czwartek, 08 sierpnia 2019 11:11

Odkryto fundamenty siedziby księcia Mieszka I?

 
Odkryto fundamenty siedziby księcia Mieszka I? fot. Rafał Wichniewicz

W ostatnich dniach na Wzgórzu Lecha odsłonięto fragment murów, który pochodzi z okresu przedromańskiego. Archeolodzy dają wstępną hipotezę, że może to być fragment fundamentów książęcego palatium.

Od ponad dwóch tygodni na historycznym wzniesieniu, tuż przy kościele św. Jerzego prowadzone są prace archeologiczne, prowadzone przez Muzeum Początków Państwa Polskiego. Działania, które otrzymały wsparcie od miejscowego samorządu oraz kilku firm, zaczynają przynosić pierwsze efekty. Te mogą być zaskakujące, choć archeolodzy wciąż ostrożnie odnoszą się do wstępnej hipotezy.

- Najcenniejszym obiektem jest relikt architektoniczny, który jest murem posiadającym strukturę przedromańską, czyli taką, w jakiej budowano w wieku X i pierwszej połowie XI wieku. To znalezisko pozwala pozytywnie patrzeć nam na dalsze poszukiwania gnieźnieńskiego palatium. Mamy relikt muru, który pochodzi z horyzontu czasowego palatium, który jest przedmiotem naszych poszukiwań - mówił Tomasz Janiak, archeolog z MPPP i jak dalej dodał, w odkrytym fragmencie muru jest coś, co go wyróżnia: - Posiada on duże podobieństwo do obiektu, który został odkryty przy rotundzie przedromańskiej, odkrytej kiedyś w rejonie gnieźnieńskiej katedry. Była to rotunda z X wieku i przy niej mamy do czynienia z dobudówką, czyli tzw. aneksem o szczególnym charakterze - w niej znajdowały się relikwie św. Wojciecha. Tu, przy kościele św. Jerzego mamy do czynienia z bardzo podobnym reliktem. Rodzi się w związku z tym bardzo wstępna hipoteza, że udało się nam odsłonić coś w rodzaju takiej dobudówki, dostawionej do kaplicy pałacowej. Podkreślam, że to jest bardzo wstępna hipoteza, która będzie wymagała dalszych prac weryfikacyjnych. Są jednak przesłanki - struktura muru, jego forma oraz rzut obiektu. One właśnie pozwalają nam wysunąć taką hipotezę. 

Od wielu lat funkcjonuje hipoteza, że kościół św. Jerzego, stojący około sto metrów na północ od katedry na Wzgórzu Lecha, został wzniesiony na fundamentach dawnej siedziby książęcej. Wskazują na to chociażby zachowane na murach (i odsłonięte) ociosane kamienie, jednak do tej pory brakowało realnych dowodów na to, że tak było. Prace prowadzone w ramach "Ekspedycji Palatium" mają odnaleźć przesłanki, które by za tym przemawiały. Prace wykopaliskowe prowadzone w tym roku są kontynuacją działań, prowadzonych w 2010 roku. 

- Jeśli rzeczywiście byłby to aneks przy kaplicy pałacowej, to można domniemywać iż jest to miejsce, w którym mogły być przechowywane relikwie Pięciu Braci Męczenników. Jak pisał Kosmas, zostały one wywiezione przez Brzetysława z innego kościoła niż relikwie św. Wojciecha i Radzyma Gaudentego. Są to jednak tylko robocze hipotezy, które mamy prawo stawiać podczas prowadzonych prac wykopaliskowych - dodał Tomasz Janiak. Przyznał iż odkryte fundamenty znajdują się dosyć płytko, około pół metra pod powierzchnią ziemi, a przyczyną tego jest fakt iż przez wieki obszar Wzgórza Lecha był wielokrotnie niwelowany.

Ponadto w trakcie dotychczasowych prac odkryto fragment muru fundacji abpa Jana Łaskiego z XVI wieku, który odgradzał teren tzw. Bożej Roli, czyli cmentarza znajdującego się na Wzgórzu Lecha, gdzie wznosiła się też jego kaplica grobowa pw. św. Stanisława

Jak poinformował Tomasz Janiak, w przyszłym roku planowane są prace konserwatorskie w kościele św. Jerzego i wówczas będzie okazja, by ruszyć z pracami archeologicznymi wewnątrz tej świątyni. Wówczas - jak wyrażano nadzieję - będzie szansa na znalezienie dalszych śladów palatium.

Michał Bogacki, dyrektor MPPP przyznał iż jeszcze być może w tym roku uda się coś więcej powiedzieć nt. kamiennego kurhanu, który został ujawniony wiele lat temu pod fundamentem kościoła św. Jerzego, odkrytego wiele lat temu: - Roboczo nazywamy go "pochówkiem Piasta". Prawdopodobnie chodzi o kurhan grobowy, jeszcze z okresu sprzed Mieszkiem I, a więc pogańskiego. Wówczas znajdował się tu silny ośrodek kultu i przy tego typu ośrodkach chowano osoby związane z panującą nad danym plemieniem dynastią. 

Z wstępnymi wynikami oraz założeniami hipotezy, a także ustaleniami poczynionymi podczas tegorocznych wykopalisk, archeolodzy planują zaprezentować się w połowie września br. na konferencji, która zostanie zorganizowana w Muzeum Początków Państwa Polskiego. 

14 komentarzy

 • Link do komentarza avalon wtorek, 13 sierpnia 2019 18:44 napisane przez avalon

  Cały spór wynika z faktu, że po podbiciu przez Niemców nasze państwo stało się terytorium okupowanym przez Cesarstwo Rzymskie za pośrednictwem Niemiec. Dopiero tysiąc lat temu udało im się podbić nasze ziemie i rzucić na kolana Mieszka. Nie twierdzę, że Polska czy Lechia (być może tak się nazywało nasze państwo) było jakimś imperium jak niektórzy sądzą, ale było na tyle silne że nie poddało się rzymianom i innym najeźdźcom. To nie jest prawda, że 1000 lat temu istniało tylko kilka małych grodów a ludzie w państwie Polskim biegali z kijami po lasach. Istniały wówczas zarówno Gniezno jak i Poznań oraz wiele innych miejscowości. Wymazano jednak wcześniejszą historię pisaną i uznano że dopiero Niemcy i Rzym przyniosły cywilizację. Przez Polskę przeszły także liczne wojny które pustoszyły nasza ziemię i pustosza do czasów współczesnych. Polska od ponad tysiąca lat jest celem ataku ze strony Niemiec i do dzisiaj jesteśmy ich niewolnikami. Historia która miała miejsce tysiąc lat temu jest celebrowana ale to ona jest przyczyną naszej dzisiejszej biedy i uzależnienia od niemal wszystkich wokół. Kiedyś byli obywatele rzymscy i niewolnicy, dzisiaj jest to samo ale nazywają to Europą A i Europą B.

 • Link do komentarza tylda wtorek, 13 sierpnia 2019 17:10 napisane przez tylda

  Odwieczną stołeczność Gniezna i jego doczesne wielkie znaczenie potwierdzają pełne pociągi poznaniaków, przyjeżdżających codziennie z zarośniętych trzciną nadwarciańskich pustkowi za chlebem, po naukę i po reanimowane w niezliczonych autoszrotach produkty samochodopodobne. Jeśli pewna pani profesor nie wierzy, to niech się uda na dworzec i organoleptycznie przekona a potem wyzbędzie się małomiasteczkowych kompleksów.

 • Link do komentarza Aniela wtorek, 13 sierpnia 2019 16:45 napisane przez Aniela

  jakie to ma znaczenie dla współczesnego przeciętnego gnieźnianina kiedy i tak dla lepszej płacy musi jeździć do Poznania a sąsiednie miasta i wsie nawet bez takich wykopalisk miały i mają się lepiej

 • Link do komentarza tylda wtorek, 13 sierpnia 2019 09:43 napisane przez tylda

  Odwieczną stołeczność Gniezna i jego doczesne wielkie znaczenie potwierdzają pełne pociągi poznaniaków, przyjeżdżających codziennie z zarośniętych trzciną nadwarciańskich pustkowi za chlebem, po naukę i po reanimowane w niezliczonych autoszrotach produkty samochodopodobne. Jeśli pewna pani profesor nie wierzy, to niech się uda na dworzec i organoleptycznie przekona a potem wyzbędzie się małomiasteczkowych kompleksów.

 • Link do komentarza Wareg Wielkopolski wtorek, 13 sierpnia 2019 08:24 napisane przez Wareg Wielkopolski

  Piastowie nie pochodzili z Gniezna ani Poznania.
  Poznań, Gniezno, zostały jak wiele innych grodów Wielkopolski (no. Grzybowo) podbite przez Mieszka, spalone, złupione, zniszczone, ludność przesiedlona i/lub sprzedana na targu niewolników w Pradze, może i w Kijowie.

  Jedyne dwa grody które nie noszą śladów typowego dla Piastów planowego niszczenia, to Kalisz i Giecz i między nimi toczy się spór, które z nich mogło być rodową kolebką Piastów.

 • Link do komentarza wilk piątek, 09 sierpnia 2019 15:02 napisane przez wilk

  Już to pisałem dawno temu,że gdy Gniezno na tamte czasy było już potężnym grodem,to w miejscu Poznania rosła trzcina, i żadne badania nie potwierdzają stołeczności dzisiejszej stolicy Wielkopolski,jedynie zbyt duża wyobraźnia pewnej pani profesor nadała temu pewien tok,co zaraz podchwyciły władze miasta !!!

 • Link do komentarza nyia piątek, 09 sierpnia 2019 08:30 napisane przez nyia

  Najlepsze w tym wszystkim są te peany na cześć włodarzy, że dali pieniądze. Kurde, to raczej (nie powiem jaki) ich obowiązek, żeby na coś takiego znaleźć kasę i to jak największą. Promocja z tego już jest i oby bolała poznaniaków, się znaczy teoretyków, którzy oprowadzając po tamtym mieście non stop podkreślają jego stołeczność!!!!!!

 • Link do komentarza kromka chleba, skrawek historii piątek, 09 sierpnia 2019 00:42 napisane przez kromka chleba, skrawek historii

  czekamy na reakcję Poznania :DDD

 • Link do komentarza anka czwartek, 08 sierpnia 2019 19:21 napisane przez anka

  oby jak najwięcej z tego zostało udostępnione dla turystów

 • Link do komentarza avalon czwartek, 08 sierpnia 2019 17:16 napisane przez avalon

  Może nie Mieszka tylko wcześniejszego władcy państwa, jeszcze sprzed czasów okupacji Rzymsko-Niemieckiej? Polska nie pojawiła się w jednej chwili a jej tereny nie były czarną dziurą na mapie ówczesnej Europy.

 • Link do komentarza pytacz czwartek, 08 sierpnia 2019 16:46 napisane przez pytacz

  a czy te mury zostaną jakoś uwidocznione po wykopaliskach???????

 • Link do komentarza gnieznianin czwartek, 08 sierpnia 2019 14:20 napisane przez gnieznianin

  Gdyby Gniezno nie było centralnym miejscem organizującego się panstwa Polan, to nie byłoby tutaj miejsca koronacji pierwszych pięciu władców Polski. I niech ta poznańska profesorka mówi, co chce, a Gniezno było i zostanie na zawsze pierwsza stolica Polski.

 • Link do komentarza Koryfeusz czwartek, 08 sierpnia 2019 13:33 napisane przez Koryfeusz

  Mam nadzieję, że Poznań nie zechce zablokować tych badań i w końcu pogodzi się z historyczną stołecznością Gniezna.

 • Link do komentarza ireneusz czwartek, 08 sierpnia 2019 12:21 napisane przez ireneusz

  Chciałbym, żeby to było właśnie to. Żeby można to było wyeksponować jeszcze bardziej i uwidocznić, że Gniezno było tym miejscem, skąd promieniowała polska państwowość. Trzymam kciuki!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane