sobota, 02 marca 2019 19:48

Gala Gnieźnianina Roku 2018

 
Gala Gnieźnianina Roku 2018 fot. Rafał Wichniewicz

W sobotni wieczór w Starym Ratuszu odbyła się uroczystość wręczenia tytułów honorowych, przyznawanych przez Towarzystwo Miłośników Gniezna.

Spotkanie, na którym poza laureatami gościli również zaproszeni goście, samorządowcy, a także przedstawiciele stowarzyszenia, odbyło się w sali kryształowej. Rozpoczęło się ono od krótkiego akcentu artystycznego w wykonaniu ucznia Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. 

Na początku wstępu do uroczystości, przewodniczący TMG Jan Socha przybliżył jedno z najważniejszych dokonań organizacji w ostatnich latach, jakim była odbudowa Pomnika Opatrzności Bożej. Przyznał iż było to trudne zadanie, któremu podołano, ale które jeszcze wymaga kompleksowego rozliczenia. Mimo to, jak dodał, jest to gest przywrócenia pamięci o miejscu, które na mapie Gniezna istniało przez dwieście lat, aż do momentu jego zburzenia w trakcie okupacji niemieckiej. - Dzisiejsza gala odbywa się jednak na okoliczność realizacji innych istotnych zadań statutowych Towarzystwa Miłośników Gniezna, m.in. działalności wspomagającej rozwój kultury i nauki, gospodarki, w tym przedsiębiorczości. Pragniemy uhonorować ludzi, którzy swoim autorytetem, niezwykłym zaangażowaniem, poświęceniem, trafnymi decyzjami i konsekwentnym działaniem, tworzą nasze życie lepszym, bardziej godnym i w którym każdy człowiek może odnaleźć swoje miejsce, a niekiedy i właściwą droga życia.

Następnie wręczono tytuł Przedsiębiorstwo - Instytucja Roku 2018, którym wyróżniona została firma Kirchoff Automotive. Nagrodę tę odebrał dyrektor gnieźnieńskiego zakładu Maciej Brewka. Wyróżnienie podyktowane było względem rozwoju firmy w ostatnim czasie oraz przygotowaniami do jej dalszej rozbudowy. Tytuł Przedsiębiorca - Menager Roku 2018 otrzymał Rajmund Gąsiorek, właściciel dużego gospodarstwa rolnego, hodowca norek i radny powiatowy. 

Kolejne dwie nagrody za wydawnictwa otrzymali: ks. prof. dr hab. Kazimierz Śmigiel za książkę "Prymasostwo polskie. Instytucja, prymasi, dokumenty" wyróżniony został tytułem Publikacja Naukowa Roku 2018, a Tadeusz Panowicz otrzymał tytuł Publikacji Popularno-Naukowej Roku 2018 za wydanie książki "Wojciech Trąmpczyński (1860-1953). Syn Ziemi Gnieźnieńskiej". Drugi z laureatów wkrótce po wręczeniu wszystkich tytułów, zagrał krótki utwór na harmonijce.

Nagrodę Specjalną Roku 2018 otrzymał senator Robert Gaweł, w imieniu którego tytuł ten odebrała żona parlamentarzysty. Został on przyznany w dowód uznania za upowszechnianie idei powstania wielkopolskiego oraz podtrzymywanie i krzewienie wiedzy o nim.

Na końcu przyznano tytuł Gnieźnianina Roku 2018, który otrzymał abp Wojciech Polak Prymas Polski. Jak przyznał po wręczeniu wyróżnienia, za kilka miesięcy mijać będzie pięć lat od momentu rozpoczęcia jego posługi w tej funkcji: - Był to czas, w którym mocno się napracowałem i w którym rzeczywiście musiałem wiele spraw czynić, ale najpierw był to niesamowity dar, nie tylko dla mnie, ale i dla nas wszystkich, którzy jesteśmy związani z ziemią gnieźnieńską, także poprzez tę naszą obecność chcemy wyrazić wdzięczność tej ziemi, na której żyjemy, a która stała się w pewnym sensie takim moim domem - mówił. Uroczystość zakończyły gratulacje i słowa uznania, składane laureatom od przybyłych gości.

13 komentarzy

 • Link do komentarza enter wtorek, 05 marca 2019 11:36 napisane przez enter

  Nie ma co, sami swoi wśród swoich.

 • Link do komentarza antypis wtorek, 05 marca 2019 09:10 napisane przez antypis

  @Rezigiusz - jak łatwo zwolennikom jedynej słusznej partii posądzać wszystkich o rosyjskie sympatie, agenturę lub pochodzenie. Niespodzianka - jestem z pokolenia, które w szkole uczyło się języka angielskiego, bo rosyjski stał się passe. Niezależnie jednak od tego - czas nadrobić zaległości i - jak prawdziwy patriota - przyswoić sobie zasady pisowni języka ojczystego.

 • Link do komentarza rezigiusz wtorek, 05 marca 2019 06:42 napisane przez rezigiusz

  @antypis sorry memory za błąd ortograficzny ale jak chodziłem do szkoły podstawowej to nacisk był na ortografię Twojego ulubionego jak mniemam Państwa oraz system czyli Rosyjskiego. Co do Twego "zacietwierzenia chrześcijańskiego" to powiem Ci iz takie coś mnie nie rusza a wręcz pokazuje dlaczego pana Polaka wybrano po politycznej homilii w Częstochowie niby Gnieznianinem Roku (ciekawe kto go wybrał) i przy kim ów pan dał się sfotografować. Cóż zdjęcie mówi wszystko samo za siebie. Pozdrawiam

 • Link do komentarza antypis poniedziałek, 04 marca 2019 09:23 napisane przez antypis

  @rezigiusz: "tenże" nie "ten że" - rozumiem, że zacietrzewienie w "chrześcijańskiej miłości" uniemożliwiło korektę przed publikacją?

 • Link do komentarza lud poniedziałek, 04 marca 2019 07:16 napisane przez lud

  nic tak żeby z ludem się radować wspólnie na takiej uroczystości

 • Link do komentarza wilk niedziela, 03 marca 2019 15:26 napisane przez wilk

  Na miejscu prymasów ,NIE życzyłbym sobie ,aby siedziała koło mnie czerwona bolszewia z antypolskiej sitwy POKO !!!!!

 • Link do komentarza senior niedziela, 03 marca 2019 15:16 napisane przez senior

  Większość na tej sali to byli zasłużeni funkcjonariusze PZPR, wielu z nich nadal ciągnie ten wózek SLD, a nimi podpiera się lokalna Platforma Obywatelska, ktora generalnie nie gardzi także mistrzami rodem z Nowoczesnej. Jak się czują niektórzy uczestnicy tej gali w takiej antyrządowej i antykatolickiej mieszaninie, która nie tak dawno w pierwszej stolicy Polski honorowala na królewskim tronie podejrzanego o współpracę byłego polityka, który dzień po dniu przynosi wstyd Polsce i obraża Polaków?

 • Link do komentarza Lady niedziela, 03 marca 2019 13:11 napisane przez Lady

  Zdjęcie nr 4 idealne . Sami swoi, wśród swoich.

 • Link do komentarza Wyborca niedziela, 03 marca 2019 10:34 napisane przez Wyborca

  Jaki miesięcznie koszt ponosi starostwo za zatrudnienie w wydziale promocji Pana od Facebooka?

 • Link do komentarza rezigiusz niedziela, 03 marca 2019 09:23 napisane przez rezigiusz

  Nie przyjmuje do wiadomości iż pan Polak otrzymał ten ze tytuł. Przypomnę jego ""bezstronność polityczna" wygłoszoną w homili w Częstochowie. Ja i jak pewnie większość tam zgromadzona na placu zrozumiała dokładnie tak samo jak ja. Cóż do tego użyczenie ogrodów do podpisywania deklaracji miedzy PO i .N.

  Sorry to dla mnie żaden Gnieznianin Roku

 • Link do komentarza mieszkaniec niedziela, 03 marca 2019 08:30 napisane przez mieszkaniec

  Czy naprawdę nie ma w Gnieźnie ludzi, ktorych za ich wklad w rozwój naszego miasta można uhonorować? To "wyróżnienie" przyznawane zza biurka przez towarzystwo wzajemnej adoracji o niczym nie świadczy, a "laureaci" na ogół to ludzie wykonujacy swoją pracę, ba, biznes lub inne czynności, do których zostali powołani. Niestety, często kontrowwersyjni, ale jak widać mieszczący się w aktualnych układach politycznych.

 • Link do komentarza Walentynka sobota, 02 marca 2019 22:48 napisane przez Walentynka

  Prymas Polski z tym Towarzy-stwem(szami).......

 • Link do komentarza Promocja sobota, 02 marca 2019 20:05 napisane przez Promocja

  Brawa dla Wydzialu promocji starostwa gnieźnieńskiego za pozyskanie sponsora strategicznego. Starosta juz z materialami promocyjnymi sie pojawił.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Antyki022022