Wydrukuj tę stronę
wtorek, 26 lutego 2019 10:54

Znamy laureatów kolejnej gali Gnieźnianina Roku

 
Znamy laureatów kolejnej gali Gnieźnianina Roku fot. Rafał Wichniewicz

Za kilka dni odbędzie się uroczyste wręczenie nagrody przyznawanej przez Towarzystwo Miłośników Gniezna. W tym roku wyróżnienie otrzyma pięć osób i jedna firma.

Po rocznej przerwie, spowodowanej przyjęciem na siebie wydatków związanych z odbudową Pomnika Opatrzności Bożej, przedstawiciele Towarzystwa poinformowali o organizacji kolejnej edycji gali Gnieźnianina Roku, w trakcie której po raz 32. przyznane zostaną tytuły za różne dokonania.

- Tytułem Przedsiębiorstwo - Instytucja Roku 2018 wyróżniona zostanie firma Kirchoff Automotive. Jest to nagroda głównie podyktowana względami budowania zakładu na terenie Gniezna i dojścia tego zakładu do pełnej mocy produkcyjnej w 2018 roku. Firma jest pionierem w strefie ekonomicznej, ponieważ jest to pierwszy zakład, który tam powstał - mówił Jan Socha, przewodniczący TMG, zaznaczając iż w najbliższym czasie zakład zostanie rozbudowany dzięki zakupieniu dużej nieruchomości, sąsiadującej z obecną siedzibą.

Tytuł Przedsiębiorca - Meneger Roku 2018 otrzyma Rajmund Gąsiorek, właściciel dużego gospodarstwa rolnego, hodowca norek i radny powiatowy: - Jest osobą, która udziela się społecznie i politycznie, bierze czynny udział w życiu społecznym gminy Czerniejewo - wskazywał Jan Socha.

Kolejne dwie nagrody za wydawnictwa otrzymają - ks. prof. dr hab. Kazimierz Śmigiel za książkę "Prymasostwo polskie. Instytucja, prymasi, dokumenty" wyróżniony zostanie tytułem Publikacja Naukowa Roku 2018, a Tadeusz Panowicz otrzyma tytuł Publikacji Popularno-Naukowej Roku 2018 za wydanie książki "Wojciech Trąmpczyński (1860-1953). Syn Ziemi Gnieźnieńskiej". 

Nagrodę Specjalną Roku 2018 otrzyma senator Robert Gaweł: - Za upowszechnianie idei powstania wielkopolskiego. Praca senatora w tym względzie myślę iż wszystkim jest znana - przyznał Jan Socha.

Tytuł Gnieźnianina Roku 2018 otrzyma abp Wojciech Polak Prymas Polski: - Jest postrzegany przez gnieźnian jako osoba życzliwa, bezpośrednia, otwarta na wielu ludzi, bez względu na kolor skóry i opcje polityczne. Aktywnie uczestniczy w życiu społecznym i politycznym gminy i powiatu, upodobał sobie przy tym spotkania z młodzieżą, czy to na Lednicy czy Przystanku Jezus - przekazał Jan Socha.

Gala Gnieźnianina Roku odbędzie się 2 marca 2019 roku w Starym Ratuszu, co w porównaniu do poprzednich edycji jest spowodowane pewnymi oszczędnościami towarzystwa. Uroczystość uświetnią młodzi artyści z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. 

1 komentarz