piątek, 01 marca 2019 15:46

Lekcja historii z udziałem rodzin Żołnierzy Wyklętych

  mn
Lekcja historii z udziałem rodzin Żołnierzy Wyklętych zdjęcie nadesłane

W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Katolickiej Szkole Podstawowej „Rodzice Dzieciom” w Gnieźnie odbyła się lekcja historii na temat powojennego podziemia.

Do udziału zaproszono przedstawicieli dwóch rodzin, których członkowie w roku 1945 działali w patrolu skiereszewskim oddziału Zielony Trójkąt. Przemysław Degórski przybliżył postać swego wuja, Ryszarda Degórskiego (1925-1997), który był tylko na jednym zebraniu tego związku zbrojnego, ale wkrótce aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa, doświadczył aresztowania i brutalnego, kilkumiesięcznego śledztwa.

Anna Kozłowska z kolei opowiedziała historię swego wuja (brata wciąż żyjącej siostry!), Edwarda Jagły (1926-1945), który był dowódcą patrolu skiereszewskiego, a wcześniej żołnierzem NOW-AK i brał udział w akcji „Burza” w 1944 roku w obwodzie AK Myślenice. Edward Jagła został zastrzelony przed własnym domem przy dzisiejszej ulicy Kostrzyńskiej (naprzeciw fabryki bombek) 15 września 1945 roku przez funkcjonariusza UB podczas próby aresztowania. Wydarzenia te  miały miejsce kilkaset metrów od budynku szkoły, w tej samej dzielnicy, przez co taka lekcja historii miała szczególny wymiar.

Na końcu ks. Michał Sołomieniuk, inicjator spotkania, opowiedział szerzej o gnieźnieńskim podziemiu niepodległościowym tuż wojnie oraz o swoich poszukiwaniach potomków i krewnych dawnych konspiratorów. Warto również przypomnieć, że dokładnie rok temu prezydent RP Andrzej Duda mianował pośmiertnie Edwarda Jagłę na pierwszy stopień oficerski.

1 komentarz

  • Link do komentarza lokalny wyborca piątek, 01 marca 2019 23:16 napisane przez lokalny wyborca

    Wspaniała szkola! Ciekawe, czy inne gnieźnieńskie szkoly choćby wspomniały uczniom o dzisiejszym swięcie?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane