piątek, 19 lipca 2019 12:08

Stojąc w korku bez zielonej strzałki

 
Stojąc w korku bez zielonej strzałki fot. Rafał Wichniewicz

Zainstalowany sygnalizator, który do tej pory umożliwiał kierowcom wyjechać z ul. Mieszka I w ul. Kościuszki, jest wyłączony. Zarządca tłumaczy to koniecznością usprawnienia ruchu na innych drogach.

Wyjazd z centrum na południową część miasta w godzinach szczytu jest sporym utrapieniem, o czym wie doskonale wielu zmotoryzowanych gnieźnian. Ci, którzy próbują wydostać się ze ścisłego śródmieścia przez ul. Warszawską, często korzystali z objazdu przez ul. Mieszka I, gdzie ruch z tej drogi wychodził na ul. Kościuszki (i dalej w kierunku wiaduktu) znacznie sprawniej. Od niedawna jednak zielona strzałka w prawo, która jest ustawiona na tym skrzyżowaniu, została wyłączona i zaklejona. Dlaczego?

Problem ten zasygnalizowało nam już kilku kierowców, którzy od momentu wyłączenia tego sygnalizatora, stoją w korku na ul. Mieszka I, gdzie do tej pory ruch odbywał się znacznie szybciej. Teraz sznur samochodów potrafi się ciągnąć do skrzyżowania z ul. Mickiewicza. 

W sprawie skontaktowaliśmy się z Wielkopolskim Zarządcą Dróg Wojewódzkich, który przekazał nam iż takie rozwiązanie wynika z konieczności usprawnienia przejazdu samochodom, jadącym ul. Kościuszki od strony ul. Lecha, a docelowo wiąże się to z wciąż trwającym remontem drogi na ul. Pod Trzema Mostami: - Tworzące się korki wzbudzały wśród użytkowników drogi wojewódzkiej nr 260 liczne frustracje i interwencje w Wielkopolskim Zarządzie Dróg Wojewódzkich - Rejonie Dróg Wojewódzkich w Gnieźnie ale również u Prezydenta Miasta Gniezna. Szczególnie korkowała się ul. Kościuszki. Ponadto nadjeżdżające z ul. Mieszka I pojazdy na "zielonej strzałce" dodatkowo wstrzymywały ruch z przedmiotowego kierunku. Wspólnie z przedstawicielem firmy zajmującej się obsługa sygnalizacji świetlnej podjęto decyzję, że zostanie wyłączona strzałka warunkowego przejazdu z drogi podporządkowanej i umożliwimy kierowcom drogi głównej szybsze poruszanie się w stronę wiaduktu - informuje nas Kinga Heydrych, zastępca dyrektora Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu i jak dalej dodała: - Rozwiązanie to korzystnie wpływa również na zlikwidowanie sytuacji blokowania pasa w ul. Dalkoską przez samochody chcące skręcić na wiadukt z ul. Mieszka I. Na chwilę obecną zaistniałe rozwiązanie zwiększyło przepustowość drogi wojewódzkiej, aczkolwiek jak widać niestety pojawieniem się korków z ul. Mieszka I - przyznaje Kinga Hedrych. 

Jak dalej dodała przedstawicielka zarządcy drogi, obecne rozwiązanie polegające na wyłączeniu sygnalizatora ma funkcjonować do momentu otwarcia przeprawy w rejonie "trzech mostów", co ma nastąpić jesienią br. Po tym zielona strzałka ma zostać ponownie włączona: - W obecnej sytuacji przy tak dużym natężeniu ruchu w obrębie tej lokalizacji możemy jedynie zwrócić się do kierowców o wyrozumiałość - informuje.

22 komentarzy

 • Link do komentarza Teza wtorek, 23 lipca 2019 13:07 napisane przez Teza

  Do Puma. Każdy się mądrzy, ale proszę sobie wyobrazić to rondo na Mieszka I i Warszawskiej??? Rondo z dwoma pasami nie zmieści się, a z jednym pasem być nie może, skoro na Kościuszki są aż trzy pasy to niby jak miałyby wjeżdżać auta z trzech pasów na jeden?

 • Link do komentarza kwejk wtorek, 23 lipca 2019 09:49 napisane przez kwejk

  trzeba być kompletnym indolentem, żeby pieprzyć o rondzie na tym skrzyżowaniu, nie mając podstawowej wiedzy o funkcjonowaniu ruchu ulicznego. Gdyby tu powstało rondo, dumni gnieźnieńscy kierowcy, jadąc z kościuszki w kierunku ul. dalkoskiej, wjeżdżali by na rondo bez pewności, że z niego zjadą. W ten sposób blokowaliby ruch tym, którzy chcieliby jechać w lub z ul. Mieszka. To samo tyczy się skrzyżowania warszawska/kościuszki

 • Link do komentarza wyborca poniedziałek, 22 lipca 2019 18:18 napisane przez wyborca

  To nie PiS rządzi Gnieznem tylko od lat Unia Wolności na zmianę z SLD i Platformą. To sa fachowcy, że tylko usiąść i płakać. Żaden z nich nie jest wizjonerem, a na stołku zasiadają tylko przez przypadek i otumanianie wyborców.A ile naobiecywał Budasz w poprzedniej kadencji! I nie zrealizował. A ludzie nadal mu uwierzyli. Chyba w te króliki i palety z piachem na Rynku jako szczyt geniuszu władzy.

 • Link do komentarza Koryfeusz poniedziałek, 22 lipca 2019 15:58 napisane przez Koryfeusz

  Mee, musiałby być znak nakazujący jazdę na tzw. suwak. Jednak wielu kierowców myśli, że ten sposób jazdy polega na tym, aby wepchnąć się na siłę między dwa samochody. Jazda na suwak polega na tym, że samochód wpuszcza jeden przed sobą z sąsiedniego pasa, jadą dalej, a następny za nim wpuszcza kolejny i tak każdy kierowca z tyłu póki nie skończą się kandydaci do wpuszczania. Wątpię jednak czy nasi kierowcy to opanują skoro często nawet nie potrafią odróżnić terenu zabudowanego od strefy zamieszkania.

 • Link do komentarza bORYS poniedziałek, 22 lipca 2019 08:30 napisane przez bORYS

  Ludzie nie rozumiecie ze te korki są spowodowane zbyt duża ilościa samochodów? To jedyna droga na witkowska i wrzesińska, ponieważ 3 mosty są zamknięte.

 • Link do komentarza MIRAS sobota, 20 lipca 2019 19:01 napisane przez MIRAS

  ,,Miś ,, ma rację wyjazd z Mieszka spokojnie zmieściłby osobny pas na wprost i w prawo ale projektant tak zaprojektował że mamy betonową wyspę i brak prawoskrętu.inna sprawa że zielone światło świeci się dla 4-5 aut.

 • Link do komentarza misiakisia sobota, 20 lipca 2019 14:12 napisane przez misiakisia

  Kiedyś slogan reklamowy pewnej sieci komórkowej brzmiał ''Takie rzeczy tylko w ..... '' .W miejsce kropek nadaje się do wpisania Gniezno. Cóż tzw. bylejakość to zarówno z strony Magistratu jak Starostwa bije po oczach także aż szkoda słów. Cóż PiS pod rządami pana Zbigniewa który liczę na to iż jest to jego ostatnia kadencja poselska oddał władzę zarówno w Starostwie oraz a Magistracie nawet nie walcząc. Ale co się dziwić jak w ''lotkę'' gra się z swoim adwersarzem politycznym. Zresztą wszyscy posłowie PiS jakoś tak bierni byli podczas wyborów samorządowych do Powiatu oraz Rady Miasta tak jakby swoim kolegom nie chcieli zaszkodzić.

  Sorry ale po 5 latach dość aktywnego obserwowania poczynań ''establiszmentu''z PiS-u mogę powiedzieć jedno że koledzy kolegom złego nie dadzą zrobić nic złego. Ich bierność w sprawach miejskich i powiatowych poraża tak jak by bali się pewnych kwestii poruszać bojąc się iż może się piłeczka odbić ze zdwojonąsiłą

 • Link do komentarza puma sobota, 20 lipca 2019 12:07 napisane przez puma

  Oczywiście, że w tym miejscu, powinno być rondo. Także na drugim skrzyżowaniu: Warszawska/ Kościuszki. Tam też miejsca jest dosyć. Wystarczy uszczknąć kawałek terenu z parkingu. Moim zdaniem, znacznie usprawniłoby to ruch, w tym rejonie miasta. Ale władza wie lepiej i mamy to, co mamy. Powinny, w takich przypadkach, odbywać się konsultacje społeczne. Takich przykładów, szkodliwych i nieprzemyślanych działań jest w Gnieźnie więcej. Pieniądze wyrzuca się w błoto, pieniądze nas wszystkich.

 • Link do komentarza drajwer sobota, 20 lipca 2019 09:45 napisane przez drajwer

  hahaha - wybudowanie ronda przy obecnym ruchu w tym miejscu nic by nie poprawiło, a wręcz mogłoby spowodować jeszcze większe korki bo rondo tak czy tak by całe stało, a Ci od Mieszka to czekaliby do usranej śmierci na wjazd na nie.

 • Link do komentarza obywatel sobota, 20 lipca 2019 09:25 napisane przez obywatel

  bo takie zmiany wprowadza sie po konsultacjach ze spoleczenstwem tak samo jak zabranie czesci postoju taxi na ul mieszka odbylo sie po konsultacji z taksowkarzami hahaha za jedno i drugie udogodnienie serdecznie dziekujemy jak widac nasi rzadzacy chca dla nas jak najlepiej

 • Link do komentarza tobiasz sobota, 20 lipca 2019 08:40 napisane przez tobiasz

  hahahaha - nie bądź ograniczony, już wielokrotnie było wyjaśniane, dlaczego nie może powstać tu rondo.

 • Link do komentarza hahahahah sobota, 20 lipca 2019 07:01 napisane przez hahahahah

  prezydenci tak się napinali że w tym miejscu rozwiązano problemy komunikacyjne a tu taka niespodzianka i taki kleks , bo trzeba było myśleć głową i w tym miejscu zrobić rondo a nie betonowy plac zarastający chwastami i tymi bezpłciowymi bezkwiatowymi pelargoniami

 • Link do komentarza oli piątek, 19 lipca 2019 20:03 napisane przez oli

  bo to tak jest jak się ustala wiele przepisów..za biurka,zamiast wyjechać na drogę,i zobaczyć na własne oczy jakie korki robią się teraz na ulicy mieszka.To się nazywa "biurokratyczne" usprawnienie.szok

 • Link do komentarza Rencista piątek, 19 lipca 2019 19:56 napisane przez Rencista

  To jest szok. Mickiewicza, Mieszka, Warszawska i wszystko stoi. Można już zauważyć że nikt nie zwraca uwagi na sygnalizację byle tylko do przodu. Czy to przejście dla pieszych , czy pas ruchu , liczy się każdy metr. Niech to szaleństwo się skończy bo jazda tymi ulicami doprowadzi do depresji :)

 • Link do komentarza kierowca piątek, 19 lipca 2019 18:32 napisane przez kierowca

  Drogowcy od siedmiu boleści. Wprowadza się jakieś niesprawdzone rozwiązania, kierowcy szaleją, a policja nie kontroluje cwaniaków. Gniezno to miasto wiecznie tymczasowych rozwiązań, które są tymczasowe na stałe. Przykład? Zamiast zabrać się za rozwiązanie skrzyżowania Kościuszki/Warszawska i powiększyć je poprzez pobudowanie ronda, Doprowadzono poprzez niekontrolowane jazdy kierowców do totalnego bałaganu spotęgowane także dziwacznym rozwiązaniem skrzyżowania św. Wawrzyńca/Dalkoska. Miejscowi jakoś sobie radzą, choć cwaniaków od strony Kościuszki zajeżdżającym na pas w kierunku wiaduktu nadal nie brakuje. Ale turyści mają kłopoty ze zrozumieniem wjazdu na odpowiedni [as szczególnie jadący od ulicy Dalkoskiej. Polacy maja szczególne uzdolnienia w komplikowaniu różnych rozwiązań, a gnieźnianie od jakiegoś czasu w tym chyba przodują.

 • Link do komentarza Tom piątek, 19 lipca 2019 17:45 napisane przez Tom

  A nie wystarczy wydlużyć świateł na wiadukt albo chociaż żeby zapalały się zanim ruszą z kościuszki/mieszka? Tam ruszają, a na wiadukt cały czas czerwone.

 • Link do komentarza Mee piątek, 19 lipca 2019 17:38 napisane przez Mee

  Jakby kierowcy umieli jeźdźić na zamek,to by takich korków nie było,a tak jak ktoś jedzie prawym pasem i chce skręcić na most,to jest traktowany jako cwaniak

 • Link do komentarza Anna piątek, 19 lipca 2019 17:10 napisane przez Anna

  Długo to trwało ale doczekaliśmy się.... to był koszmar ale legalny... Pozdrawiam tego kto na to wpadł widocznie długo tam stał w tym korku..... ha ha ha

 • Link do komentarza LLL piątek, 19 lipca 2019 16:16 napisane przez LLL

  Ja zawsze stojąc na Mieszka po zapaleniu się czerwonego światła przejeżdżam. Wtedy, gdy od strony Dalek samochody jadą w lewo (czyli w Mieszka) ruch, mimo czerwonego światła jest bezkolizyjny dla skręcających w prawo. Uważać trzeba tylko na policję, bo za to grozi mandat i punkty. Polecam wszystkim skręcającym z Mieszka w prawo ignorować brak zielonej strzałki, bo to znacznie usprawnia wyjazd z tej ulicy i skraca korek.

 • Link do komentarza Vegatermik piątek, 19 lipca 2019 15:59 napisane przez Vegatermik

  Przyda się szynobus z południowej cześci miasta (Jelonek) do stacji Gniezno wąskotorowe oraz podobny transport od Galerii Północ (parking) do Stacji Gniezno peron 1a w celu usprawnienia np. codziennych dojazdów do pracy na kierunek Poznań.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane