sobota, 24 listopada 2018 16:44

Uroczyste poświęcenie odbudowanego Pomnika Opatrzności Bożej

 
Uroczyste poświęcenie odbudowanego Pomnika Opatrzności Bożej fot. Rafał Wichniewicz

Przy udziale władz miasta, powiatu, parlamentarzystów i zaproszonych gości, odbyła się uroczystość poświęcenia odbudowanego po 78 latach pomnika, który stał u zbiegu ul. Warszawskiej i Dworcowej.

To zwieńczenie dzieła wielu gnieźnian, którzy od lat starali się o przywrócenie pomnika rozebranego przez niemieckiego okupanta w trakcie ostatniej wojny. Dzięki nim, pod auspicjami Towarzystwa Miłośników Gniezna i dzięki wydatnemu wsparciu wielu mieszkańców oraz firm, urzędów i instytucji, udało się dokończyć rozpoczęte kilka lat temu dzieło. 

Dokładnie w listopadzie 2014 roku, przedstawiciele powołanego w tym celu Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika, poinformowali o całej inicjatywie i zaapelowali o zbiórkę pieniędzy na ten cel. Ta ostatnia przez długi czas nie pozwalała na pozytywne myślenie o zwieńczeniu przedsięwzięcia, ale ostatecznie dzięki kolejnym datkom dokonanym w ostatnim czasie, udało się uzbierać środki w kwocie niezbędnej do ruszenia z odbudową: - O podjęciu tej trudnej decyzji przesądziła ujmująca historia jego powstania, a potem haniebne jego zniszczenie przez hitlerowskiego okupanta w 1940 r. Wykonawcą pierwszego monumentu, który powstał w 1793 r. był Piotr Gostomski, burmistrz i radny Gniezna. Celem fundatora było powierzenie Opatrzności Bożej tragicznych wówczas losów Polski i mieszkańców Gniezna w okresie rozbiorów. Dziś jesteśmy dumni, że odbudowy udało się dokonać w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - mówił Jan Socha, prezes Towarzystwa Miłośników Gniezna. Podziękował przy tym osobom i firmom, które wydatnie przyłożyły się do realizacji całej idei, zwłaszcza finansowo lub rzeczowo.

Sam pomnik pierwotnie pod koniec XVIII wieku stanął u zbiegu dzisiejszej ul. Witkowskiej i Wrzesińskiej. W 1914 roku, z uwagi na budowę wiaduktu nad torami kolejowymi, rozebrano go i odbudowano po czterech latach u zbiegu ul. Warszawskiej i Dworcowej. Teraz został odbudowany w tym samym miejscu, w którym stał do początku 1940 roku, kiedy go rozebrano na polecenie okupanta niemieckiego.

Uroczystość, która odbyła się 24 listopada, zainaugurowała Litania do Opatrzności Bożej, wykonana przez Chór im. św. Ojca Pio. Przed poświęceniem monumentu, którego dokonał abp Wojciech Polak Prymas Polski, nawiązał on do znaczenia tego miejsca dla gnieźnian, którzy mijali go przez lata w tym miejscu, także idący w bój do powstania wielkopolskiego: - W tym miejscu, kiedy dzisiaj stajemy w stulecie odzyskania niepodległości i u progu stulecia obchodów powstania wielkopolskiego, chcemy jeszcze raz w ten sposób potwierdzić, że zawierzając bożej Opatrzności, temu, który jest Panem ludzkich dziejów i losów, podejmując także współpracę z tym, który nas obdarza swoim powołaniem, możemy w ten sposób nie tylko upamiętnić to, co jest przeszłością, ale i otworzyć się jednocześnie ku temu, co jest naszą przyszłością. Niech to miejsce przypomina nam o tym, co jest przeszłością, z czego wyrastamy i za co jesteśmy bożej Opatrzności wdzięczni i niech nas to zawsze motywuje do przyszłości, abyśmy ufni w bożą opiekę, w te wypisane słowa, które mają nam przypomnieć o opiece bożej nad nami, potrafili budować tutaj w naszej gnieźnieńskiej społeczności, na ziemi wielkopolskiej - lepszą i błogosławioną przyszłość. Tuż po tym nastąpiły okolicznościowe przemówienia zaproszonych gości, po czym przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem.

Monument z betonu ozdobnego został wykonany przez firmę Concraft z Bielska-Białej. Metaloplastyka i krzyż wieńczący pomnik jest dziełem artysty Pawła Kaczmarka. Otoczenie zostało gruntownie wyremontowane, a nawierzchnię powstałego placyku wyłożono kostką granitową.

W parkan wyłożony marmurem i zwieńczony metalowym płotem ozdobnym, wkomponowano tabliczki ofiarodawców, którzy przekazali na rzecz odbudowy powyżej tysiąca złotych. Całość została oświetlona, a także zainstalowano monitoring.

40 komentarzy

 • Link do komentarza wilk niedziela, 02 grudnia 2018 15:35 napisane przez wilk

  Najwięcej krzyczą tutaj ci co na pomnik nie dali nawet grosza,a co do takiego jednego przemalowanego tzw. HUMANISTY,który nazywa NAS słowami swego guru,poniemieckiego pętaka zwanego podnóżkiem cioci Angeli ,BOLSZEWIKAMI,obrażając tym większość POLAKÓW,to powiem lub napiszę tylko tyle,iż właśnie wolną Polskę powoli odzyskujemy od rządzących przez 25 szabrowników,wywodzących się z właśnie bolszewii,wszelkiej maści krętaczy,złodziei i hochsztaplerów czy zwykłych zdrajców !!!! Pomnik Opatrzności poświęcony, to odzyskamy także i Pierwszą Stolicę od komuszych pociotków i wreszcie GNIEZNO,będzie wolnym i dumnym miastem ,przyjaznym dla mieszkańców i gości !!!!

 • Link do komentarza humanista niedziela, 02 grudnia 2018 12:55 napisane przez humanista

  Czytelniku / kąsasz! Jesteś slepy i głuchy?! Nie widzisz co PiS robi.
  Definicji "bolszewia" proszę odszukaj sobie sam.
  Zamach na Konstytucję. KNF. Premie. Nagrody. Czyje to dzieło?
  Stalin dokonał napadu aby mieć pieniądze na działalność. Ile tu podobieństwa.
  Wierzę, że opatrzność uwolni nas od PiSu.

 • Link do komentarza czytelnik niedziela, 02 grudnia 2018 00:12 napisane przez czytelnik

  Oj humanisto, obyś nie popłynął w swoich wypowiedziach. Coś mi się zdaje, że posuwasz się zbyt daleko, bo to z twoich ust wycieka ta nienawistna ślina w stosunku do ludzi, którzy mają inne poglądy niż ty. Ciesz się, ze twój tatuś przeżył komunę, a może jesteś synkiem komunistycznego kacyka, bo z twoich postów wynika wyjątkowy hołd składany tamtej epoce. A bolszewizm proszę pana jest
  wrogiem wszelkiej wolności pod każdą jej postacią. Największym wrogiem wolności jaki kiedykolwiek w zbiorowym ustroju ludzkim istniał na globie. Wrogiem wolności słowa, wolności myśli, wolności druku, wolności czynu dobrego, wolności czynu złego, wolności poruszania się, wolności pracy, wolności lenistwa, wolności przestępstwa i wolności wiary. I proszę więcej nie używać wyrazów, których znaczenia pan nie zna.

 • Link do komentarza humanista piątek, 30 listopada 2018 15:14 napisane przez humanista

  Piotrze, opatrzność działa: Bestwina uciekł!
  Dla mnie wolna Polska, to Ojczyzna bez plucia na innych , a wy plujecie na wszystkich. Ostrowski nowego króla Polski sobie wymyślił! Zakłamywanie historii.
  Jesteśmy na dobrej drodze, mój Ojciec przeżył komunę, ja przeżyje bolszewie!

 • Link do komentarza Piotr piątek, 30 listopada 2018 14:08 napisane przez Piotr

  Dzięki ,,mądrości '' wyborców zapanuje w Gnieźnie marazm bo za komunę i PO to same afery i przekręty. Ja żyję w wolnej Polsce a dla Ciebie ,,humanisto'' ta wolna Polska to koryto i dojenie tego biednego kraju.

 • Link do komentarza emigrant środa, 28 listopada 2018 16:25 napisane przez emigrant

  Cieszy mnie ten pomnik i przekażę odpowienią kwotę ale wzywam radnych miejskich i rządzacych, aby takze wsparli to dzielo. Bo to wy powinniscie dawac przyklad,

 • Link do komentarza Czesław wtorek, 27 listopada 2018 16:13 napisane przez Czesław

  "sobota, 24 listopada 2018 21:11 napisane przez ciekawy
  ok. Uporządkowano 20 m 2 .... od frontu! A za tym obeliskiem musimy popatrzeć dalej na ... prawdziwy obraz Gniezna. To też jest teren parafii ?"
  Nie, to jest stary cmentarz żydowski. Nie wiem,kto jest obecnie właścicielem tego terenu.

 • Link do komentarza czytelniczka wtorek, 27 listopada 2018 12:27 napisane przez czytelniczka

  Ad. Chrześcijanin czynu - pan wszystko kreęi, ale nie dziwota, bo podstaw katechizmu i znajomosci wiary nie ma pan żadnych. Otoz prosze pana, składając hold przed pomnikiem nie składa się go POMNIKOWI, lecz temu, co on przedstawia. Zatem upraszczajac skladajac uklon przed pomnikiem króla Boleslawa Chrobrego nie czci się POMNIKA, a jedynie pierwszego władcę Polski. Naprawde pan tak prostych rzeczy nie potrafi zrozumieć?

 • Link do komentarza chrześcijanin  czynu wtorek, 27 listopada 2018 11:08 napisane przez chrześcijanin czynu

  DO CZYTELNICZKI.. Zgadza się. Wiarę powinno się wyrażać : słowem , CZYNEM , gestem i myślą. Ale czy wiarę powinno też się wyrażać oddając cześć betonowym pomnikom - "złotym cielcom" ? Bo czym, że jest składanie kwiatów oddawanie pokłonów przed betonowym obeliskiem ? Czy od modlitwy i rozmowy z Bogiem nie jest świątynia - kościół, wzniesiona właśnie ku temu ? To Jezus wyganiał handlarzy ze świątyni bo uważał, nie nie ma tam miejsca na targowanie się tylko na modlitwę !

 • Link do komentarza Maria Wichniewicz poniedziałek, 26 listopada 2018 23:24 napisane przez Maria Wichniewicz

  Do Marco - proszę Pana, szkoda, ze Pan się nie podpisał, wiedziałabym komu odpowiadam. otóż na całym świecie jest tak, ze wszelkie pomniki budowane są ze składek i nigdy nie ma na początek całej sumy. Liczyć można tylko na dobroć ludzką i powiem Panu, że ona nigdy nie zawodzi. To samo było z pomnikiem króla Bolesława Chrobrego i Św. Wojciecha, a jak jest wspaniale, że te pomniki w Gnieźnie są! Porównywanie budowy w społecznym zrywie pomnika do budowy domu jest chybione i nieeleganckie. I proszę się nie martwić, nikt z kasy Miasta nie wyciąga pieniędzy na spłatę kosztów, bo Miasto nawet nie może realizować takich wydatków ze swojego budżetu. Pana także nikt nie zmusza do złożenia ofiary, ale są jeszcze patrioci, którym na sercu leży tradycja, historia kultura i wiara i ci ludzie jak wiem na pewno sypną groszem. Pozdrawiam Pana.

 • Link do komentarza SzaryEminent poniedziałek, 26 listopada 2018 20:51 napisane przez SzaryEminent

  Marco, Miasto nie może dorzucić do tego przedsięwzięcia. Ale wskażę ci beznadziejność twojego rozumowania, która dotyczy także ciebie. Jak już pisano kiedyś - radni poprzedniej kadencji dostali pisma z prośbą o cegiełkę na odbudowę pomnika. Gdyby każdy z nich przekazał, nawet nie 100, ale 50 zł, to uzbierał by się tysiąc ze wszystkich działaczy. Mogliby otrzymać na wieczną pamiątkę tabliczkę z napisem "Rada Miasta Gniezna 2014-2018". Ale nie, ze wszystkich radnych Rady Miasta Gniezna nie wpłynęła nawet złotówka. Tacy to "reprezentanci" gnieźnian, tacy szanujący kulturę, tradycję i historię tego miasta. Funta kłaków byli warci.

 • Link do komentarza czytelniczka poniedziałek, 26 listopada 2018 13:46 napisane przez czytelniczka

  Laikom, którzy wypisują tutaj takie bzdury, ze jakoby wiara jest sprawą prywatną oznajmiam, że wiara jest głęboko osobistą sprawą każdego człowieka, ale nie jest sprawą prywatną i nie ma takiej dziedziny życia, która mogłaby być wyłączona z życia religijnego. Wiarą trzeba się dzielić., bo największego szczęścia nie można egoistycznie zachowywać dla samego siebie. Wszystko w naszym życiu powinno mieć znaczenie religijne. Chrześcijanin jest zobowiązany do dawania świadectwa w każdym czasie, w każdej sytuacji, słowem i czynem. Mamy prawo do publicznego wyrażania naszej wiary i nikt z tego powodu nie może nas dyskryminować, a tym bardziej zmuszać, byśmy zamknęli się ze swoją wiarą w czterech ścianach naszych domów. Tu nie chodzi o to, byśmy zaczęli nagle na siłę manifestować naszą pobożność. Chodzi raczej o to, byśmy mogli żyć wiarą, wyrażać ją słowem, czynem, gestem, myślą.

 • Link do komentarza wujcio poniedziałek, 26 listopada 2018 13:37 napisane przez wujcio

  ad. micio, wyluzuj chłopie, jesteś taki infantylny......................

 • Link do komentarza Marco poniedziałek, 26 listopada 2018 13:26 napisane przez Marco

  "pozostała jeszcze spora suma do uregulowania" napisała Pani Wichniewicz. mm. Jak ktoś zabiera się do budowania domu to zaczyna liczyć. Tyle mam własnych pieniędzy , tyle ma żona. Porównuje to z kosztorysem i na resztę planuje się pożyczkę z banku ( jeżeli bank mi taką pożyczkę da?). A i jeszcze biorę poprawkę procentową na ewentualną inflację. I dopiero wtedy mając te wszystkie prognozowane dane zabieram się za szukanie wykonawcy i za samą budowę. W przypadku tego pomnika zrobiono coś delikatnie mówiąc zupełnie odwrotnego. Na co liczyło Towarzystwo ? Na co teraz liczy ? Że miasto wspaniałomyślnie , bez mrugnięcia okiem, ze swojego zadłużonego już mocno budżetu, dosypie resztę kasy ? Czy naprawdę Towarzystwo myśli, że miasto Gniezno nie ma pilniejszych potrzeb ?

 • Link do komentarza czytelnik poniedziałek, 26 listopada 2018 12:59 napisane przez czytelnik

  Wrogom Pana Boga ( a nie Kosciola) pragnę podpowiedzieć, że lepiej byłoby, gdyby nas wierzących, ktorych jest większość w Polsce zostawili w spokoju. I o tym, czy ma stac pomnik związany z Bożą Opatrznością ateistom nic do tego. To nasze pieniądze i nasza sprawa. I powiem wam jedno, że nie wystarczy ustawc pomnik, by uzyskać laske Bożą. Trzeba przede wszystkim goraco sie modlic i o wszystko Boga prosić, by zechcial nas wysluchac. I zycze wam tego, byscie takze prosili Boga o dar mądrości, byscie nie obrażali innych.

 • Link do komentarza Jaś poniedziałek, 26 listopada 2018 08:55 napisane przez Jaś

  Szanowny radku. Mocno niedoszacowałeś kosztów pokonania hitlera. Na całym świecie opatrzność zadowoliła się ofiarą blisko 80 mln.Z obywateli Polskich pobrała haracz ponad 6 mln.Naprawdę nie mamy za co jej /opatrzności/ dziękować. Zresztą, z tym przywróceniem wolności też się ociągała 123 lata.A i jeszcze jedno. W 45 roku na blisko pół wieku ta sama opatrzność obdarowała nas komunistycznym zniewoleniem. Ofiar też "troszkę"było.Że przypomnę lata 56 ,67 ,70 ,81 lub inne mniej krwawe daty. Racjonalność tego pomnika jest mocno wątpliwa. Tu się chyba radku zgadzamy?

 • Link do komentarza zenon poniedziałek, 26 listopada 2018 08:55 napisane przez zenon

  Panie radny Bartkowicz, wiara jest tylko sprawą prywatną. To ,że niektóre "komuszki" i inni zdewociali mieszkańcy uczestniczą w takich "uroczystościach" to świadczy tylko o płytkości ich rozumowania.

 • Link do komentarza micio poniedziałek, 26 listopada 2018 08:14 napisane przez micio

  Koryfeusz bo planuje postawić krasnala przed swoim blokiem i oświetlić go przez miasto.
  A tak serio- czyli jeżeli pieniądze są z kasy miasta (oswietlenie) to można nimi szastać na lewo i prawo? Może zamiast tego lepiej oświetlić następne przejścia dla pieszych albo Katedrę całą noc.

 • Link do komentarza Marco poniedziałek, 26 listopada 2018 07:22 napisane przez Marco

  "A TAKŻE ZAINSTALOWANO MONITORING" jak napisał autor relacji. Fajnie, no fajnie . Tu gdzie jest lity, super twardy pomnik z betonu w samym środku oświetlonego miasta, robi się monitoring. A tam gdzie są delikatne drewniane urządzenia zabawowe dla dzieci , schowane gdzieś za drzewami , to już pieniędzy na monitoring .... nie ma ? Dlaczego ? Bo beton jest dla Boga, a urządzenia zabawowe tylko dla...... ludzi ???

 • Link do komentarza Maria Wichniewicz niedziela, 25 listopada 2018 21:52 napisane przez Maria Wichniewicz

  Z tym pomnikiem to było tak, ze prekursorem tej odbudowy był pan Bogdan Lewandowski z Gniezna, który przed wielu laty przyszedł do Klubu Gazety Polskiej z dokumentacją między innymi z danymi księgi wieczystej i bardzo zależało mu na odbudowie tego pomnika. Podjęliśmy wówczas decyzję o tym, ze trzeba zająć się sprawą i poszukać w archiwum dawnych zdjęć i ewentualnie dodatkowych informacji. Po wielu kwerendach okazało się, że ten pomnik stał przed zburzeniem na miejscu, które faktycznie należy do parafii farnej, ale to miejsce było przekazane przed laty na rzecz tej parafii, bo nie było innej możliwości wydzielenie tego niewielkiego terenu związanego wyłącznie z pomnikiem. Historia pomnika jest już znana, był on ufundowany w 1793 roku przez Piotra Gostomskiego- uczestnika powstania kościuszkowskiego.Po pewnym czasie trafił do nas rodowity gnieźnianin zamieszkały obecnie w Poznaniu pan Gatniejewski, który również marzył o odbudowie tego pomnika. Po kilku spotkaniach stwierdziliśmy wspólnie, że własnymi siłami nie jesteśmy w stanie zrealizować tej piękniej idei i wówczas zainteresowaliśmy naszymi planami Towarzystwo Miłośników Gniezna. Organizacji, która ma osobowość prawną i której jest o wiele łatwiej zorganizować zbiórkę i "stukać" do rożnych podmiotów w tak szlachetnej idei. Prezes TMG chętnie podjął się tematu i sprawa ruszyła z miejsca. O problemach nie ma co wspominać, bowiem najważniejsze i najtrudniejsze, jak w każdej inicjatywie bywają pieniądze.Udało się jednak pozyskać kilku znaczących fundatorów, nadto kilka firm gnieźnieńskich także nieodpłatnie wykonało niezbędne prace i w roku 100 Lecia odzyskania Niepodległości pomnik ponownie stanął w pięknym miejscu, gdzie Opatrzność Boża dzięki zrządzeniu Boga z miłością i mądrością będzie nas prowadziła ku zbawieniu. Pozostała jeszcze spora suma do uregulowania i organizatorzy mają nadzieję, że gnieźnianie, a szczególnie działacze społeczni, którzy dość licznie przybyli na poświęcenie, dorzucą swoją cegiełkę do kwoty, która pozwoli na zakończenie tej wspaniałej inicjatywy.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Antyki022022