wtorek, 28 maja 2019 13:35

Mniejszy postój taksówek - więcej miejsc dla kierowców

 
Mniejszy postój taksówek - więcej miejsc dla kierowców fot. Rafał Wichniewicz

Przy ul. Mieszka I ubędzie kilka stanowisk postojowych dla taksówkarzy. Podjęto decyzję o zredukowaniu ich po jednej stronie ulicy i utworzeniu miejsc do parkowania dla wszystkich kierowców.

Zazwyczaj zatłoczone miejsca postojowe przeznaczone dla taksówek po stronie Biblioteki Publicznej i Szkoły Muzycznej od pewnego czasu świecą pustkami. O ile kierowcy czekający na klientów nieustannie stoją po drugiej stronie ulicy, o tyle po przeciwnej dotychczasowy postój powoli zamienia się w parking dla pozostałych zmotoryzowanych gnieźnian.

Nieoficjalnie mówi się, że część z taksówkarzy przeniosła się na inny rynek - do Powidza. W miejscowości, gdzie do tej pory nie istniały tego typu usługi, obecnie wydanych jest 20 licencji. Inni taksówkarze mieli też zmienić branżę. W tle pojawia się jeszcze inna sprawa, jaką jest zachowanie taksówkarzy na drodze - w tym także wjeżdżanie na chodnik od strony biblioteki dla dzieci. 

Już kilka dni temu niektórzy taksówkarze zauważyli iż na miejscu postojowym od strony Biblioteki Publicznej i Szkoły Muzycznej, ustawione zostały nowe słupki do oznakowania pionowego. Sprawę poruszono na ostatniej Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska, a odniósł się do niej wiceprezydent Jarosław Grobelny: - Po prawej stronie ul. Mieszka I, gdzie była zatoka taksówkowa, planowane jest wykonanie strefy. Miała być też koperta dla osoby niepełnosprawnej, ale z uwagi na to, że są nowe przepisy, nie możemy tam jej wykonać. Radny Jan Szarzyński zapytał: - Czy to ktoś w ogóle konsultował z taksówkarzami? Wiceprezydent odparł: - Przeanalizowaliśmy to pod kątem zajętości tych miejsc i poza pozostawianiem tam samochodów przez ludzi udających się do apteki czy szkoły muzycznej, to w 90% czasu miejsca te nie były zajęte przez taksówkarzy - twierdził Jarosław Grobelny, mówiąc iż informacje te pochodzą od pracowników Strefy Płatnego Parkowania, a całej sprawie przyglądano się od dłuższego czasu.

Jak wskazał, w centrum miasta jest deficyt miejsc postojowych i takie działanie jest wyjściem naprzeciw zmotoryzowanym mieszkańców Gniezna: - Zdarzało się, że zatoka była niezajęta, ale jak ktoś się na niej zatrzymał, to taksówkarze bardzo często dzwonili na Straż Miejską, że ktoś niewłaściwie parkuje. Przyjechali strażnicy lub policjanci i kasowali delikwenta, bo stał niepoprawnie - stwierdził Jarosław Grobelny. Dodał, że również przy dworcu obecnie zajętych jest przeważnie 1/3 miejsc przeznaczonych dla taksówek.

Nowe miejsca postojowe dla wszystkich kierowców na ul. Mieszka I mają zostać wyznaczone w niedługim czasie. Będą one objęte podstrefą A (czerwoną).

18 komentarzy

 • Link do komentarza powodzenia czwartek, 30 maja 2019 14:14 napisane przez powodzenia

  W wyborach prezydenta w 2014 roku , Budasz obiecywał :
  1. rozwiązanie problemów z parkowaniem w centrum - nic się nie zmieniło poza podniesieniem opłat, problemy jak były tak są, do tego wróciło blokowanie miejsc postojowych kartonami i autami dostawczymi wokół targowiska
  2. działania miastotwórcze na rzecz powstawania antykwariatów, klubów, kawiarni, księgarni - nic takiego nie ma , przybywa więcej pustych lokali użytkowych w centrum, drobny handel zamiera
  3. wyprowadzenie sklepów wielkopowierzchniowych na obrzeża - w tym czasie powstały takie sklepy przy Witkowskiej , Mickiewicza
  4. obniżenie opłat dla sortujących śmieci - do chwili obecnej opłata taka wzrosła podwójnie , raz podniesiono dla zbilansowania nieudolności Urbisu czy tam UM w zakresie poboru opłat i mniejszych wpływów do kasy urzędu, drugi raz niedawno no bo czemu nie
  5. rozwój terenów przemysłowych itd. - do dzisiaj nie wiemy ile miejsc pracy powstało , ilu zatrudniono tam gnieźnian
  6. wykorzystanie pracy skazanych w celu uporządkowania i utrzymania czystości miasta - nadal jest brudno i wyrastają chwasty , jeden z przykładów to nowo wybudowany parking przy Wawrzyńca
  7. stworzenie mapy miejsc najbardziej niebezpiecznych i zwiększenie ilości pieszych patroli policyjnych - kto je widział ?

  Tak , wiem - zadowolił Was koncertami, parkami , żużlem, darmowymi kocykami, informatorem na kredowym papierze , zatrudnieniem przybocznych którzy nie są przeznaczeni do obsługi petentów

 • Link do komentarza Umyj środa, 29 maja 2019 19:53 napisane przez Umyj

  Uważam że nigdy nie uda się pozytywnie załatwić sprawy parkowania. Zawsze znajdą się niezadowoleni. Wynika to głównie z dziwnej mentalności i wygodnictwa. Kilka kroków spaceru to zabojstwo-ludzie najchętniej wjechali by samochodem do sklepu...

 • Link do komentarza Rodzic środa, 29 maja 2019 16:47 napisane przez Rodzic

  Do Anna : co ty piszesz za brednie teraz wogóle tam nie staniesz bo nie będzie miejsca !!!

 • Link do komentarza gg środa, 29 maja 2019 14:30 napisane przez gg

  do mądraliński - w 2014 r Budasz kandydując na prezydenta obiecywał rozwiązanie tych problemów w centrum to niech to wreszcie zrobi , że centrum nie jest z gumy to wiemy . Zamiast kombinować jak tu kasę wyłapać do miasta niech zrobią coś innego , jakieś czasowe postoje itp. Od 2014 nic się nie zmienia , jest jak było, nawet wokół targowiska się pogorszyło znowu zastawiają miejsca dostawczakami a za Kowalskiego był tylko rozładunek i odjazd

 • Link do komentarza szofer środa, 29 maja 2019 12:09 napisane przez szofer

  @ mądralinski - w centrum poprawi się możliwość parkowania tylko i wyłącznie poprzez tzw. czasówki w godzinach szczytu czyli od 10-18. Innej możliwości nie ma i przychylam się do tych, co to postulują. Jak sie nie ma wiedzy na ten temat to wystarczy pojechać niedaleko, za miedzą do sąsiadów zza Odry i nauczyć się porządku także w zakresie parkowania.

 • Link do komentarza Rodzic środa, 29 maja 2019 07:41 napisane przez Rodzic

  Bzdura proszę nie mydlić oczu tam powinny być miejsca do zatrzymywania z zakazem parkowania. Dzieci do szkoły muzycznej już wcale nie będzie można wysadzić. Co za kr122etyn to wymyślił ?

 • Link do komentarza z centrum środa, 29 maja 2019 06:57 napisane przez z centrum

  Pamiętamy jak tworzono tą strefę z podstrefami i podwyżką cen za parkowanie oraz zmiany w tych abonamentach itd. , po czym ogłaszano sukces z rozwiązaniem miejsc do parkowania. Bezprawnie też pobierano opłaty za soboty. Od tego czasu strefę płatną tylko powiększaliście tłumacząc że to dla dobra parkujących a za te pieniądze zbudujecie parkingi które jak się okazało też stają się płatne.

  Przy okazji, może udzielicie informacji ile jest miejsc parkingowych płatnych i ile kasy zebraliście przez czas funkcjonowania strefy , ile wydaliście na budowy nowych parkingów. Nie znam tych danych ale wydaje się że kasujecie na tym interesie grube miliony , czy tyle samo wydajecie na nowe parkingi ?

  Teraz się budzicie że jest deficyt ? Znalezienie kilku dodatkowych miejsc za które trzeba będzie płacić najwyższą stawkę parkowania , ogłaszacie jako kolejny sukces ? Nie tędy droga, ruszcie się wreszcie z tymi problemami komunikacyjnymi i parkowania , zróbcie w końcu coś żeby w ścisłym centrum powstała rotacja i można było się zatrzymywać tam gdzie to jest potrzebą chwili np. pod apteką czy bankiem . Po to Was wybraliśmy bo obiecywaliście rozwiązać takie problemy a ich rozwiązanie nie polega tylko i wyłącznie na wprowadzaniu i podwyższaniu opłat za parkowanie , co tak właściwie wydaje się być korzystnym tylko dla kasy miasta !

 • Link do komentarza dalekowzroczny wtorek, 28 maja 2019 21:25 napisane przez dalekowzroczny

  Do apteki, jak będziesz chciał iść, to i tak tam nie staniesz. Nie bedzie tam ani jednego wolnego miejsca. Podobnie jak na pierwszej części ul. Mieszka I. By tam zaistniały wolne miejsca dla tych, co przyjeżdżają do apteki to pierwsze 15 minut powinno być zupełnie bez opłaty. Ale kolejne 15 minut to już powinno być od razu za 10 złotych. Wtedy te miejsca "czekały by" na chorych, którzy przyjeżdżają po leki. Ale Prezydentowi Grobelnemu nie chodziło o chorych i o postój dla tych co chcą kupić leki. On po prostu chce tylko większego wpływu gotówki do miejskiej kasy. Więc opłaty i zwolnienia z opłat dla tutejszych, będą tam takie same jak gdzie indziej w czerwonej strefie. W konsekwencji nie bedzie już gdzie się zatrzymać, by awaryjnie zakupić leki. Zooong.

 • Link do komentarza krypa wtorek, 28 maja 2019 19:56 napisane przez krypa

  to powinien być parking rotacyjny, biletowny, darmowy i tylko do 30 minut

 • Link do komentarza mieszkaniec wtorek, 28 maja 2019 19:16 napisane przez mieszkaniec

  W ścisłym centrum nie, ale to nic się nie poprawi, tak długo, jak długo Miasto nie wprowadzi postoju czasowego. I na nic zdadzą się jakieś prowizoryczne zmiany, bo miejsca są zajmowane notorycznie przez mieszkańców centrum i tych, którym uda się postawić auta , którzy pracują w centrum. Dla turysty i dla tych, którzy chcą cokolwiek załatwić w mieście i nie ma szans na zaparkowanie. Taka sprawa jednak przekracza normy myślowe decydentów tego miasta.

 • Link do komentarza avalon wtorek, 28 maja 2019 16:47 napisane przez avalon

  W Gnieźnie jest kilkanaście taksówek - po co tyle postojów?

 • Link do komentarza Czytelnik wtorek, 28 maja 2019 16:42 napisane przez Czytelnik

  Rządzący Gnieznem jak się okazuje decydują za nas bez nas.

 • Link do komentarza mieszkaniec wtorek, 28 maja 2019 16:11 napisane przez mieszkaniec

  no to jeszcze powinni się zabrać za nich przy ulicy Roosevelta przy blokach 59A i 59 B . W weekend wieczorem i nocą nie idzie tam w ogóle przejechać bo się przy warce rozkładają a postój jest sto metrów dalej a jeśli się nie mylę taksówki powinny stać na postojach za wygodni się zrobili

 • Link do komentarza madralinski wtorek, 28 maja 2019 15:19 napisane przez madralinski

  kierowca - w centrum zawsze będzie deficyt miejsc postojowych bo takie są uroki zabudowy zwartej.

 • Link do komentarza kierowca wtorek, 28 maja 2019 14:39 napisane przez kierowca

  4 lata po wprowadzonych zmianach (powiększenie strefy, wyższe opłaty) które miały poprawić sytuację na ulicach centrum, magistrat zauważa deficyt miejsc postojowych w centrum ? My to widzimy cały czas przez te 4 lata a wy teraz to widzicie jak jest okazja przerobić ten postój taxi na kilka płatnych miejsc w strefie? Co to zmieni w tym sporym braku miejsc postojowych ? A może tu chodzi o inny deficyt, może w kasie miejskiej ? Tu potrzeba rozwiązań systemowych a nie tylko kasa i kasa od kierowców.

 • Link do komentarza Sygi wtorek, 28 maja 2019 14:20 napisane przez Sygi

  Wreszcie!!!!!

 • Link do komentarza wyborca wtorek, 28 maja 2019 14:17 napisane przez wyborca

  Taksówkarze powinni do budżetu miasta wnosić opłaty za postoje. Przecież każdy prowadzący działalność gospodarczą musi mieć miejsce do tej działalności, za które płaci, a oni nie tylko, ze ograniczają kasę Strefy Parkowania, to jeszcze śmiecą i nic za to nie płacą. Tak nie wygląda sprawiedliwość i równość wobec podmiotów gospodarczych!

 • Link do komentarza Anna wtorek, 28 maja 2019 14:08 napisane przez Anna

  NARESZCIE! Wreszcie będzie można legalnie pójść do apteki (bo większość jednak po to tam stawała

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane