poniedziałek, 15 kwietnia 2019 12:57

Bilans zatrzymań po sobotnich manifestacjach

 
Bilans zatrzymań po sobotnich manifestacjach fot. Rafał Wichniewicz

Zarzuty naruszenia nietykalności funkcjonariuszy, posiadania narkotyków, a także zatrzymanie 15-latka. To finał sobotnich starć z policją, do których doszło podczas manifestacji.

W minioną sobotę ulicami Gniezna przeszedł marsz równości oraz odbyła się kontrmanifestacja. Po wszystkim przedstawiciel wojewódzkiej policji ocenił iż w pierwszym wydarzeniu wzięło udział około 400 osób, a w drugim, w kulminacyjnym momencie, około 500 osób. Podczas przemarszu na terenie śródmieścia doszło do utarczek słownych oraz przepychanek z policją ze strony agresywnych grup, które próbowały zakrzyczeć uczestników pierwszej z manifestacji.

Do najbardziej radykalnych zajść doszło na ul. Chrobrego (deptak) gdzie spora grupa osób próbowała zablokować planowane przejście marszu, a gdzie doszło do starcia z policją. Podczas tego w ruch poszły jajka, butelki oraz worki z farbą, a służby zostały zmuszone do użycia siły względem kilku z najbardziej agresywnych osób. 

Jak udało się nam dowiedzieć, podczas wszystkich zdarzeń z soboty policja dokonała zatrzymania i doprowadzenia na komendę dziewięciu osób.

Oficer prasowy asp. sztab. Anna Osińska poinformowała nas, że dokonano zatrzymania trzech mężczyzn w wieku 31, 52 i 51 lat pod zarzutem naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy. Kolejnych czterech pod zarzutem naruszenia przepisów z art. 52 par. 2 pkt 1 Kodeksu wykroczeń, tj. przeszkadzania lub usiłowania przeszkodzenia w organizowaniu lub w przebiegu niezakazanego zgromadzenia. Ten sam przepis zastosowano również wobec 28-letniego mężczyzny, który dodatkowo odpowiadać będzie za posiadanie narkotyków, ujawnionych przy nim w trakcie przeszukania. Ponadto zatrzymano także 15-letniego chłopaka.

Jak udało się nam dowiedzieć, Miasto Gniezno zgłosiło na policji uszkodzenie elewacji Starego Ratusza oraz postumentu pod rzeźbą Bolesława Chrobrego, znajdującego się na deptaku. Zostały one oblane trudnozmywalną farbą. W tej sprawie prowadzone jest postępowanie. 

5 komentarzy

 • Link do komentarza kuzaj wtorek, 16 kwietnia 2019 10:26 napisane przez kuzaj

  ale rozumiem, że antifa przychodząc z drzewcami od toporków w roli kijów na swoje anarchistyczne flagi nie stanowiła zagrożenia godnego chociażby spisania?

 • Link do komentarza Kosa wtorek, 16 kwietnia 2019 04:46 napisane przez Kosa

  A za co zatrzymano 15-letniego chłopaka??

 • Link do komentarza Moeszkaniec poniedziałek, 15 kwietnia 2019 18:55 napisane przez Moeszkaniec

  Konstytucja RP art54. I jedno pytanie dlaczego policja nagrywarka A co z rodo? Ktoś wyraził na to zgodę? A sama policja świata nie była na nielicznych nagraniach widać, że to policja pierwsza podchodziła do obywateli

 • Link do komentarza Onaaaaaa poniedziałek, 15 kwietnia 2019 17:29 napisane przez Onaaaaaa

  A gdzie rodzice tego chłopaka?

 • Link do komentarza Adamek poniedziałek, 15 kwietnia 2019 14:41 napisane przez Adamek

  I co? "Homo propaganda" taka zła? Zobaczcie co zrobiła ta tak zwana "dobra Strona". Radzę wszytskim anty wyciągnąć wnioski i zastanowić się nad kondycja współczesnego społeczeństwa. W kontrmanifestacji było bardzo dużo dzieci i jakoś jej zwolennikom to nie przeszkadzało. Bluzgi, nawolywanie do nienawiści, przemoc słowna i siłowa, dewastacje, alkoholizm i narkotyki - na to dzieci mogą patrzeć Tak? Ale na grupę tęczowych, uśmiechniętych osób już nie, bo przecież się "zarażą ideologią gbt". Haha co za hipokryzja. Wstyd gnieźnieński, wstyd ogromny. Poszło wszytsko w Polskę.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane