środa, 29 maja 2019 08:06

Gnieźnieńskie obchody 40. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II - program

 
Gnieźnieńskie obchody 40. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II - program źródło: Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej / archidiecezja.pl

Od 30 maja do 4 czerwca trwać będą w Gnieźnie obchody 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Ojczyzny. W programie jest m.in. dwudniowa ogólnopolska konferencja, Msza św. w sanktuarium Pani Gniezna oraz rodzinny piknik w miejscu lądowania papieskiego helikoptera.

Obchody rozpoczną się w czwartek 30 maja Mszą św. celebrowaną o 9.00 w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Wspólna modlitwa otworzy także dwudniową konferencję naukową poświęconą papieskiej pielgrzymce, którą organizują wspólnie: Instytut Pamięci Narodowej, Wydział Teologiczny poznańskiego UAM oraz archidiecezja gnieźnieńska.

Konferencja odbędzie się w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie (30 i 31 maja) i będzie miała charakter otwarty. Prelekcje przybliżające kulisy i przebieg historycznej pielgrzymki, a także jej znaczenie i późniejsze konsekwencje wygłoszą historycy i znawcy tematu z różnych ośrodków naukowych i badawczych. 

W rocznicowe obchody wpisze się również jutrznia lednicka w katedrze gnieźnieńskiej, która od wielu lat poprzedza apel młodych na Polach Lednickich. Modlitewne spotkanie odbędzie się 1 czerwca o 9.00 z udziałem abp. Wojciecha Polaka. Z racji obchodów, po zakończeniu nabożeństwa, młodzi spotkają się – tak, jak to miało miejsce przed 40 laty – pod balkonem papieskim Rezydencji Arcybiskupów Gnieźnieńskich, gdzie wspólnie się pomodlą, zaśpiewają, a także wysłuchają słów, które w 1979 roku Jan Paweł II skierował do ich rodziców i dziadków, przypominając im o niezastąpionej roli kultury w trwaniu narodu oraz o wierności dziedzictwu, którego są spadkobiercami. To historyczne spotkanie młodych z papieżem na gnieźnieńskim Wzgórzu Lecha uznawane jest przez wielu za początek szczególnego dialogu, jaki Jan Paweł II prowadził z młodymi przez cały pontyfikat, i którego bezprecedensowym przejawem były – organizowane do dziś – Światowe Dni Młodzieży, a w Polsce spotkania lednickie, których papież Polak był inspiratorem.

Centralnym punktem jubileuszowych uroczystości w Gnieźnie będzie Msza św., celebrowana pod przewodnictwem Prymasa Polski w niedzielę 2 czerwca o godzinie 11.30 w kościele ojców franciszkanów, gdzie przed 22 laty papież Jan Paweł II koronował obraz Matki Bożej Pocieszenia Pani Gniezna. Podczas Eucharystii będzie miało miejsce oficjalne ogłoszenie świątyni Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia i bł. Jolenty, której relikwie są do dziś ze czcią w tym miejscu przechowywane. W niedzielę wieczorem z kolei w katedrze gnieźnieńskiej odbędzie się IX Koncert Prymasowski.

Kolejnego dnia czyli 3 czerwca obchody przeniosą się z Gniezna do Gębarzewa, gdzie w 1979 roku papież wylądował. Od 18.30 trwać tam będą muzyczne występy. O 19.00 modlitwę poprowadzi abp Wojciech Polak, a po niej rozpocznie się koncert i piknik. Przygotowana zostanie też wystawa archiwalnych zdjęć. Całość zakończy się o 21.00 Apelem Jasnogórskim. Dla chętnych zorganizowany zostanie bezpłatny transport zarówno na miejsce, jak i z powrotem.

 • Dla osób, które nie mogą dojechać na miejsce, uruchomiony zostanie darmowy autobus MPK Gniezno. Wyruszy on o 17:30 z przystanku przy ul. Łubieńskiego. Powrót o godzinie 21:15 do Żydowa (jeden autobus) i o 21:30 trzy autobusy do Gniezna na ul. Łubieńskiego.

 

W ramach rocznicowego świętowania na Wzgórzu Lecha odbędą się też 3 i 4 czerwca od 18.30 koncerty fortepianowe w ramach projektu „Fortepiany wolności”.

Transmisję on-line wybranych wydarzeń będzie można obejrzeć na  kanale YouTube archidiecezji gnieźnieńskiej. Linki do transmisji opublikowane zostaną na stronach przed wydarzeniami. Transmitowane będą:

30 maja godz. 10.30-14.20 konferencja naukowa
31 maja godz. 10.00-14.35 konferencja naukowa
1 czerwca godz. 9.00 jutrznia lednicka
2 czerwca godz. 11.30 Msza św. w kościele franciszkanów


Pierwsza pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Ojczyzny odbyła się w dniach 2-10 czerwca 1979 roku. W pierwotnym programie Gniezno nie zostało ujęte. Dopisano je na prośbę samego papieża. Papież wylądował w Warszawie 2 czerwca. W dniach 3-4 czerwca odwiedził Gniezno. Następnie 4-6 czerwca Częstochowę, 6 czerwca Kraków, 7 czerwca Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice i Oświęcim, 8 czerwca Nowy Targ i 8,9,10 czerwca ponownie Kraków.

Wizyta Jana Pawła II w mieście św. Wojciecha, podobnie jak cała pielgrzymka, była nie tylko wielkim przeżyciem duchowym, ale i wydarzeniem o doniosłych następstwach społeczno-politycznych. Odbyła się – jak napisał w jednym z artykułów abp Henryk Muszyński: „kiedy struktury komunizmu były jeszcze trwałe i mocne, a obecność papieża w Polsce była uważnie śledzona nie tylko przez komunistyczne władze Polski, ale także przez przywództwo całego bloku komunistycznego. Pielgrzymka ta miała trudne do przecenienia skutki dla przyszłości Kościoła, a pośrednio także dla ateistycznego systemu komunistycznego w Polsce i Europie”.

6 komentarzy

 • Link do komentarza Jam_Jest piątek, 31 maja 2019 09:14 napisane przez Jam_Jest

  Ad:wilk:
  **********
  ...cytat (oprócz Porozumienia Centrum,czyli dziś Prawo i Sprawiedliwość i dlatego cała PRZEFARBOWANA BOLSZEWIA tak mocno nienawidzi od dawna PIS,jako jedynej propolskiej partii,założonej przez uczciwych ludzi,myślących PRO PUBLICO BONO !!!!)

  ...nie żebym się czepiał, bo i ja mam swoje zdanie jeśli idzie o t/z czerwoną zarazę, ale z tą uczciwością ww. partii, to chyba "lekka" przesada.

  Oczywiście gazeta która to opublikowała, nie jest gazetą zbytnio cieszącą się w mediach społecznych, mimo wszystko, zostało udowodnione - na razie.

  http://wyborcza.pl/7,75398,24846737,wyborcza-ujawnia-mimo-zapewnien-ministrowie-rzadu-szydlo.html?fbclid=IwAR3u8uJxIgEOo_qCnTk7Khrd2mJLZ3OI5zQ7Oe_JNNH157RF3ytUgjSp-BY

 • Link do komentarza jojo czwartek, 30 maja 2019 22:55 napisane przez jojo

  Najwięcej komuchów jest w PiS, wilczy pajacu.

 • Link do komentarza wilk czwartek, 30 maja 2019 16:01 napisane przez wilk

  Senior---- jak już pisałem wielokrotnie Platforma z pozoru obywatelska to partia SŁUP założona przez kolesi z tej samej opcji co SLD,złożona głownie z wszelkiej maści TW,aferałów i dawnych członków PZPR !!! Z resztą wszystkie partie założone po 1989 roku matką partią jest PZPR,oprócz Porozumienia Centrum,czyli dziś Prawo i Sprawiedliwość i dlatego cała PRZEFARBOWANA BOLSZEWIA tak mocno nienawidzi od dawna PIS,jako jedynej propolskiej partii,założonej przez uczciwych ludzi,myślących PRO PUBLICO BONO !!!!
  I dzisiaj w naszym mieście i całym kraju, widać jak w soczewce,że wszelkie pozory już nie istnieją,liczą się stołki,przynajmniej teraz jasno i czytelnie widać PRAWDZIWE OBLICZE towarzystwa wzajemnej adoracji,tylko pytanie,czy społeczność lokalna to widzi ????
  Dodam jeszcze,że dla mnie cała ta koalicja tzw. europejska zbiór wszystkich antypolskich grup w jednej całości to jak..........pakt Ribbentrop- Mołotow !!!! I za tam ludzie głosują ????

 • Link do komentarza pozdrawiam środa, 29 maja 2019 14:18 napisane przez pozdrawiam

  senior , masz pełną rację z tymi głosowaniami, co niektórzy to jeszcze w "czerwonym domku" pracowali - tam był komitet gdzie teraz starostwo. Też jak na to patrzę , na te koalicje z czerwonymi to się pytam po co te zmiany były w 1989 roku ?

 • Link do komentarza Leszek Kabaciński środa, 29 maja 2019 13:32 napisane przez Leszek Kabaciński

  Odpowiadam na to co pisane wyżej. Była silna propaganda na NIE, pomimo tego poszliśmy na to spotkanie. Od 38,07 sekundy tego filmu zobaczcie ile było ludzi na ty spotkaniu.
  TV nie pokazywało tłumów, pokazywało tylko przemówienia.
  Ja byłem z kamera 8 mm super na tym filmie widać jak się zbierają jak rozchodzą jak dużo Nas Tam było. Takich "tłumów" nigdy Gniezno nie zobaczyło i nie zobaczy już nigdy.
  Peregrynacja Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej Gniezno 1978 79
  https://www.youtube.com/watch?v=LkKYvnYSgmA&t=981s
  od 38,07 minuty skrócona wersja filmu z 03/04.06.1979
  Cała 16 minutowa wersja na YouTube zamieszczę przed 03.06.2019 r.

 • Link do komentarza senior środa, 29 maja 2019 09:37 napisane przez senior

  Niestety, na skutek zmasowanej akcji komunistycznej władzy wielu mieszkańców pozostało w domach obawiając się . . . . . . stratowania w tłumie, bo takie ostrzeżenia były w meciach. Do Gniezna nie wpuszczano prywatnych samochodów, zorganizowano parkingi w dość dalekich odległościach twierdząc, że to dla bezpieczeństwa. Znajomi zostali zatrzymani w Mielnie, skąd musieli dostać sie do Gniezna. Wprawdzie podstawiono jakieś autobusy, ale to było jednak znacznym utrudnieniem szczególnie dla osób starszych. Inni z okolicy pozostali w domach i bojąc się o swoje życie oglądali tę wizytę w TV! A już szczytem chamstwa i bezczelności było zwiezienie do Gniezna kilkaset. . . . . trumien i wyładowanie ich m.in. na Staszica, żeby wystraszyć ludzi do końca. Po wizycie, jak niepyszne te władze musiały je z powrotem odeslać tam, skąd przyjechały. Przy okazji należy zapytać tych, co teraz głosowali na tych komunistów, ale też na ich koalicjantów z PO, czym się kierowali wiedząc o takiej przeszłosci tych swoich idoli? Dlaczego z takimi wrogami Polski i Polaków zawiązali koalicję? To są poważne pytania i niech nikt nie mówi, że nie mają znaczenia.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane