czwartek, 01 sierpnia 2019 09:31

Gimnazjum nr 2 znika z mapy Gniezna. Co powstanie w budynku?

 
Gimnazjum nr 2 znika z mapy Gniezna. Co powstanie w budynku? fot. Rafał Wichniewicz

W trakcie środowego posiedzenia Rady Miasta, działacze jednogłośnie podjęli uchwałę o likwidacji szkoły przy ul. Pocztowej, która nie będzie już kontynuowała działalności w jakiejkolwiek formie.

W 20 lat po powołaniu gimnazjów oraz w 61 lat po tym, jak w murach tego budynku wybrzmiał pierwszy dzwonek, szkoła przy ul. Pocztowej przestanie istnieć z końcem sierpnia br. Po reformie oświaty, przeprowadzonej trzy lata temu, ta placówka jako jedyna nie będzie miała swojej kontynuacji mimo pierwotnych zamiarów przywrócenia Szkoły Podstawowej nr 4. Po sporach, jakie wówczas wynikły, władze miasta i urzędnicy zdecydowali się na jej wygaszenie z uwagi na zbyt małą ilość oddziałów, jaką trzeba byłoby w niej utworzyć. Od tego czasu liczba uczniów w wygaszanej placówce spadała wraz z odchodzącym każdym rocznikiem a ostatni dzień roku szkolnego 2019 był zarazem ostatnim w jej historii. 31 lipca br. radni miejscy podjęli ostateczną uchwałę o likwidacji Gimnazjum nr 2. 

Imię Powstańców Wielkopolskich, noszone od 60 lat, przejęła Szkoła Podstawowa nr 7. Salę tradycji wraz z pamiątkami przekazano do Domu Powstańca Wielkopolskiego, mieszczącego się przy ul. Chrobrego. Teraz rozpocznie się administracyjne oraz (niekiedy) fizyczne likwidowanie placówki, tj. inwentaryzacja, przekazywanie dokumentów do odpowiednich archiwów itp. Co jednak będzie z samym budynkiem, w którym obecnie funkcjonuje jedynie Przedszkole nr 12?

- Budynek zostanie w 100% wykorzystany na potrzeby miejskie. W tej chwili znajduje się tam już przedszkole, ale będziemy starali się, by w całym budynku znalazły się instytucje służące społeczeństwu. Myślę tu o przeniesieniu Biura Strefy Płatnego Parkowania, Straży Miejskiej, a także chcemy skonsolidować tam rozrastający się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w zakresie świadczeń rodzinnych, a więc programu 500+ i 300+, a także myślimy o utworzeniu tam kolejnej jednostki oświatowej dla najmłodszych - przedszkola lub żłobka - przekazał prezydent Tomasz Budasz.

Budynek likwidowanego gimnazjum jest jednym z czterech bloków koszarowych, które istniały na terenie dawnego kompleksu wojskowego, z których ocalały tylko dwa - przy ul. Sobieskiego oraz ul. Pocztowej. Równoległy do niego blok, położony bliżej placu oraz kolejny stojący przy ul. Chrobrego zostały zbombardowane 4 września 1939 roku przez niemieckie lotnictwo. Sam gmach pobudowany został na początku XX wieku. Obecnie przygotowywany plan zagospodarowania przestrzennego dla dawnej jednostki wojskowej zakłada, że w przyszłości tereny te zostaną "otwarte" i zagospodarowane pod budownictwo wielorodzinne i usługi. 

14 komentarzy

 • Link do komentarza urzędas niedziela, 04 sierpnia 2019 22:44 napisane przez urzędas

  Marco, przecież Gniezno nie ma parku! To zielone co jeszcze się ostalo po dawnych dobrych laurach, to nie żaden park. I wstyd, ze nosi to to imię bohatera narodowego! A poza tym Miasto jest od innych zadań, a nie od prowadzenia działalności gospodarczej w tym także w zakresie hotelarstwa. A jak wygląda hotel miejski radzę się przespać na Jolenty.

 • Link do komentarza Marco sobota, 03 sierpnia 2019 07:17 napisane przez Marco

  do mieszkanka. Schronisko młodzieżowe lub hostel to mogło i powinno powstać w budynku po hotelu MIESZKO przy naszym stadionie. to urocze spokojne miejsce ale Miasto Gniezno nie podchwyciło tego tematu. a szkoda. Ale i w tym dawnym gimnazjum hostel tez może ewentualnie być. Nasz park ANDERSA przecież też w końcu stanie sie historyczną wizytówką miasta Gniezna. Może nawet powstanie w nim mały drewniany gród obronny z pali drewnianych ! Prawda Panie Prezydencie ?

 • Link do komentarza senior piątek, 02 sierpnia 2019 23:18 napisane przez senior

  Bez nerwów proszę państwa. Gniezno się wyludnia, dzieci jest coraz mniej, niedługo będzie trzeba likwidować kolejną szkołę, bo zabraknie uczniów. Przy takich rządach to najmłodsi gnieźnianie doczekają czasów, ze pierwsza stolica Polski zostanie zdegradowana do wioski i zamiast prezydenta będzie miała sołtysa :-(

 • Link do komentarza tutejszy piątek, 02 sierpnia 2019 18:05 napisane przez tutejszy

  Mieszkanko z 12:16 - po co Gnieznu schronisko? Przecież tutaj wycieczki przyjeżdżają tylko do katedry i jak zauważyłam, autokary zatrzymują się na parkingu przy Poznańskiej, uczestnicy wycieczek idą do katedry, rzadziej do muzeum, młodzież czasem wspina się na wieżę, by popatrzeć na Gniezno i okolicę z góry i dawaj z powrotem na parking. Nawet nie wchodzą do miasta!!! Bo i po co? Gonić za królikami? Popatrzeć, jak hulajnogowce śmigają po pseudopiramidach przy teatrze? Zobaczyć sikającą ledwo fontannę, która chyba ma zatkane rury, bo woda z niej leci, jakby chciała, a nie mogła. Sam wstyd w tym mieście, które mogłoby być perłą województwa, a nawet Polski, gdyby miało porządne władze.

 • Link do komentarza mieszkaniec osiedla piątek, 02 sierpnia 2019 16:51 napisane przez mieszkaniec osiedla

  oK Kolejna szkoła podstawowa w centrum nie miała już prawa bytu. Bo w centrum miasta mieszka już coraz mniej ludzi ( widać to po opuszczonych mieszkaniach w prywatnych kamienicach). Ale na osiedlach PUSTACHOWA , ARKUSZEWO bądź WIERZBICZANY, to już bym był gotów z władzami miasta podyskutować . Bo na tych oddalonych od centrum osiedlach , oddzielonych często od centrum nawet torami kolejowymi i przejazdami przez te tory w miejscach pozbawionych wiaduktów powoduje, że osiedla te powinny mieć już własne szkoły podstawowe, żłobki i przedszkola. I tak jak żłobek czy przedszkole, łatwo utworzyć nawet prywatnym podmiotom, tak ze szkołą podstawową to jest już dużo trudniejsza sprawa. I moim zdaniem powinno je JAK NAJSZYBCIEJ utworzyć Miasto Gniezno.

 • Link do komentarza Ella piątek, 02 sierpnia 2019 14:20 napisane przez Ella

  O ile wiem ma tam być również szkoła średnia technikum TEB Edukacja. Widzę jednak że nadal oficielom z urzędu miasta nie przechodzi przez gardło podanie oficjalnie że tak jest.

 • Link do komentarza Mieszkanka piątek, 02 sierpnia 2019 12:16 napisane przez Mieszkanka

  Tak się zastanawiam czy nie powinno w tym miejscu powstać nowe obowiązujące na wyższych standartach schronisko . Mam na myśli schronisko dla wycieczek szkolnych i turystów z mniej zamożnym portfelem. Miasto zarobi bo turyści nie będą ograniczali się tylko do jednodniowego pobytu.

 • Link do komentarza jacek. piątek, 02 sierpnia 2019 10:17 napisane przez jacek.

  pan budasz nie slucha nikogo i robi co mu sie podoba ..byle zdobyc kase ! nie liczy sie z mieszkancami ....nie slucha ludzi ! jemu zyje sie dobrze ...niezla kase mu wpada ...wiec co mu tam zlobek czy pola budowy hartkor od 5 tej rano ..co mu tam ze male dzieci ze ktos po nocnej zmianie nie spi bo mlot tnie rury ze brak zieleni a staja betony ???? on ma sie dobrze!!!

 • Link do komentarza mieszkaniec piątek, 02 sierpnia 2019 08:47 napisane przez mieszkaniec

  Wyprowadzenie MOPSu z dworca uważam za jak najbardziej słuszne. Dworzec powinien służyć podróżnym, a nie innym celom. Sala dworcowa szczególnie zimą jest za mała, a wiadomo, że ze śpiącego Gniezna coraz więcej ludzi dojeżdża do sąsiednich miast do pracy. Tak samo Straż Miejska powinna być w miejscu, które posiada parking dla interesantów. I w tym miejscu należy natychmiast zmienić zasady parkowania na parkingu przy Konikowo na ograniczony czasowo, bo w przeciwnym razie nie będzie on w godzinach pracy służył społeczeństwu.

 • Link do komentarza SP4 czwartek, 01 sierpnia 2019 23:54 napisane przez SP4

  brak słów jak to nazwać, jedna z najładniejszych szkół, wyremontowana, ze wspaniała tradycją zamknięta dla uczniów. I dla kogo ? dla straży miejskiej ?
  Tomek opanuj się !!!! Ta posada cię przerasta !!! Wójcicki się w grobie przewraca !!!!

 • Link do komentarza Kibic czwartek, 01 sierpnia 2019 23:01 napisane przez Kibic

  Faktycznie dla MOPSU trzeba przeznaczyć i zakupić leżaki by pracownice nie musiały drzemać na biurkach.

 • Link do komentarza Anna czwartek, 01 sierpnia 2019 19:15 napisane przez Anna

  To było do przewidzenia że budynek przejmie miasto.... może nowy żłobek??? Lecz nie sądze że miasto chce pomóc rodzinom w taki sposób.... a co do pomocy rodzinie czyli 500+ czy cos tam.... to maja tyle miejsca i czasu aby nie robic nowych placówek!!!! Więc w jakim celu zabrali cały budynek i chcą zaklejac dziury byle czym....

 • Link do komentarza Milena czwartek, 01 sierpnia 2019 13:12 napisane przez Milena

  Świetna inicjatywa. :) Na pewno przydałby się żłobek, tym bardziej, że jest już tam przedszkole.

 • Link do komentarza Gawron czwartek, 01 sierpnia 2019 10:24 napisane przez Gawron

  A jak radni w poprzedniej kadencji jasno przepowiadali, że Pan Budasz już zaplanował usadowienie w budynku swoich kochanych urzędników ze Straży Miejskiej i Biura Płatnego Parkowania i dlatego dąży do wygaszenia szkoły, to panowało wielkie oburzenie i odżegnywano się lewą ręką, że "wcale nie". A to Ci niespodzianka!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane