sobota, 09 marca 2019 11:32

Pracowity piątek gnieźnieńskich strażaków

 
Pracowity piątek gnieźnieńskich strażaków źródło: OSP Modliszewo

W ciągu minionej doby strażacy z JRG Gniezno oraz innych jednostek OSP byli wzywani do kilku interewencji, związanych z pożarami oraz wiejącym silnym wiatrem.

Najpoważniejszym ze zdarzeń był wczorajszy pożar w kotłowni na biomasę w Łabiszynku, o którym pisaliśmy wkrótce po zdarzeniu. W działania rozpoczęte chwilę po godzinie 10:30, zaangażowane były w sumie cztery zastępy z JRG Gniezno, dwa z OSP Modliszewo oraz po jednym z OSP Zdziechowa i OSP Strzyżewo Smykowe. 

Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że ogniem był objęty magazyn ze składowaną słomą opałową dla miejscowej kotłowni. Akcję gaśniczą utrudniał silny wiatr, a po opanowaniu sytuacji i przygaszeniu pożaru do pomocy wkroczyły koparko-ładowarki w celu wypychania słomy z magazynu oraz wywożenia na pole w celu jej dogaszania. W zdarzeniu ucierpiała jedna osoba, która próbowała ugasić zaistniały pożar. Mężczyzna został zabrany karetką do szpitala w celu rutynowego przebadania. Przyczynę pożaru ustala Policja. Działania na miejscu zdarzenia trwały do późnych godzin wieczornych.

W trakcie działań prowadzonych w Łabiszynku, do Gniezna zadysponowano OSP Niechanowo w celu zabezpieczenia rejonu miasta. Jeszcze przed południem kolejne zastępy zadysponowane do pożaru traw w rejonie osiedla Relaks.

Kilka minut po godzinie 12:30 OSP Lednogóra oraz OSP Łubowo zostały zadysponowane do garażu blaszanego, który silnie wiejący wiatr przewrócił na terenie jednej z nieruchomości. 

Chwilę przed godziną 15 strażacy z OSP Zdziechowa oraz OSP Łubowo zostali ponownie zadysponowani do gospodarstwa koło Zdziechowy, gdzie trzy dni temu doszło do pożaru w stodole. Jak się okazało, na miejscu zauważono tlące się pozostałości trocin, które przybyłe zastępy dogasiły.

Kwadrans po godzinie 16 OSP Kiszkowo otrzymało dyspozycję do Sroczyna, gdzie na skutek wiatru przechyliło się drzewo rosnące przy drodze. Z uwagi na taką konieczność, zadysponowano do pomocy drabinę mechaniczną z OSP Czerniejewo. Druhowie z tej ostatniej jednostki już dwie godziny wcześniej wraz z OSP Zdziechowa byli wzywani do podobnego zdarzenia w Gurowie w gminie Niechanowo, gdzie zauważono oderwany konar zwisający na drzewie.. O godzinie 18 OSP Zdziechowa zabezpieczała drzewo pochylone nad szosą przechodzącą przez tę wieś, a do pomocy wezwano drabinę z Gniezna.

źródło: OSP Łubowo, OSP Czerniejewo, OSP Kiszkowo, OSP Modliszewo, PSP Gniezno, OSP Strzyżewo SMykowo

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane