza. Obecna Pani Sekretarz nie powinna pozostać na stanowisku ani dnia dłużej!

 • Link do komentarza Tomek poniedziałek, 26 listopada 2018 09:16 napisane przez Tomek

  Ja spotkałem kilka razy panią Sekretarz i wydaje się , że czas na zmianę na tym stanowisku.

 • Link do komentarza urzędas sobota, 24 listopada 2018 23:42 napisane przez urzędas

  Panie Wyborco z 15:01 - Pani Wójt nie kieruje pracami rady i nie musi nawet tak naprawdę w jej obradach uczestniczyć. Jako człowiek zabierający publicznie głos, powinien pan o tym doskonale wiedzieć. A pan Paweł z 18:01 powinien także wiedzieć, ze urzędnik owszem, musi być miły i kompetentny na każdym stanowisku w urzędzie, ale to za mało, by mógł sprawować każdą funkcję. Nowa władza ma prawo do doboru pracowników wg własnego uznania.

 • Link do komentarza Paweł sobota, 24 listopada 2018 18:21 napisane przez Paweł

  Mam nadzieję, że Pani sekretarz pozostanie na swoim stanowisku. To bardzo miła i znająca się na swojej pracy osoba.

 • Link do komentarza Wyborca sobota, 24 listopada 2018 15:01 napisane przez Wyborca

  Nowe twarze i to jest najważniejsze. Jest chyba problem ze stabilną większością . Poza tym dziwnie wyglądało wyjście Pani Wójt zaraz za GPS i PSL. Przyjazna została na sali. Czyżby nowy-stary układ?

 • Link do komentarza małorolny sobota, 24 listopada 2018 14:13 napisane przez małorolny

  To pierwsze głosowanie w tej gnibie swiadczy tylko o jednym, jak tam musiało sie dziać przez lata. Dobrze, ze pani wójt zobaczyla tę mizerotę prawna w przebiegu głosowan na sesji i bałagan. I jeszcze jedno, naprawdę nie bylo dotychczasowego wójta? I czy on był tak pewien wygranej, że nawet nie kandydował na radnego?

 • Link do komentarza gminny sobota, 24 listopada 2018 10:22 napisane przez gminny

  Ad. Prawy i Sprawiedliwy - pański komentarz nosi znamiona szantażu i radzę ostrożnośc w szerzeniu takich wypowiedzi. Nowa Wójt jest człowiekiem nieskazitelnym i uczciwym, a pan z grubej rury juz na początku jej drogi coś imputuje! Widocznie pan i pańscy towarzysze inaczej niż bezwzgledną uczciwośc widzą każda działalność w urzędzie. Ciekawe, gdzie to pan do tej to pory obserwowal? I dlaczego pan milczał?

 • Link do komentarza Wyborca sobota, 24 listopada 2018 10:22 napisane przez Wyborca

  Dziwna sytuacja z tym że ktoś się pomylił i chce zmienić głos. Patrząc na to wszystko wynika z tego że chyba PSL się przyłączył do GPS. Czyżby stary -nowy układ się zawiązał ?

 • Link do komentarza Wyborca sobota, 24 listopada 2018 09:29 napisane przez Wyborca

  Przebieg sesji potwierdza tezę o konieczności likwidacji gminy. Wojewoda powinien uchylić uchwałę o wyborze przewodniczącego, tym bardziej że jeden głos miał wpływ na wynik wyborczy. Coś niesamowitego. Tam żadnych zmian nie będzie

 • Link do komentarza SzD piątek, 23 listopada 2018 23:34 napisane przez SzD

  Brak zgrania partyjnego, chyba wyniki głosowań zaskoczyły wszystkich, ciekawe czy "ugrupowanie" Pani Agnieszki dwojga nazwisk już nim nie jest. Dziwna była jej wypowiedź, przyjaźnie ale osobno. Nie wiedziałem o tym Pani Agnieszko a głosowałam na Panią. Jak na pierwszą sesję za dużo anarchii, zbyt dużo takie rzeczy ustala się wcześniej

 • Link do komentarza gmina piątek, 23 listopada 2018 17:50 napisane przez gmina

  A wójta Lemana nie było?

 • Link do komentarza stan piątek, 23 listopada 2018 17:44 napisane przez stan

  Mam wrażenie, że znacznie sympatyczniejsze twarze niż w powiecie i mieście, bez zawziętości i z czystym spojrzeniem. Gmina górą.

 • Link do komentarza xxx piątek, 23 listopada 2018 16:13 napisane przez xxx

  Jak na moje to po oddaniu głosu nie ma możliwości zmiany zdania i żądania wydania nowej karty. Co to za radca prawny nie potrafił Radzie wytłumaczyć tego? Wojewoda powinien zainteresować się taką uchwałą i prawidłowością jej podjęcia.

 • Link do komentarza Prawy i Sprawiedliwy piątek, 23 listopada 2018 15:34 napisane przez Prawy i Sprawiedliwy

  Wiadomość do Pani Wójt. Może Pani być absolutnie pewna, że będziemy Pani patrzeć na ręce. Proszę cały czas pilnować działania zgodnego z prawem. W przeciwnym wypadku reakcja będzie natychmiastowa.

 • Link do komentarza Mela piątek, 23 listopada 2018 14:59 napisane przez Mela

  wreszcie zmiany!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane