piątek, 22 lutego 2019 09:41

Zamknięcie ul. Składowej: „Cały czas szukamy rozwiązania”

 
Zamknięcie ul. Składowej: „Cały czas szukamy rozwiązania” fot. Rafał Wichniewicz

Dalsze zaklejanie dziur na tytułowej ulicy jest walką z wiatrakami, bo droga wymaga gruntownej przebudowy. Inwestor się deklarował, ale słowa nie dotrzymał. Miasto ma pomysł, jak "podejść" inaczej do tematu, ale o sposobie nie chce wprost mówić.

Przedwczoraj informowaliśmy o pismach, jakie z Urzędu Miejskiego trafiły do firm i instytucji zlokalizowanych przy ul. Składowej. W ich treści Magistrat wskazywał, że mimo porozumienia zawartego z wykonawcą galerii handlowej, ten nie podjął żadnych kroków w celu poprawienia warunków drogowych na tejże ulicy. W związku z tym zadecydowano o jej zamknięciu dla ruchu kołowego. To jednak nie stanie się od razu gdyż procedury prawne związane z zamknięciem drogi dla ruchu mogą zająć nawet dwa miesiące. Niemniej, już teraz przy wjeździe na ul. Składową z obu stron ustawiono znaki: ograniczenia prędkości do 20 km/h oraz ostrzegający przed nierówną nawierzchnią.

- Poinformowaliśmy podmioty iż podejmujemy działania zmierzające do czasowego zamknięcia drogi w celu wymuszenia od inwestora realizacji postanowień zawartych w umowie. Oczywiście, my możemy wykonać tę inwestycję, wyłożyć 600-700 tysięcy złotych, tylko ta droga w takim stanie jest z tego powodu, że zwiększył się ruch samochodów związany z budowaną galerią - mówił wiceprezydent Jarosław Grobelny na posiedzeniu Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska. Przypomniał iż plan zagospodarowania przestrzennego, pozwalający na budowę hipermarketu, został uchwalony dwie kadencje wcześniej - w 2014 roku: - Powstał on przy zapewnieniu ówczesnego właściciela, że zostanie wybudowany układ komunikacyjny, razem z rondem. Potem okazało się iż pamięć tego właściciela była bardzo zawodna, dlatego mu to przypomniałem co deklarował i przyznał iż tak było, ale że minęło już dużo czasu i że generalnie już nie jest właścicielem tego terenu. Prawda jest jednak taka, że powiązania PKB Invest z poprzednim właścicielem są, nie do końca formalne, ale występują. Nie jest więc tak, że PKB Invest nie wiedziało i nie znali stanu faktycznego. 

Dalej wiceprezydent przyznał iż od półtora roku trwają rozmowy w sprawie przebudowy układu komunikacyjnego w tym miejscu z Napollo i Urzędem Marszałkowskim, ale jego zdaniem wina jest po stronie poprzednich władz miasta, które dopuściły do tego iż uchwalono plan zagospodarowania przestrzennego, zanim wybudowano nowe rondo i drogi, co powinno nastąpić przed wydaniem zielonego światła na postawienie galerii: - Wierzę w czyste intencje firmy Napollo, choć porozumienie jest dość trudne i negocjujemy to z nimi oraz Urzędem Marszałkowskim, który ma swoje wytyczne. Myślę iż dojdziemy do porozumienia i wynegocjujemy te warunki, które pierwotnie założyliśmy, a więc po milionie złotych z każdej ze stron. Natomiast pytanie jest takie - na ile jesteśmy w stanie przymusić firmę PKB Invest. Pozostaje kwestia budowy lewoskrętu z ul. Witkowskiej przez firmę, która buduje stację benzynową, która jest zadeklarowana i zdeterminowana, zapewniła iż będzie lewoskręt z Witkowskiej. Myślę iż to się uda "wymusić", bo tak trzeba powiedzieć iż jest to naciskanie, wymuszanie. To jest nic przyjemnego, bo te spotkania nie są ani przyjemne, ani miłe czy sympatyczne, bo pojawiają się różne tarcia. Bądźmy szczerzy, to są pieniądze, oni już swoje kupony odcięli, pobudowali galerię, PKB Invest sprzedał Napollo i oni są szczęśliwi, bo zysk już mają. Dlatego trudno jest wyegzekwować od tej firmy to, do czego się zobowiązała - przyznał Jarosław Grobelny i zdradził iż obecnie prowadzone są działania w celu doprowadzenia do końca podjętych wcześniej decyzji: - Mamy pewien pomysł, nie chciałbym jeszcze deklarować, bo szukamy cały czas rozwiązania w zakresie tzw. rozwiązania tymczasowego, jak i rozwiązania docelowego. Cały czas jednak walczymy o rzecz, która wydawała się załatwiona - przyznał.

Wobec powyższego na tę chwilę kierowcy po prostu muszą uzbroić się w cierpliwość i zwyczajnie jechać powoli oraz ostrożnie. Wprowadzone ograniczenie prędkości oraz znak ostrzegawczy ma za zadanie zapobiec ewentualnym późniejszym roszczeniom co do uszkodzonych pojazdów. 

14 komentarzy

 • Link do komentarza Ala ma kota niedziela, 24 lutego 2019 13:19 napisane przez Ala ma kota

  Od kilku dni nie jeżdżę do galerii bo nie da się do niej po prostu wjechać. Wjazd od ul Witkowskiej w godzinach szczytu to porażka a na składowej urwała bym koło. Dziękuje... jest tyle innych marketów w Gnieźnie ze codzienne zakupy spożywcze mogę robić gdzieś indziej

 • Link do komentarza wilk sobota, 23 lutego 2019 21:05 napisane przez wilk

  Pierwsza Stolica Lemingów---miasto ma POMYSŁ,widzę,że tam same ORŁY INTELEKTU !!!!O tym,że mosty będą zamknięte,wiedzieliście od dawna,nie tylko ulica Składowa,jest do naprawy,także Dworcowa,Witkowska,Cymsa, dziurawe jak sito,chociaż trzeba było je połatać !!!!No ,ale były wybory,wynik nie pewny,więc DZIURY można zostawić EWENTUALNIE nowemu prezydentowi i nowej radzie,a tu klops nie świeży się zrobił i trzeba go teraz ...zjeść !!!! Nie wierzyliście jednak swoim lemingowatym wyborcom,że wybiorą postkomunę jeszcze raz ???

 • Link do komentarza mieskaniec sobota, 23 lutego 2019 19:22 napisane przez mieskaniec

  do serio? mylisz się bo ciężarówki do Scanclimber jeżdżą ulica Klonowa. myślisz, ze czemu było zepsute światła tak długo? a no dlatego, ze pakowała się tam o 6 rano ciężarówka ponad gabarytowa i nie mogla się złamać. I dziwie się mieszkańcom Klonowej, ze nie napisali jakiej petycji o zakazie jazdy ciężarówek ta ulica bo ona jest w nie lepszym stanie co ul. Składowa

 • Link do komentarza Nikifor sobota, 23 lutego 2019 13:05 napisane przez Nikifor

  Ważne, że są kroliki, to jest obraz tej władzy. No i podwyżka cen śmieci. No i nowy kulturalno-oświatowy w magistracie. Tak rządzi ta wasza wladza!

 • Link do komentarza Mieszkaniec sobota, 23 lutego 2019 11:48 napisane przez Mieszkaniec

  Będą chcieli budować dalej swoje galerie tam i wtedy wstrzymać budowy dopóki drogi nie będą naprawione. A co do Witkowskiej to też powinni ja polatac bo ich sprzęt też niszczył drogę. A co do Carbonu to nadal łamią przepisy i na wiadukt się ładują zresztą nie tylko oni bo kilka ciężarówek na PGN już też tam widzialem i nie tylko

 • Link do komentarza rozbawiony piątek, 22 lutego 2019 23:15 napisane przez rozbawiony

  Normalna ciągłość władzy w mieście i to reprezentująca to samo ugrupowanie PO- SLD. Porażająca konsekwencja. Ci ludzie ciągle wierzą w czyste intencje i honor w biznesie . Ale jaja!

 • Link do komentarza serio? piątek, 22 lutego 2019 16:50 napisane przez serio?

  @pytam, myślę że ograniczenia tonażu tam nie ma, bo to w sumie najmniej 'szkodliwy' sposób dojazdu. Inną metodą żeby dostać się do Scanclimbera chociażby są jedynie drogi pseudo osiedlowe, czyli np. Surowieckiego.
  Z dwojga złego lepiej już ciężarowe puścić tędy niż komuś pod oknami.

 • Link do komentarza serio? piątek, 22 lutego 2019 16:47 napisane przez serio?

  Myślałem, że cały czas była mowa o zapisie w umowie a nie o czymś w stylu "no ok, może przebudujemy tą drogę jak nam pozwolicie postawić galerię".
  Teraz pretensje miasto powinno mieć samo do siebie i zadbać o stan nawierzchni, zwłaszcza że obecny właściciel terenu nie jest tym samym kim był kiedyś i nikogo nie obchodzi jakie ma znów NIEFORMALNE powiązania z tym kto deklaracje składał.
  Takie gadanie to można sobie wsadzić głęboko w D i na następny raz wymagać takich rzeczy na piśmie, teraz mądry polak po szkodzie.

 • Link do komentarza Stefan12 piątek, 22 lutego 2019 13:26 napisane przez Stefan12

  Na "gębe" to jest dobry krem nivea.
  Takie deklaracje trzeba mieć na piśmie.

 • Link do komentarza kierowca piątek, 22 lutego 2019 11:33 napisane przez kierowca

  Takie znaki należy postawić przy wjazdach do naszego miasta, gdyż całe miasto ma takie dziury lub brak asfaltu.

 • Link do komentarza mkac piątek, 22 lutego 2019 11:27 napisane przez mkac

  "Polska w pigułce" jeden drugiemu sprzedaje, obietnice chyba na gębę, nikt nic nie pamięta

 • Link do komentarza Gerwazy piątek, 22 lutego 2019 10:13 napisane przez Gerwazy

  To próba szantażu, a Miasto i tak ma obowiazek utrzymania ulic we właściwym stanie. Najłatwiej to przerzucać swoje obowiązki na innych. Ta galeria zresztą w obecnym składzie i tak nie przetrwa proby czasu.

 • Link do komentarza łosiu piątek, 22 lutego 2019 10:03 napisane przez łosiu

  było ich zaprosić na jeleniową impre

 • Link do komentarza pytam piątek, 22 lutego 2019 09:50 napisane przez pytam

  dlaczego tam nie ma ograniczenia tonażu żeby ciężarowe nie jeździły i nie psuły drogi

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane