środa, 28 sierpnia 2019 12:20

Połączenia autobusowe na terenie powiatu są zapewnione

 
Połączenia autobusowe na terenie powiatu są zapewnione archiwum redakcji

Rusza nowy rok szkolny, a wraz z nim pojawia się pytanie czy będzie możliwość dojazdu do szkół autobusem publicznym?

Od 2 września wszystkie miejscowości będące siedzibami gmin będą skomunikowane z Gnieznem. Powiatowe linie komunikacyjne docierać będą także do szeregu mniejszych miejscowości nieuwzględnionych w powiatowym planie transportowym.

Po upadku gnieźnieńskiego PKS-u, który wstrzymał wszystkie połączenia od 1 czerwca br., cały czas aktualne było pytanie o dalszą przyszłość połączeń autobusowych na terenie powiatu. Władze Powiatu Gnieźnieńskiego, w ramach posiadanych kompetencji i środków finansowych, podjęły kroki mające zapewnić możliwość dojazdu mieszkańcom poszczególnych gmin do Gniezna, w szczególności dojazdu młodzieży do szkół.

- W czasie wakacji temat połączeń nie był może priorytetowym, ale od 2 września powraca on w związku z rozpoczynającym się rokiem szkolnym. W Starostwie Powiatowym podjęliśmy kilka działań inicjujących, a niekiedy i inspiracyjnych - były to spotkania z przewoźnikami i włodarzami gmin, przez które ta komunikacja przebiega. Musimy się w tym momencie wywiązywać z naszego planu transportowego i obowiązków, które spoczywają na samorządzie powiatowym - mówił Mariusz Mądrowski z Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego.

Jak poinformowano, Starostwo Powiatowe zezwolenia na nowe linie komunikacyjne traktuje w sposób priorytetowy, wydając dokument w możliwie najkrótszym czasie. W niektórych gminach przewozy o charakterze użyteczności publicznej zostały połączone z dowozem dzieci do szkół, co zdaniem przedstawicieli Zarządu należy uznać za właściwy kierunek.

Starostwo na bieżąco prowadzi analizę sytuacji na powiatowym rynku usług przewozów autobusowych. W świetle ograniczonych możliwości budżetowych samorząd powiatowy nie jest w stanie przeznaczyć wystarczającej ilości środków finansowych na publiczny transport zbiorowy. Tym niemniej, powiat na bieżąco monitoruje sytuację przewozów autobusowych, poprzez m.in. sfinansowanie w najbliższym czasie opracowania dotyczącego aktualizacji planu transportowego.

Przypomnijmy, ustawa o transporcie drogowym oraz ustawa o publicznym transporcie zbiorowym nakładają na poszczególne jednostki samorządu terytorialnego obowiązki w zakresie organizowania lub wydawania zezwoleń na wykonywanie przewozów autobusowych. Na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego obowiązuje „Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego”, w którym zostały określone linie autobusowe o charakterze użyteczności publicznej. W większości są to linie łączące miejscowości będące siedzibą poszczególnych gmin ze stolicą powiatu.

Poniżej zestawienie połączeń oraz numerów kontaktowych do przewoźników, realizujących połączenia na terenie powiatu gnieźnieńskiego.

7 komentarzy

 • Link do komentarza Miska poniedziałek, 09 września 2019 06:21 napisane przez Miska

  Gdzie autobus z Łagiewniki przez Zakrzewo do klecka. Dzieci też mieszkają w tych miejscowościach nie mają prawa do klecka dojechać do szkoły. Żenada

 • Link do komentarza Makros sobota, 31 sierpnia 2019 10:53 napisane przez Makros

  Niestety ale jak uczniowie sa w szkole do 19:30 to w niektórych miejscowosciach ostatni autobus jest po 16 i jak uczniowie wieczorem maja wrócić do domu ze szkoly

 • Link do komentarza Uczeń piątek, 30 sierpnia 2019 22:42 napisane przez Uczeń

  Właśnie gdzie Kamieniec, Pomarzany, Wilkowyja przy drodze na Kiszkowo zapomniani przez władze

 • Link do komentarza Ja1985 czwartek, 29 sierpnia 2019 07:20 napisane przez Ja1985

  A miejscowości Czechowo Jarząbkowo nie mają nadal połączenia

 • Link do komentarza M.... środa, 28 sierpnia 2019 23:01 napisane przez M....

  A gdzie gmina Kłecko? Gdzie Kamieniec, Wilkowyja, Olekszyn itd? Panie Serwatka tam też mieszka młodzież

 • Link do komentarza Xyz środa, 28 sierpnia 2019 15:11 napisane przez Xyz

  Rozumiem ze w tym rozkładzie Czechowo nie zostalo uwzględnione? To może kupcie dzieciom rowery skoro uważacie ze sa są gorsze od innych dzieci. Liczycie na łagodną zimę, to może dzieci pieszo będą chodzić.

 • Link do komentarza Ja1985 środa, 28 sierpnia 2019 15:01 napisane przez Ja1985

  Niestety nie są uwzględnione wszystkie miejscowości z powiatu gnieźnieńskiego. Nie ma połączenia z miejscowości Czechowo czy Jarzabkowo mierzewo . Jak te dzieci mają dojechać do szkoły . Przecież mamy obowiązek puszczać dziecko do szkoły Ale jak skoro nie ma dojazdu .... rowerem 20 km trochę daleko....

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane