środa, 16 stycznia 2019 08:52

Czy powstanie konsorcjum przewoźników gnieźnieńskich?

  mn
Czy powstanie konsorcjum przewoźników gnieźnieńskich? zdjęcie nadesłane

Problemy komunikacji autobusowej między miejscowościami na terenie powiatu, stały się szczególnie odczuwalne w ostatnim czasie. Dlatego na zaproszenie Starostwa odbyło się spotkanie przedstawicieli prywatnych przewoźników z władzami samorządowymi w celu przedyskutowania wspólnej polityki transportowej na terenie powiatu gnieźnieńskiego. 

Spotkanie odbyło się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Gnieźnie w miniony poniedziałek 14 stycznia. Głównym celem rozmów było wypracowanie modelu współpracy między przewoźnikami a jednostkami samorządu terytorialnego. Z pomysłem powołania konsorcjum wyszła jedna z gnieźnieńskich spółek. Jak podkreślił Mariusz Mądrowski, etatowy członek Zarządu: - Chcemy wyprzedzić niektóre sytuacje, które mogą zaistnieć, a co do wystąpienia których nie mamy 100% informacji. Inni przewoźnicy (niż gnieźnieński PKS) są zaniepokojeni hipotetyczną sytuacją, która może zaistnieć w takiej sytuacji, kiedy PKS rzeczywiście ogłosi, że od następnego dnia nie uruchomi kursów. Wynika z tego zatem, że przewoźnicy lokalni obawiają się sytuacji wejścia na gnieźnieński rynek innych, zewnętrznych przewoźników, którzy zastąpią dotychczasową usługę PKS, co w konsekwencji może doprowadzić do zmonopolizowania rynku przez podmiot zewnętrzny i tym samym do likwidacji lokalnych firm.

Obecnie na okres ferii gnieźnieński PKS zawiesił regularne kursy, ale potwierdził jednocześnie iż 28 stycznia zostaną one wznowione. W opinii włodarzy gmin obecnych na spotkaniu, zawieszenie kursów z dnia na dzień podważa wiarygodność spółki i obniża zaufanie samorządowców do przewoźnika.

Mimo pewnych różnic, obie strony (samorządowcy i przewoźnicy) ustaliły, iż pierwszym krokiem do przyjęcia nowego modelu współpracy ma być określenie przez gminy potrzeb w zakresie transportu zbiorowego. W tym celu przedstawiciele przewoźników mają wystąpić z zapytaniami do samorządów o konkretne zapotrzebowanie. Przedstawiciele gmin wstępnie określili, że interesowałoby ich kompleksowe ujęcie potrzeb w zakresie dowozu dzieci do szkół w połączeniu z ofertą biletowanych kursów. Po wypracowaniu diagnozy potrzeb grupa inicjująca powołanie konsorcjum przewoźników ma przygotować ofertę współpracy z gminnymi jednostkami samorządu terytorialnego. Strony ustaliły, że niezbędne informacje z gmin w zakresie określenia potrzeb zostaną opracowane w przeciągu najbliższego miesiąca.

Przedstawiciel Zarządu Powiatu zasugerował, że zasadnym byłoby wprowadzenie nowego modelu współpracy między przewoźnikami a gminami przed 1 września br., z uwagi na kumulację dwóch roczników absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych, co może mieć znaczący wpływ na wzrost ilości uczniów korzystających z transportu zbiorowego.

Warto zaznaczyć, że ideą powołania konsorcjum przewoźników jest skupienie w jednej grupie przedsiębiorców działających w oparciu o ustalone przez siebie zasady współpracy. Zrzeszenie się przewoźników w konsorcjum (i ich zasobów) może pozwolić na zdobycie kontraktu, którego sami nigdy by nie pozyskali, a już na pewno nie byliby w stanie samodzielnie go wykonać. Konsorcjum ma w przyszłości reprezentować grupę przewoźników gnieźnieńskich w ramach przetargów ogłaszanych przez gminy.

2 komentarzy

  • Link do komentarza Gnieźnianin środa, 16 stycznia 2019 14:29 napisane przez Gnieźnianin

    Pasażerowie nie mają nic przeciwko zewnętrznemu przewoźnikowi tylko oferta ma być praktyczna a nie taki chaos jak w tej chwili - oględnie mówiąc

  • Link do komentarza Piotr środa, 16 stycznia 2019 09:10 napisane przez Piotr

    Aha, czyli przewoźnicy mają w nosie pasażerów, ale boją się że przyjdzie podmiot z zewnątrz i przejmie kursy.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane