wtorek, 04 czerwca 2019 08:00

Podziękowali za papieską pielgrzymkę sprzed 40 lat

 
Podziękowali za papieską pielgrzymkę sprzed 40 lat fot. Rafał Wichniewicz

Spora grupa wiernych, nie tylko mieszkańców Żydowa, Gębarzewa i Cielimowa, ale również Gniezna, wzięła udział w uroczystości z okazji 40. rocznicy pierwszej wizyty Jana Pawła II.

Okazja ku temu, by przypomnieć sobie to wyjątkowe wydarzenie, które 40 lat temu miało miejsce na ówczesnym poligonie wojskowym pomiędzy Gnieznem i Żydowem, nadarzyła się w miniony poniedziałek. Dokładnie w tym samym miejscu, w którym lądował papież Jan Paweł II 3 czerwca 1979 roku, ponownie spotkali się ci, którzy to wydarzenie pamiętali jako młodzi ludzie oraz ci, którym opowieści o emocjach, jakie wówczas towarzyszyły, są przekazywane od starszych pokoleń. 

Uroczystość rozpoczęła się od poświęcenia odnowionego krzyża, ustawionego przy obelisku upamiętniającego tamto wydarzenie. Tuż po tym wszyscy udali się na nieodległą polanę, gdzie przygotowano dalszą część spotkania - występy dzieci ze szkoły w Żydowie, śpiew Chóru im. św. Ojca Pio oraz Chóru "Żydowianie", przy akompaniamencie muzyków z Powiatowej Orkiestry Dętej. Całość przeplatana była wspólną modlitwą oraz wspomnieniami najważniejszych słów, jakie padły na tym miejscu z ust ojca świętego 40 lat temu. Słowo do zgromadzonych wygłosił również abp Wojciech Polak Prymas Polski. Na koniec odbył się Apel Jasnogórski.

Całość urozmaicała okolicznościowa wystawa zdjęć, wykonanych 3 czerwca 1979 roku, na których przybyli szukali niekiedy i siebie wśród zgromadzonych tu wówczas tłumów. Na każdego, kto tego wieczoru przybył do Lasu Miejskiego, czekał także poczęstunek przygotowany na tę okazję przez organizatorów. 

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane