czwartek, 11 kwietnia 2019 09:51

Sąd uchylił zakazy dla manifestacji!

 
Sąd uchylił zakazy dla manifestacji! archiwum redakcji

Sąd Okręgowy w Poznaniu rozpatrywał dzisiaj odwołania dla zakazów, które wydał prezydent Tomasz Budasz wobec manifestacji, które zaplanowano na 13 kwietnia. 

W ciągu 24 godzin od momentu opublikowania decyzji prezydenta w Biuletynie Informacji Publicznej, które zakazują organizacji wszystkich 18 manifestacji zaplanowanych na 13 kwietnia, wszystkie strony zdecydowały się zgłosić odwołania.

We wtorek 9 kwietnia do Sądu Okręgowego w Poznaniu wpłynęło w sumie czternaście odwołań, które tego dnia zostały zarejestrowane i przekazane do rozpatrzenia w przyspieszonym trybie w środę 10 kwietnia. Tego dnia w południe odbyły się rozprawy odwoławcze. Miasto Gniezno podczas postępowania reprezentowali prawnicy Urzędu Miejskiego, którzy przedstawili argumenty przemawiające za zakazami wydanymi wobec organizacji ww. wydarzeń, wskazując przede wszystkim na wąskie ulice, którymi chce przejść marsz, a gdzie także napotykać ma na kontrmanifestacje. Dodali też, że w tej decyzji nie chodzi o kwestie ideologiczne, ale bezpieczeństwo mieszkańców oraz mienia. Strona przeciwna przedstawiła swoje racje, przemawiające za tym iż zakaz ten (najogólniej) narusza demokratyczną swobodę wypowiedzi i prawa do manifestowania swoich poglądów.

Sąd zdecydował, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta po przeanalizowaniu wszystkich wniosków kolejnego dnia. Wśrodę 10 kwietnia do Sądu Okręgowego trafiły jeszcze trzy kolejne odwołania w ww. sprawie.

W czwartkowy ranek 11 kwietnia, w trakcie toczących się równolegle dwóch rozpraw, Sąd Okręgowy w Poznaniu zadecydował iż zakaz wydany przez prezydenta Gniezna wobec marszu równości zostaje uchylony, podobnie też dotyczy to wszystkich kontrmanifestacji. Tylko w przypadku jednego z odwołań zostało ono odrzucone z uwagi na wpłynięcie po terminie.

Oznacza to iż w sobotę 13 kwietnia marsz równości przejdzie ulicami centrum Gniezna: Rynek, Farna, Warszawska, Mickiewicza, Mieszka I, Dworcowa, Lecha, Jana III Sobieskiego, Jana Pawła II, Wyszyńskiego, Dąbrówki, Łubieńskiego, Chrobrego i z powrotem na Rynek w Gnieźnie. Kontrmanifestanci zgłosili swoje zgromadzenia publiczne w kilku miejscach kolidujących z ww. trasą, m.in. na Farnej, Warszawskiej, Dąbrówki, Chrobrego czy na Rynku. 

Swoje negatywne stanowisko względem decyzji prezydenta Tomasza Budasza przedstawiły powiatowe struktury SLD, które w tym zakresie powoływały się na konstytucję. Radny miejski Paweł Kamiński skomentował decyzję sądu:  To było bardzo prawdopodobne, że sąd cofnie decyzję prezydenta. Tego należało się spodziewać. Uwzględniono wnioski wszystkich stron, także Młodzieży Wszechpolskiej i wyrażam nadzieję iż będą to pokojowe manifestacje. Na pewno sama organizacja marszu równości pod szczytnymi hasłami równości i tolerancji niesie za sobą promowanie homoseksualizmu i groźnej ideologii, która ma wywrócić prawo naturalne, a więc oparte na rodzinie, związku kobiety i mężczyzny. To wkracza z większych miast do mniejszych i działa to na zasadzie rewolucji, a to będzie skutkować różnymi, przykrymi konsekwencjami dla społeczeństwa. 

Z informacji, do których udało się nam dotrzeć, w sobotę spodziewać się można przyjazdu zarówno zwolenników marszu równości z różnych miast Polski, a jednocześnie do Gniezna przybyć mają także przedstawiciele drugiej strony - kibice z kilku klubów sportowych, a także członkowie struktur Młodzieży Wszechpolskiej. Do Gniezna zostaną zadysponowane dodatkowe siły policyjne z innych miast, także spoza naszego województwa.

41 komentarzy

 • Link do komentarza ciekawski sobota, 13 kwietnia 2019 10:11 napisane przez ciekawski

  Czy to prawda że sąd w Poznaniu ocenił że prezydent Budasz nie wykazał że istnieje realne zagrożenie ? Czy i gdzie można się zapoznać z odwołaniami prezydenta Budasza i wyrokami sądu ? Czy media mogłyby je opublikować ?

 • Link do komentarza zatroskany mieszkaniec sobota, 13 kwietnia 2019 08:33 napisane przez zatroskany mieszkaniec

  W publicznych mediach wypowiada się poseł Budka(PO) . Jest tam mowa że prezydent Gniezna nie rozmawial publicznie z mediami o decyzjach w sprawie marszu, że argumenty Budasza zweryfikował sąd i okazały się nie trafne. W tamtych mediach podają że sąd ocenił iż prezydent Gniezna nie wykazal że istnieje realne zagrożenie. Budka powiedział że zgadza się z argumentacją sądu bo nie wystarczy opisać problem tylko trzeba mieć konkretne argumenty............... (tokfm)

  Czy dowiemy się jaka jest prawda, co i jak przedstawiono w sądzie , kto reprezentował miasto , ile to kosztuje, itd

 • Link do komentarza królik sobota, 13 kwietnia 2019 08:20 napisane przez królik

  Pan Budasz zapomniał komu miasto w 2017 roku przyznało "królika i ambasadora" ? to teraz niech sobie zobaczy kto zaprasza na ten marsz równości do Gniezna. Chciał ambasadora no to ma ambasadora. Promocja dla miasta taka że nie potrzeba już nawet tego waszego wydziału promocji w UM.

 • Link do komentarza kibolo sobota, 13 kwietnia 2019 07:55 napisane przez kibolo

  L -lesbijki, G - geje, T -transseksualiści,B- biseksualiści.Oni życia w mieście, które upada,nie organizują.Trzeba heteroseksualistów odsunąć od władzy,przekazać władzę LGBT i zmieni się na lepsze.

 • Link do komentarza kibolo sobota, 13 kwietnia 2019 07:27 napisane przez kibolo

  @ iksie.Za dzieciaka naopowiadali bzdur,przedstawili gościa w sukience jako nieistniejącego,straszą piekłem(?) i tak tkwisz w tych bajkach.Twoja sprawa. A moje zapatrywania zostaw dla mnie i mnie nie tykaj.Nad LGBT-owcami także Twój nieistniejący sprawuje opiekę,toleruje ich,takich ich stworzył.Macie obowiązek brać z niego,nieistniejącego przykład bo tak religia nakazuje. Nie wybierali oni sobie miłość do poznańskiego arcybiskupa,innego zboczeńca z Gdańska i wielu wielu innych.Mają to w genach.Od poczęcia tworzy się w takich "zboczenie". Zboczeńcami byli też święci chrześcijańscy.A te wszystkie krzyki,darcie szat to tylko reklama jaką robicie.Co to kogo obchodzi że ktoś ma fortepian w kuchni na ścianie? Pozdrawiam wszystkich.

 • Link do komentarza Endrju piątek, 12 kwietnia 2019 17:01 napisane przez Endrju

  Prezydent Tomasz Budasz jest czwartym prezydentem miasta, który zakazał marszu równości znajdując się tym samym w towarzystwie ś. p. Lecha Kaczyńskiego (Warszawa), Ryszarda Grobelnego (Poznań) i Krzysztofa Żuka (Lublin).

 • Link do komentarza polonista piątek, 12 kwietnia 2019 13:50 napisane przez polonista

  Ad. Humanista - nie ma "usunąć". Wyrażaj się jasno i prawdziwie: "zamordować" i tylko taki wyraz jest odzwierciedleniem tego tzw. usunięcia. I jeszcze jedno: Czy ty rozumiesz, co to jest "osceniczny" ? Czytając twój post widzać, że masz poważne braki w stosowaniu określeń. Ten spacer za miasto to dobra rada dla ciebie.

 • Link do komentarza micio piątek, 12 kwietnia 2019 10:08 napisane przez micio

  W imię tolerancji powinniśmy tolerować LGBT... Tylko że oni nie tolerują innych i narzucają swoje... tak samo jak osoby z krajów muzułmańskich.
  Jestem za kibicami którzy potrafią zrobić porządek z wynaturzeniem.

 • Link do komentarza humanista piątek, 12 kwietnia 2019 07:47 napisane przez humanista

  Mnie nie przeszkadza, gdy niektórzy obscenicznie modlą się przy figurkach gipsowych, czy też czynią znaki przy krzyżach na rozstajach dróg.
  Geje, lesbijki, transwestyci, biseksualni, księża w sukienkach, chorzy na zespół Downa, z IQ poniżej 100 i inne nieludzkie budowy ciała - czy te przypadłości można stwierdzić poprzez badania prenatalne, i usunąć w odpowiednim czasie?
  Przecież stwórca na swojej podobieństwo, takich by nie zbudował ?!
  Cenię sobie normalność, i żadne szopki nie zastąpią mi zbliżenia z naturą.
  Zalecam spacer po za miastem.

 • Link do komentarza Basia czwartek, 11 kwietnia 2019 22:11 napisane przez Basia

  Nic doddać nic ująć
  Pozostaje zignorować i modlic się
  Az strach jeszcze trochę będziemy Szukać CZLOWIEKA!!!!!!!!!!!!
  na ulicach i w urzędach

 • Link do komentarza zapytowywacz czwartek, 11 kwietnia 2019 22:09 napisane przez zapytowywacz

  Na sobotę zapowiadają zimno, nawet nocne przymrozki, ma padać deszcz, będzie wilgotno, czyli pogoda całkiem nie tęczowa.,To jedno. A drugie - po co nam marsze obcych, bo podobno gnieźnieńscy homoseksualiści w ogóle na ten marsz się nie wybierają. Oni twierdzą, ze nikt ich nigdzie nie dyskryminuje, cenią sobie gnieźnieńską równość i tolerancję gnieźnian, więc po co im ta "krytyczna prezeska" urządza takie cyrki?

 • Link do komentarza melomannnnnn czwartek, 11 kwietnia 2019 21:03 napisane przez melomannnnnn

  Jeżeli kontrmanifestacja będzie miała wynajęte wspaniałe nagłośnienie na samochodzie z Wrzesińskiego TONSILU ( takie jak na świętego Wojciecha). To nic innego gnieźnianie już w niedzielę nie usłyszą, poza piękną i majestatyczną Fugą i Tokatą Bacha ! Nie będzie już wtedy potrzebne żadne przekrzykiwanie się manifestujących . ha ha ha !

 • Link do komentarza x. czwartek, 11 kwietnia 2019 21:00 napisane przez x.

  Kibolo, ocknij się wreszcie człowieku, pan Bóg daje Tobie jeszcze czas na nawrócenie. Ty naprawdę całą wieczność chcesz spędzić w piekle? Jeżeli nadal twierdzisz, że nie ma piekła, że nie ma Boga, to pamiętaj, że jest to dla Ciebie sygnał, że jednak jest życie po smierci, ale na nie trzeba zasłużyć.

 • Link do komentarza Czy to może sie w niedzielę zdarzyć  PANOWIE DRUCHOWIE ? czwartek, 11 kwietnia 2019 20:55 napisane przez Czy to może sie w niedzielę zdarzyć PANOWIE DRUCHOWIE ?

  Czy na tych wszystkich ulicach Gniezna , po których ma przejść w niedzielę manifestacja może się zdarzyć z powodu czyjejś nieuwagi jakiś jeden, drugi czy nawet trzeci pożar? Może?? A może ktoś będzie chciał akurat skakać na tych ulicach z jakiegoś wysokiego pietra kamienicy, grożąc , że popełni samobójstwo? Czy do takich pożarów ( zdarzeń ), powinny natychmiastowo podjechać na sygnale jednostki państwowej straży pożarnej , a nawet samochody ochotniczej straży pożarnej ze wszystkich okolicznych gmin? Czy takie ulice powinny być wtedy całe zamknięte dla pieszych ( dla ich bezpieczeństwa i w celu zabezpieczenia sprawnego działania jednostek ratowniczych ), przez Straż Miejską i przez naszą państwową Policję ?

 • Link do komentarza Eugenika czwartek, 11 kwietnia 2019 20:48 napisane przez Eugenika

  czy a jeżeli tak to w którym zgromadzeniu Sąd będzie uczestnikiem?

 • Link do komentarza Antybolszewik czwartek, 11 kwietnia 2019 20:10 napisane przez Antybolszewik

  Strach przed dewiacjami i zboczeniami jest naturalny.
  Hasło - klucz: zgorszenie publiczne, a także obawa przed HIVem.
  Matko Boża, Pani Gniezna, okryj oczy dzieci swym płaszczem, aby nie musiały tego oglądać.

 • Link do komentarza Marek czwartek, 11 kwietnia 2019 20:08 napisane przez Marek

  Mam wielką prośbę do Straży Miejskiej. Jeżeli GNIEŹNIANIE chcą marszu równości to im na to pozwólmy. Niech ci gnieźnianie się sami policzą i spokojnie przejdą. Ale TYLKO GNIEŹNIANIE !!! By tak było proszę Straż Miejską by przed wyruszeniem tego marszu WYLEGITYMOWAŁA osoby , które chcą w nim wziąć udział !!!!. Jeżeli ktoś osób przybyłych na miejsce startu marszu nie będzie miał zameldowania w Gnieźnie, to proszę by te osoby nie były do tego marszu dopuszczone. Nie chcemy by ktoś w Gnieźnie udawał nam gnieźnianina choć przyjechał gdzieś z daleka. Potrzebna jest tylko "bramka" Straży Miejskiej w miejscu rozpoczęcia marszu. Ręczę że rdzenni GNIEŹNIANIE nie zrobią nic głupiego lub wyzywającego i nie będą prowokowali żadnych starć z ewentualnymi kontr manifestacjami.

 • Link do komentarza dera czwartek, 11 kwietnia 2019 20:01 napisane przez dera

  Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek? No nie da się, panie prezydencie.

 • Link do komentarza Wojtek czwartek, 11 kwietnia 2019 19:07 napisane przez Wojtek

  Prezydent zachował się jak spadkobierca wielkiej historii Gniezna.

 • Link do komentarza Vegatermik czwartek, 11 kwietnia 2019 18:25 napisane przez Vegatermik

  „Jeśli chcecie -wy, rodzice -obronić wasze dzieci przed demoralizacją, przed duchową pustką, jakie proponuje świat przez różne środowiska, a nawet szkolne programy, otoczcie te dzieci ciepłem waszej rodzicielskiej miłości i dajcie im przykład chrześcijańskiego życia”.
  1997 Zakopane, Święty Jan Paweł II

  Mieszkańcy Niniwy gnieźnianie. W imię czego nie rozpoznaliście znaku swego nawiedzenia?

startpoprz.123nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane