sobota, 30 marca 2019 13:20

Mieszkańcy Gniezna sadzili Las Miejski

 
Mieszkańcy Gniezna sadzili Las Miejski fot. Rafał Wichniewicz

Tak duży odzew mieszkańców Gniezna był zaskoczeniem dla Nadleśnictwa, które w sobotnie przedpołudnie zorganizowało akcję sadzenia lasu. Na uczestników czekało pięć tysięcy sadzonek!

W sadzeniu lasu kilkanaście dni temu brali udział poznańscy studenci, a także uczniowie gnieźnieńskich szkół. Wszystkie te wydarzenia są jednak zorganizowane, bowiem ich uczestnicy przybyli w ramach zajęć, by odnawiać w ten sposób Las Miejski. Teraz jednak Nadleśnictwo Gniezno zorganizowało akcję społeczną, do której zaproszono gnieźnian - pojawiło się ich znacznie więcej niż zakładano.

- Przewidywaliśmy około 60-70 osób, a przybyła grupa około stu osób, także jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni. Na dziś przygotowaliśmy na tę akcję około pięć tysięcy sadzonek sosny. To pozwoli nam zagospodarować przestrzeń około 30 arów, a więc jest to powierzchnia, która na pewno będzie widoczna - mówił Artur Łachowski, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Gniezno. W sobotnie przedpołudnie w podobnej akcji wzięli udział także mieszkańcy gminy Czerniejewo, którzy sadzili las w okolicach Żydowa.

 

Gnieźnianie, którzy przybyli w rejon ul. Hożej i Wrzesińskiej, podzieleni zostali w grupy, a następnie w pary. Jedna osoba zajmowała się odmierzeniem odległości od poprzedniej sadzonki, a następnie wykonywała otwór w ziemi. Po tym druga wsadzała niewielką sosenkę w odpowiedniej głębokości z zachowaniem ostrożności, by korzeń był odpowiednio ułożony, a także nie został zakopany zbyt płytko. Już po kilku minutach od rozpoczęcia akcji, na wspomnianych 30 arach pracowały liczne grupy - młodzi i starsi, dzieci i dorośli. Jest niemal pewnym, że ci pierwsi będą mogli oglądać las takim, jakim go pamiętamy sprzed 11 sierpnia 2017 roku. 

Społeczna akcja spotkała się z tak dużym zainteresowaniem, że zakończono ją znacznie przed czasem - już o 12 obsadzony został cały zaplanowany teren. Jak nam przekazano, Nadleśnictwo Gniezno planuje powtórzyć akcję w przyszłości. 

8 komentarzy

 • Link do komentarza Gnieźnianin niedziela, 31 marca 2019 21:42 napisane przez Gnieźnianin

  Gdzie były i gdzie będą komunikaty o akcji sadzenia aby można było się dowiedzieć zawczasu ?

 • Link do komentarza Paweł niedziela, 31 marca 2019 19:13 napisane przez Paweł

  Zenon nikt Ciebie nie zmusza ! Dzięki takim ludziom ten kraj jakoś wygląda.

 • Link do komentarza micio niedziela, 31 marca 2019 13:51 napisane przez micio

  No to zamiast robót publicznych zróbmy challenge/ akcję społeczną- sprzątanie terenów zielonych, sadzenie lasów, zamiatanie ulic.... ktoś za to bierze pieniądze a naiwni ludzie odwalają za nich robotę. Przykro na to patrzeć. Gnieźnianie jesteście świetni... zapraszam na challenge- segregacja odpadów w Lulkowie oraz sobotnie koszenie traw pod blokami....

 • Link do komentarza JujuKah niedziela, 31 marca 2019 10:17 napisane przez JujuKah

  zawsze warto pomóc, zwłaszcza bezinteresownie :-) świat nie krąży tylko wokół pieniądza ! Super ludziska!!! Działajmy ... tak możemy zmienić otoczenie na lepsze:-)

 • Link do komentarza wilk niedziela, 31 marca 2019 00:48 napisane przez wilk

  Bardzo się to chwali,że mieszkańcy tak licznie przybyli, ja nie byłem,niestety praca,ale piszę się już teraz,że jak Bozia da zdrowie to następny raz będę !!!!!!! A za to nie widziałem,jakoś NIKOGO z POST KOMUSZEJ sitwy,która tak pięknie dba o nas mieszkańców,na czele z prezydentami czy starostami i tymi innymi typkami,czyżby szykowali się OBOWIĄZKOWO na marsz tęczowy !!!!!!! Pewnie to są teraz ich priorytety,co tam jakieś drzewka,do tego organizują LASY PAŃSTWOWE,czyli w ich wąskim mniemaniu pisiory ,więc to ich nie obchodzi,z własnej dobrej woli NIKT z tej tęczowej koalicyjki nie przyjdzie !!!!! Przyjdą dopiero wtedy,gdy tzw. prezydęt wyda,kiedyś tam w przyszłości POMYSŁ sadzenia lasu,wtedy zlecą się OBOWIĄZKOWO WSZYSCY,a jakże !!!!!!

 • Link do komentarza Gnieźnianin sobota, 30 marca 2019 20:14 napisane przez Gnieźnianin

  Zenon a niech nawet maja 20tys zł. Każdy jest kowalem swojego losu i wybiera swoją droge życiową. Sądząc po twoim (specjalnie z małej) komentarzu dobrze pamietasz komune wiec pewnie jesteś jednym z tych, któremu władza zabrała "kokosy" i masz w końcu emeryturę na jaką zasłużyłeś. A sianie jadu do dziś ci zostało. Dobrze, że to pokolenie ludzi sie kończy a jak widać na załączonych zdjęciach młodzi ( przyszłość Polski ) wie czym jest praca u podstaw i chcą, aby Polska była silnym i pięknym narodem... Brawa dla uczestników.
  PS. Nie jestem leśnikiem. Nie było mnie tam.

 • Link do komentarza prosport sobota, 30 marca 2019 17:26 napisane przez prosport

  Extra sprawa. Gnieżnianie jesteście świetni. Na następne sadzenie dołączę. Gratuluję i pozdrawiam.

 • Link do komentarza Zenon sobota, 30 marca 2019 13:56 napisane przez Zenon

  A średnia pensja w lasach państwowych ponad 7000 złotych.... Smialiscie się z akcji za komuny a teraz to samo bonzowie zarabiają kokosy a lud pracuje za darmo, wystarczy ładnie opakować tylko pracę jako akcję.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane