poniedziałek, 29 kwietnia 2019 12:04

Od środy zapłacimy więcej za śmieci

 
Od środy zapłacimy więcej za śmieci archiwum redakcji

Od 1 maja w życie wchodzą zmiany w stawkach za wywóz odpadów na terenie Gniezna. To efekt uchwały podjętej przez Radę Miasta w lutym br.

Zgodnie z treścią dokumentu, za którym zagłosowała większość radnych, podwyżki obejmą wszystkich właścicieli nieruchomości, którzy deklarowali zbiórkę odpadów segregowanych i niesegregowanych. Wzrost stawek uzasadniony był koniecznością zbilansowania kwot, jakie wynikają z tytułu przychodów i wydatków, jakie ponoszone są na to zadanie. Zgodnie z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej, sumy te muszą się pokrywać i Miasto nie może dopłacać z budżetu do funkcjonującego systemu odbioru odpadów.

W związku z tym od 1 maja 2019 roku dotychczasowe stawki 11 złotych za osobę za segregowane odpady wzrastają do kwoty 14 złotych. Większa podwyżka obejmie właścicieli deklarujących odpady niesegregowane - z 16 złotych na 20 złotych za osobę. 

Nie zmienia się opłata dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny, do której na początku należało 600 osób, a dziś jest ich około 1700. Dla tych osób kwota opłaty za śmieci nadal będzie wynosić 9 zł. 

7 komentarzy

 • Link do komentarza Prawnik wtorek, 30 kwietnia 2019 18:23 napisane przez Prawnik

  PiS już pokazało jak potrafi rządzić w starostwie w Gnieźnie. Szpital za ostatni rok 7 mln długu, budowa estede pogrzebany, będzie trzeba pewnie zwrócić 5 mln, sala gimnastyczna widok nędzy i rozpaczy. To tylko trzy przykłady...

 • Link do komentarza ???????????? wtorek, 30 kwietnia 2019 10:15 napisane przez ????????????

  Pani Agata po co tobie pismo, inni nie płacą i jest dobrze, śmieci zabierają i tak pomieszane, ze starostwa śmieci znaleziono w lesie , co tu się przejmujesz jakimś pismem ?

 • Link do komentarza Lokator wtorek, 30 kwietnia 2019 03:50 napisane przez Lokator

  Podwyżka podwyżką ale mogliby panowie częściej zabierać te śmieci z posesji a nie tylko dwa razy w miesiącu. Poza tym trzeba pilnować i wystawiać worki bo inaczej omijają bez sensu.

 • Link do komentarza urzednikpogodzinach poniedziałek, 29 kwietnia 2019 16:29 napisane przez urzednikpogodzinach

  a już znaleźli cudowny środek na wykrycie tych niezdeklarowanych? czy ciągle biedują nad tym pomysłem?

 • Link do komentarza bleeeeeeeeeee poniedziałek, 29 kwietnia 2019 16:26 napisane przez bleeeeeeeeeee

  Wiem że to jest nudne ale mimo to przypomnę że swego czasu podniesiono opłaty żeby zbilansować tytułem za tych co nie płacą. Budasz mówił że jak to uporządkują to obniżą opłaty. No to co , jeszcze tego nie zbilansowali czy co z tymi niepłacącymi że znowu słyszę w uzasadnieniu o zbilansowaniu ? Oczywiście nikt temu się nie sprzeciwia to czemu od razu nie walnąć z grubej rury i zrobić po 100 zł albo 500zł od osoby ? śmiało i tak się nikt nie sprzeciwi. Przy okazji , tak sobie tylko bilansujecie ale czy sprawdzacie jak wygląda z jakością w tym interesie ?

 • Link do komentarza czytający  Ustawy naszego Rządu poniedziałek, 29 kwietnia 2019 12:47 napisane przez czytający Ustawy naszego Rządu

  "zgodnie z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej, sumy te muszą się pokrywać i Miasto nie może dopłacać z budżetu do funkcjonującego systemu odbioru odpadów.". koniec cytatu. Nie jest to prawda. Bo w ustawie jest jednoznacznie zapisane, że sumy te P O W I N N Y w miarę możliwości się pokrywać . Wobec tego wcale NIE MUSZĄ !!! I po drugie nieprawdą jest też , że cytuje " Miasto nie może dopłacać z budżetu do funkcjonowania systemu". Bo może i robi to wiele gmin czy miast w Polsce Analizując zapisy USTAWY, a nie pisma Izby Obrachunkowej ( bo nie ona stanowi prawo tylko SEJM), można bez kozery stwierdzić, że jeśli Prezydent miasta i Rada Miasta chcieliby ulżyć obciążeniom mieszkańców, to mogą to zrobić !! Mogą dopłacić do utrzymania linii do segregacji śmieci z... budżetu miasta. Czyli z dochodów , które miasto czerpie np z podatków czy mandatów. Tak stanowi prawo. I tak na pewno, zrobiłaby Rada Miasta Gniezna , w której większość mieliby członkowie partii PIS. Bo PiS potrafi zadbać o to, by wydatki mieszkańców były jak najmniejsze. By ludziom żyło się spokojnie, bez stresu , że znowu zacznie im na coś brakować pieniędzy z wypłaty.

 • Link do komentarza Pani Agata poniedziałek, 29 kwietnia 2019 12:24 napisane przez Pani Agata

  Kiedy otrzymam pismo z urzędu o podwyżce?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane