środa, 31 lipca 2019 15:26

Jednym biletem na autobus, pociąg i tramwaj

 
Jednym biletem na autobus, pociąg i tramwaj archiwum redakcji

Od 1 października osoby dojeżdżające do Poznania i korzystające przy tym z każdego z wymienionych wyżej środków transportu, będą mogły kupić bilet zbiorczy na całą komunikację w niższej cenie.

Wszystko to za sprawą porozumienia zawartego między Miastem Gnieznem, Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Gnieźnie a Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego w sprawie projektu Bus-Tramwaj-Kolej. W środę 31 lipca radni miejscy podjęli uchwałę zmieniającą wysokości opłat za usługi przewozowe, dzięki czemu wprowadzona zostanie nowa możliwość podróżowania w nowej formule opłat. 

Od 1 października br. będzie można kupić bilet na zbiorczą komunikację miejską - MPK Gniezno, Koleje Wielkopolskie i Przewozy Regionalne (trasa Gniezno - Poznań) oraz MPK Poznań: - Zasada do tej pory była taka, że za możliwość jeżdżenia wszystkimi liniami MPK i pociągami PKP, miesięczny bilet normalny kosztował 285 zł. Wówczas jednak użytkownicy musieli też dokupić bilet sieciowy w Poznaniu za ponad 100 zł i to przedsięwzięcie całościowo wynosiło 385 zł. W związku z tym iż marszałek stwierdził, że trudno finansować coś takiego oderwanego od rzeczywistości, wróciliśmy do rozmów na temat biletu zintegrowanego - mówił na sesji wiceprezydent Jarosław Grobelny, dodając iż dzięki temu rozwiązaniu bilet normalny będzie mógł kosztować 340 zł, a więc będzie tańszy. Bilet ulgowy dla uczniów kosztować będzie 49% taniej, a dla studentów 51% zgodnie z cennikiem Kolei Metropolitalnej. 

Założeniem projektu jest zwiększenie popularności tej formy komunikacji dla osób, które dojeżdżają do Poznania. W chwili obecnej z dotychczas obowiązującego w Gnieźnie biletu typu "bus-kolej" korzysta około 100 osób.

3 komentarzy

  • Link do komentarza Student czwartek, 01 sierpnia 2019 13:19 napisane przez Student

    Coś tu się nie zgadza. Przez ostatni rok, co miesiąc kupowałem bilet Bus- Tramwaj-Kolej, dzięki czemu miałem opłacone przejazdy pociągami PKP oraz MPK w POZNANIU (tzw. ZTM). Z racji bycia studentem płaciłem +- 144 zł. Nie dopłacałem żadnych wspomnianych w artykule 100 zł za przejazdy w Poznaniu. Z tego co wynika z powyższego tekstu od 1 października będę zmuszony kupować połączony bilet na wszystkie 3 opcje komunikacyjne (MPK Gniezno, MPK Poznań, pociągi PKP). Wynika z tego, że płacić będę musiał +- 170 zł miesięcznie, czyli około 25 zł więcej za dodatkową opcje MPK Gniezno, z której nie korzystam. Mam nadzieję, że bilety, które obowiązywały do tego czasu pozostaną...

  • Link do komentarza Gawron czwartek, 01 sierpnia 2019 10:32 napisane przez Gawron

    Bo nasze kochane miejskie władze jedyne co potrafią, to "zrewitalizować" parczki (chociaż sadzenie drzew i tak im nie bardzo wychodzi), odmalować kilka budynków i wysypać trochę piasku na Rynku. Poważne miasta przyciągają ludzi, zatrzymują ich, dają im pracę i szanse na normalne życie. A włodarze Gniezna nie potrafią przeprowadzić absolutnie ŻADNEJ większej inwestycji, ani zaplanować działań, które zatrzymałyby powolne wymieranie tego miasta. Jedno co zostaje to kupować bilety do Poznania. Ale grunt, że kolesiom i rodzinie urzędników i radnych miejska kasa będzie kapała do kieszeni. Jaka władza takie priorytety.

  • Link do komentarza Lechu środa, 31 lipca 2019 23:39 napisane przez Lechu

    Miasto bez fabryk stało się oficjalnie sypialnią Poznania.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane