sobota, 11 maja 2019 14:55

Tradycja ułańska z nowym sztandarem pułku

 
Tradycja ułańska z nowym sztandarem pułku fot. Rafał Wichniewicz

W Gnieźnie odbyły się uroczystości z okazji święta 17. pułku ułanów wielkopolskich, którego tradycję kultywuje Stowarzyszenie Polski Klub Kawaleryjski. 

Przez kilka chwil w Gnieźnie można było poczuć ducha przedwojennej tradycji wojskowej Grodu Lecha. W obecności licznych reprezentacji dawnych jednostek wojskowych, a także wśród zaproszonych gości, odbyły się uroczystości związane z uroczystym wręczeniem sztandaru 17. pułku ułanów wielkopolskich. 

Wydarzenie rozpoczęło się od mszy świętej, sprawowanej w katedrze gnieźnieńskiej. Po niej, na placu przed bazyliką odbyła się druga część spotkania, organizowanego przez Oddział Terenowy im. 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich Stowarzyszenia Polski Klub Kawaleryjski. W jej trakcie dokonano uroczystego aktu wręczenia sztandaru ww. oddziału, będącego wierną repliką 3. Pułku Ułanów Wielkopolskich, który później został przekształcony w 17. Pułk Ułanów Wielkopolskich. Sztandar ten został wręczony 16 września 1920 roku, a jego fundatorką była małżonka twórcy oddziału rtm. Edwarda Grabskiego, Janina z Prądzyńskich Grabska. Matką chrzestną nowego sztandaru, który został wręczony 11 maja, została Małgorzata Grabska, wnuczka rtm. Edwarda Grabskiego. Jest ona jednocześnie jego fundatorką, wraz z prezydentem Tomaszem Budaszem oraz Krzysztofem Kłoskowskim.

- My, członkowie Oddziału Terenowego im. 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich Stowarzyszenia Polski Klub Kawaleryjski czujemy się zobowiązani za przekazanie nam sztandaru, symbolu chwały 17. pułku ułanów wielkopolskich im. Króla Bolesława Chrobrego. Wysoko cenimy wartości, które w dniu dzisiejszym zostały nam przekazane. Poczucie honoru i obowiązku gnieźnieńskich ułanów, którzy zawsze stawali do walki o obronę ojczyzny, będzie dla nas wzorem do naśladowania - mówił mjr rez. Jacek Taborski.

Po symbolicznym wbiciu gwoździ w drzewiec sztandaru, jego poświęcenia dokonał ks. inf. Jan Kasprowicz, po czym został on przekazany oddziałowi. Następnie przedstawiciele ww. organizacji dokonali wręczenia odznak pamiątkowych.

4 komentarzy

 • Link do komentarza wilk piątek, 17 maja 2019 02:57 napisane przez wilk

  Piechur- bez konia,ale i publiczności,ale to przecież wiadoma sprawa,ponieważ PUŁK UŁANÓW Wielkopolskich prał i gonił bolszewików podczas wojny w 1920 roku,miał wtedy duże zasługi,a dziś w Pierwszej Stolicy Lemingów,to KTO RZĄDZI,jak nie wielbiciele owych....... pogonionych ????

 • Link do komentarza Marek Iwniicki poniedziałek, 13 maja 2019 09:34 napisane przez Marek Iwniicki

  to ułani?..heheh... a gdzie koniki?..gdzie widownia?..bez polotu ..nuda ..to powinno być wydarzenie np. na dniach miasta...a tak było i przeszło.

 • Link do komentarza Leszek Kabaciński poniedziałek, 13 maja 2019 09:19 napisane przez Leszek Kabaciński

  Relacja z wydarzenia:
  20190511 Uroczyste wręczenie sztandaru 17'ego Pułku Ułanów Wielkopolskich
  https://www.youtube.com/watch?v=GHqHJ8A2b5Y&t=25s

  Nie było Radia Gniezno, nie było TV Gniezno.
  Nie było też publiczności, ani dzieci ze szkół.
  Tradycja to podstawa naszej tożsamości.

 • Link do komentarza piechur sobota, 11 maja 2019 22:10 napisane przez piechur

  17 pułk UŁANÓW. Klub KAWALERYJSKI. A piękna i ważna uroczystość odbyła się bez chociaż jednego KONIA !! Jak to możliwe ?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane