środa, 19 czerwca 2019 19:11

Wójt Gminy Gniezno z absolutorium

 
Wójt Gminy Gniezno z absolutorium fot. Rafał Wichniewicz

Ostatni dzień roku szkolnego to także rozliczenie się Urzędu Gminy Gniezno przed radą. Na sesji, która odbyła się w środe, nie przyznano wotum zaufania wójtowi, ale za to udzielono absolutorium.

W trakcie posiedzenia, które odbyło się 19 czerwca, po raz pierwszy przedstawiono raport o stanie gminy. Dokument ten został wprowadzony nowymi przepisami i w każdym samorządzie przygotowywano go po raz pierwszy. Zanim jednak wydano opinię na ten temat na sesji Rady Gminy Gniezno, doszło już do dłuższej dyskusji pomiędzy niektórymi radnymi a wójtem Marią Suplicką i zastępcą wójta Maciejem Mądrym o stan dróg oraz aktualny zakres realizacji napraw w niektórych częściach regionu. 

Po tym, Maria Suplicka przedstawiła raport o stanie gminy, do którego po tym odnieśli się radni. Zwracali oni sporo uwagi na brak (ich zdaniem) niektórych danych lub zestawień ułatwiających szersze spojrzenie na sytuację. Wójt odpowiedziała iż dokument powstawał po raz pierwszy i jej zdaniem, jak na przyjętą formułę, został dobrze sporządzony, bez korzystania z pomocy np. firm zewnętrznych, jak to jest czynione w niektórych samorządach. Przyjęcie raportu o stanie gminy następuje przy udzieleniu wotum zaufania dla wójta - w głosowaniu nad nim wzięło udział 14 radnych - 7 było za, 7 wstrzymało się od głosu (na posiedzeniu nieobecna była radna Iwona Pajkert). Nikt nie głosował przeciwko, a brak bezwzględnej większości "za", czyli 8 głosów, oznacza brak wotum zaufania. 

W dalszej części posiedzenia przedstawiciele poszczególnych komisji działających przy Radzie Gminy Gniezno wyrazili opinie na temat sprawozdania finansowego oraz rozliczenia budżetu gminy za 2018 rok. Wszystkie one były pozytywne, a ostatecznie radni udzielili absolutorium wójtowi jednogłośnie.

 

8 komentarzy

 • Link do komentarza joanna sobota, 22 czerwca 2019 10:06 napisane przez joanna

  Cieszę się, że można w internecie śledzić obrady sesji. Z tego co zaobserwowałam to część obecnych radnych zajmuje się tylko atakiem na Wójta. Myślę, że nie po to zostali wybrani do tej rady.
  Cały czas atakują Wojta w sprawie dróg tylko wiadomo, żeby naprawiać drogi i je budować muszą być na to pieniądze, których na te zadanie brakuje w każdym samorządzie ( stan dróg w Gnieźnie i powiecie nie jest wcale lepszy ). Z tego co wiem to gmina jest w opłakanym stanie finansowym - od paru lat realizowana jest kosztowna inwestycja - budowa kompleksu szkolnego w Zdziechowie. Z komentarzy w internecie wynika, że szkoła nie będzie w całości zapełniona, bowiem w tym rejonie gminy nie ma zapotrzebowania na tak duży i kosztowny w utrzymaniu obiekt. I jeszcze ten wysoki kilkudziesięciomilionowy kredyt.Niestety taki stan zastał nowy wójt. To jest przykre, że radni zamiast wspierać wójta wiecznie go atakują.

 • Link do komentarza Modliszewo sobota, 22 czerwca 2019 09:35 napisane przez Modliszewo

  Szkoda, że z mojego okręgu wyborczego do obecnej Rady Gminy Gniezno nie wszedł Pan Dawid, przecież to taka bezkonfliktowa, skromna, inteligentna i mądra osoba. Jego wiedza fachowa i kompetencje dużo wniosłyby do tej konfliktowej rady.

 • Link do komentarza mnichowianka czwartek, 20 czerwca 2019 21:57 napisane przez mnichowianka

  Intrygantów w tej radzie nie brakuje. Nie są nauczeni pracy organicznej, tylko załatwiania geszeftów. A tu nagle wszystko się urwało i zaczyna iść zgodnie z prawem. Oj będzie miała pani wójt ciężko, ale dobro zawsze zwycięża. Więc głowa do góry!

 • Link do komentarza kwejk czwartek, 20 czerwca 2019 21:43 napisane przez kwejk

  quaz, oczywiście zawsze można było wybrać kontynuację tego, co praktykował dotychczasowy wójt. Byłoby disco polo, zamknięty urząd po nawałnicy i generalnie wieś bawi, wieś śpiewa, a ty petencie stój i czekaj. Suplicka ma chyba zbyt dobre serce dla niektórych spraw, które zalegają w urzędzie po poprzedniku

 • Link do komentarza Z Goślinowa czwartek, 20 czerwca 2019 16:47 napisane przez Z Goślinowa

  Klub Radnych "Niezależnych" rozpoczął wojnę z panią wójt już na początku kadencji. Mieszkańcy to oceną najlepiej.

 • Link do komentarza Qaz środa, 19 czerwca 2019 23:07 napisane przez Qaz

  Mam wrażenie, że większość mieszkańców żałuję swoich głosów oddanych na p. Suplicką

 • Link do komentarza Benek środa, 19 czerwca 2019 22:06 napisane przez Benek

  Ta gmina nie dorosła do zmiany, do rządow na europejskim poziomie. Oni by chcieli, by było, jak bylo. Kazdemu cos na oslodę, żeby się po prostu jakos wszystko kulało. A tu nowe spojrzenie, nowy sposób zarzadzania, to się starym wyżeraczom nie podoba. Żadnych interesików na boku, to dramat :-(

 • Link do komentarza Krzysiu środa, 19 czerwca 2019 22:01 napisane przez Krzysiu

  Czyli jak w starostwie. Konflikt goni konflikt. Z radą nie potrafi się dogadać już w pierwszym roku urzędowania. Może pracownicy założą jej związki zawodowe jak to ona czyniła.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane