Wydrukuj tę stronę
czwartek, 14 marca 2019 09:31

II LO przygotowuje się do stulecia istnienia szkoły

 
II LO przygotowuje się do stulecia istnienia szkoły archiwum redakcji

Nie jest najstarszym gnieźnieńskim liceum, ale ma równie bogatą tradycję, a jej powstanie wiązało się ze szlachetnymi pobudkami. Gnieźnieńska "Piętnastka" przygotowuje się do setnej rocznicy powstania szkoły.

Od marca br. przez najbliższy rok, społeczność II Liceum Ogólnokształcącego zaplanowany ma cały program wydarzeń, które mają uświetnić stulecie funkcjonowania tej placówki. W tym celu szkoła podjęła także współpracę z Miejskim Ośrodkiem Kultury w celu realizacji wspólnych przedsięwzięć.

Obchody rozpoczną się 21 marca, kiedy to w MOK-u otwarta zostanie wystawa poświęcona pomysłodawcy i założycielowi szkoły Bolesławowi Kasprowiczowi seniorowi, gnieźnieńskiemu fabrykantowi i działaczowi społecznemu. Przy tej okazji ogłoszony zostanie zwycięzca konkursu na logo szkoły: - Tak się składa, że mimo stulecia istnienia szkoły, nie posiadamy swojego logo i dlatego dwa miesiące temu ogłosiliśmy konkurs na jego wykonanie. Mamy propozycje od uczniów, jak i absolwentów, a powołane jury wyłoni zwycięzcę, a logo zostanie wprowadzone do dokumentacji szkolnej - przekazała Róża Grabowska, dyrektor II LO.

Kolejnym punktem obchodów będzie koncert, zorganizowany we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury, który odbędzie się 13 kwietnia: - Jego wykonawcami będą uczniowie i absolwenci naszego liceum. W tej chwili mamy już kilkanaście osób, które zgłosiły chęć udziału - dodała. 

W maju nie zaplanowano żadnych wydarzeń z uwagi na odbywające się egzaminy maturalne, ale już w czerwcu planowany jest "Bieg za dyrektorem szkoły": - Odbędzie się on wokół Jeziora Jelonek i nie będzie on wyścigiem, tylko będzie miał charakter czysto towarzyski, a wśród uczestników rozlosujemy nagrody. W wakacje natomiast zbierać będziemy informacje, gdzie swoje wczasy odbywają uczniowie i absolwenci szkoły - przyznała dyrektor szkoły.

Wyjątkowym wydarzeniem ma być organizacja "Nocy w liceum", zaplanowanej na wrzesień br.: - Chcemy zaprosić absolwentów do tego, aby się przenieśli w czasie. Przewidujemy mnóstwo atrakcji, gier, lekcji w dawnym systemie, prowadzonych na innych zasadach, niż kiedyś. Chcemy absolwentów usadzić w ławkach szkolnych, zamierzamy się dobrze bawić, ale nie w ciągu dnia, tylko nocą - mówiła Róża Grabowska. W październiku uczniowie będą kręcić film poświęcony Bolesławowi Kasprowiczowi, a w listopadzie wspomniani zostaną zmarli pracownicy szkoły. W grudniu społeczność II LO planuje przygotować kolędę dla mieszkańców Gniezna z życzeniami świątecznymi, a w styczniu przygotowana zostanie antologia gazety szkolnej "LIKE". 

W lutym 2020 roku planuje się wkopanie kapsuły czasu z informacjami oraz przedmiotami od współczesnych, skierowanymi dla następnych pokoleń. Marzec będzie ostatnim miesiącem obchodów: - Planowana jest gala, która rozpocznie się mszą świętą, spacerem po Gnieźnie, zwiedzaniem szkoły, wystawą poświęconą historii szkoły, a cała uroczystość zakończyłaby się w teatrze - mówiła dyrektor II LO. Organizatorzy liczą iż gala pozwoli spotkać się kilku pokoleniom absolwentów gnieźnieńskiej "Piętnastki".