Wydrukuj tę stronę
sobota, 24 listopada 2018 10:22

Jak uczyć efektywnie i ciekawie?

  mn
Jak uczyć efektywnie i ciekawie? zdjęcie nadesłane

Nie tylko reforma oświaty, ale i współczesny uczeń wymagają od nauczyciela ciągłego doskonalenia się i dostosowywania do bieżących wymagań.

Zajęcia bez użycia nowoczesnych technologii, możliwości działania, nieangażujące wszystkich zmysłów, na dodatek w języku obcym, oceniane są przez wielu uczniów jako nudne. Co zrobić, aby lekcją zainteresować ucznia, który na co dzień tkwi z nosem w komórce, wybiórczo wyszukuje informacje w tekstach, a najchętniej posługuje się obrazkami i hasłami?

Wiele nowych technik nauczania poznali nauczyciele języka niemieckiego z Gniezna i okolic podczas warsztatów zorganizowanych przez II Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki w Gnieźnie we współpracy z Wydziałem Kompetencji Językowych ORE oraz Goethe Institut w Warszawie. Zajęcia w języku niemieckim "Effektives Lernen im Deutschunterricht" (Strategie uczenia się i nauczania języka niemieckiego) prowadziła ekspert programu Delfort i doradca metodyczny przy ODN Ksenia Herbst-Buchwald. 24 nauczycieli stało się uczniami i w praktyce wypróbowało nowe techniki zdobywania wiedzy odnoszące się do różnych stylów uczenia się: oglądania, czytania, eksperymentowania lub słuchania. Warto więc wiedzieć, jak wykorzystać np. piosenkę jako ciekawe narzędzie pracy.

Warsztaty metodyczne stanowiły część przygotowań do ósmej edycji Festiwalu Piosenki Niemieckiej "Singen macht Spass" organizowanego od lat przez II LO w Gnieźnie. W marcu 2019r. uczniowie szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych naszego regionu zaprezentują podczas tego festiwalu swoje umiejętności językowe i muzyczne. Poznane przez nauczycieli strategie ułatwią im przygotowanie uczniów do występów.

Organizatorki warsztatów, Ilona Kozłowska oraz Iwona Reszelska gorąco dziękują wszystkim uczestnikom warsztatów za zaangażowanie. Już dziś serdecznie zapraszają do obejrzenia w gnieźnieńskim MOK-u marcowych występów artystycznych będących rezultatem wspólnych działań.

Galeria