piątek, 23 sierpnia 2019 12:50

Gnieźnianie wciąż śmiecą, a mandaty się sypią

  UM (opr)
Gnieźnianie wciąż śmiecą, a mandaty się sypią źródło: UM

Mimo licznych interwencji Straży Miejskiej oraz wykorzystania fotopułapek, niektórzy mieszkańcy Gniezna nadal pozbywają się odpadów w sposób nielegalny, podrzucając je na tereny publiczne lub prywatne.

Od stycznia do lipca 2019 r. Straż Miejska w Gnieźnie przeprowadziła prawie 250 interwencji związanych z ujawnionymi podczas patrolu oraz na zgłoszenia mieszkańców wykroczeniami dotyczącymi podrzucania śmieci na terenach publicznych, prywatnych oraz zaśmiecania przestrzeni publicznej.

W toku prowadzonych postępowań zdołano ustalić 31 sprawców, na których nałożono mandaty karne w łącznej kwocie ponad 3,5 tys. złotych - we wszystkich przypadkach nie stosowano pouczeń. Wobec sześciu sprawców dodatkowo skierowano wnioski o ukaranie do sądu. Warto tu zaznaczyć, że maksymalna wysokość mandatu, jaki może nałożyć na sprawcę Straż Miejska to 500 zł. W przypadku skierowania sprawy do sądu, maksymalna możliwa grzywna to nawet 5 tys. zł.

Wśród nielegalnie śmiecących, znajdują się nie tylko osoby fizyczne, ale także niektóre lokalne firmy. Tym ostatnim, Urząd Miejski zwraca uwagę, że Miasto Gniezno odpowiada wyłącznie za odpady komunalne odbierane od mieszkańców – nie odpowiada natomiast za odpady powstające w przedsiębiorstwach. Przedsiębiorców obowiązują natomiast osobne zasady gospodarowania odpadami. Dla nie znających jeszcze tych przepisów, Urząd Miejski przygotował specjalną ulotkę informacyjną.

W całym 2018 roku SM przeprowadziła łącznie 559 interwencji związanych z nielegalnym wyrzucaniem odpadów. Ustalono 104 sprawców, z których 82 ukarano mandatami na kwotę 11 650 złotych. Wnioski o ukaranie 10 sprawców skierowano do sądu.

10 komentarzy

 • Link do komentarza dozorca wieżowca niedziela, 25 sierpnia 2019 21:53 napisane przez dozorca wieżowca

  jakby się przejść ulicami miasta w centrum, to niejeden worek stałby na każdym rogu z uzbieranych na chodnikach śmieci. Na jedno wychodzi

 • Link do komentarza nopisdu niedziela, 25 sierpnia 2019 08:46 napisane przez nopisdu

  Redakcjo proszę sprawdzić jak wygląda okolica opuszczanej kamienicy na ul Łąkowej. Mieszkańcy przekwaterowani do nowego bloku na ul. Cymsa pozostawili 'burdel' po sobie w okolicy śmietników umieszczonych zresztą na chodniku. Śmieci leżą już od ponad 3 tygodni i Zakład oczyszczania miasta kilka razy już wywoził zawartość śmietników a śmieci rzuconych obok nie ruszył ani razu. Już śmieci zaczynają 'wędrować' po okolicy. Aż wstyd, że ulica leżąca w pobliżu starego miasta i będąca ulicą spacerową dla okolicznych mieszkańców jest tak zapuszczona przez niektórych już nie-mieszkańców.

 • Link do komentarza rowerzysta sobota, 24 sierpnia 2019 07:38 napisane przez rowerzysta

  Dokładnie. mandaty powinny być wysokie za tego typu przewinienia. To nie jest wyrzucenie gumy na ulicy. To celowe świadome działanie w większej skali. Przecież ktoś potem będzie to sprzatał. Uważam, że mandat powinien być tak wysoki, żeby się nie ołacało wyrzucać byle gdzie.

 • Link do komentarza mkac piątek, 23 sierpnia 2019 18:52 napisane przez mkac

  Jak spółki miejskie będą robić problemy z odbiorem śmieci to ludzie będą wyrzucać gdzie popadnie.

  Litości, płacę niemałe pieniądze za wywóz odpadów. Nie zawsze mieszczę się w standardowym pojemniku po skoszeniu trawy, ale mam podawać swoje dane osobowe z PESELem włącznie (!) jakiemuś człowiekowi pracownikowi spółki miejskiej, który robi mi problemy z odbiorem posortowanych odpadów zielonych (przywiezionych "pod ryj"), a jednocześnie wpuszcza bez kolejki jakiegoś znajomego to nie ma się co dziwić tym co wyrzucają do lasu.

 • Link do komentarza zniesmaczony piątek, 23 sierpnia 2019 16:24 napisane przez zniesmaczony

  przy takiej niskiej karze i małej szansie na złapanie to bardziej opłaca się zaryzykować i wywalić byle gdzie niż tam gdzie się powinno. kwoty mandatów skutecznie zachęcają do śmiecenia.

 • Link do komentarza kolega Benasa piątek, 23 sierpnia 2019 16:18 napisane przez kolega Benasa

  Dlaczego pozbywają się odpadów w sposób nielegalny ? Zapewne tak robią bo nie mają kubłów na śmieci i nie ponoszą opłat za odbiór śmieci. Dlaczego nie mają kubłów i nie ponoszą opłat ? Zapewne tak się dzieje bo być może urzędnicy nie dochodzą takich należności chociaż jak wynika z uchwały rady miasta w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Gniezna to właściciele nieruchomości są zobowiązani do prowadzenia selektywnego zbierania odpadów komunalnych itd itd itd........................................................................................................................................................................a na końcu jest napisane że nadzór nad realizacją obowiązków z regulaminu sprawuje Prezydent Miasta.

  Wnioski nasuwają się same. Skoro być może urzędnicy ? nie dochodzą egzekwowania obowiązujących przepisów a miesięczna opłata wynosi 20 zł od osoby to mając zagrożenie otrzymaniem mandatu średniej wysokości 142,07zł lepiej może ryzykować otrzymanie mandatu niż płacić co miesiąc 20zł od osoby co przy 3-5 osobowej rodzinie daje 60-100zł x 12 miesięcy = 720-1200zł a więc "oszczędności" kolosalne dla wyrzucającego nielegalnie odpady. Nie chcę tutaj obrażać urzędników ale sam prezydent kiedyś powiedział że magistrat podnosi opłaty za śmieci dla zbilansowania finansów z tytułu nie płacenia za śmieci i że jak ustalą tych co nie płacą to obniżą opłaty. Do dzisiaj nie słyszałem by obniżono te opłaty czyli że chyba nie ustalono tych co nie płacą, no to jak to inaczej ocenić w kontekście takiego nielegalnego wyrzucania odpadów i samej świadomości prezydenta o istnieniu osób nie wywiązujących się z obowiązku zbierania odpadów i ponoszenia opłat za ich odbiór ?

 • Link do komentarza Gnieźnianin piątek, 23 sierpnia 2019 14:32 napisane przez Gnieźnianin

  Co to za kary .... mandaty po 100 zł śmiech ....

 • Link do komentarza Rom piątek, 23 sierpnia 2019 13:44 napisane przez Rom

  W sprawie śnieci potrzebna jest totalna edukacja. Ludzie czytać nie potrafią, np na pojemniku "Odpady bio (wrzucać bez worka)", mało kto tego przestrzega, zwykle są tam wszystkie możliwe odpady. O innych nieprawidłowościach, to delikatne określenie, już nie wspomnę.

 • Link do komentarza kibolo piątek, 23 sierpnia 2019 12:36 napisane przez kibolo

  11 650 na 82 śmieciarzy to 142,07 zl. na łeb.A powinno być 82x500 zł i wtedy
  praca strażników miejskich byłaby wyceniona na 41 tys złotych.Może przyniosłoby efekty.

 • Link do komentarza Bobi piątek, 23 sierpnia 2019 12:22 napisane przez Bobi

  To nie mandaty tylko mandaciki. Minimum to 2000 zł powinno być inaczej szkoda czasu i ludzi na takie sprawy. Ale brawo.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane