piątek, 13 września 2019 08:56

Król zniknął, ale wandalom się nie podda

 
Król zniknął, ale wandalom się nie podda fot. Rafał Wichniewicz

Z deptaku po niespełna dziesięciu miesiącach od postawienia, zniknęła postać króla Bolesława Chrobrego. Niektórzy pytają o powody, a tymczasem Miasto przeliczyło straty.

Pod koniec listopada ub. roku na deptaku postawiono ostatnią rzeźbę w ramach powstającego Traktu Królewskiego. Postać Bolesława Chrobrego, przedstawiona w zupełnie innej formie od monumentu stojącego przy katedrze, przyciąga sporo zainteresowanych turystów, robiących sobie z nim zdjęcia. Niestety, podczas manifestacji, które miały miejsce w Gnieźnie 13 kwietnia br., podczas starć z policją doszło do zdewastowania tego odcinka deptaku, a - dosłownie - "oberwało" się także królowi. Dlatego wyjechał.

- Kamień, z którego wykonane są stopnie pod posągiem Bolesława Chrobrego został zabrudzony najprawdopodobniej zużytym olejem silnikowym – w taki sposób, że nie wystarczy go wyczyścić czy zeszlifować - informuje nas Urząd Miejski. Dlatego właśnie zdecydowano się na demontaż całości i wymianę uszkodzonych elementów. Koszt nowego materiału oraz prac wynosi 29,5 tys. złotych. Sama postać króla, która również została zabrudzona, zostanie wyczyszczona - miejsca te zostaną na nowo zapatynowane. Koszt dodatkowych prac - demontażu i montażu wraz z przewiezieniem rzeźby wyniesie 6,7 tys. złotych.

To nie wszystko, bowiem zabrudzona miejscami elewacja Starego Ratusza także ma zostać poddana odnowieniu, ale póki co trwa jeszcze ustalanie, w jakim stopniu należy wykonać ten remont. 

- Koszty wymiany postumentu pod pomnikiem B. Chrobrego oraz usunięcia zabrudzeń samego posągu będą pokryte z ubezpieczenia Traktu Królewskiego. Według informacji, jakie mamy na ten moment z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie, cały czas trwa dochodzenie i są szanse na ustalenie sprawcy dewastacji. Jeśli zostanie ustalony, ubezpieczyciel będzie mógł żądać od niego regresu ubezpieczeniowego - informuje nas Urząd Miejski. Po zwróceniu się z zapytaniem do Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie przekazano nam iż sprawcy wandalizmu zostali ustaleni, ale w tej chwili cały czas trwa postępowanie i z tego względu nie są udzielane żadne dodatkowe informacje.

17 komentarzy

 • Link do komentarza urzędas wtorek, 24 września 2019 09:42 napisane przez urzędas

  Realisto, w tym magistracie nie ma żadnych fachowców na górze tylko politykierzy i ich poddani, to czego od nich żądasz? Myślenia? Wolne żarty!

 • Link do komentarza realista wtorek, 24 września 2019 07:31 napisane przez realista

  I jeszcze raz ja REALISTA. Napisałem na początku tej dyskusji , że ten piaskowiec jest za jasny i za chwile znowu będzie pobrudzony. Długo nie musiałem czekać . Proszę spojrzeć dzisiaj na cokół , na którym stoi postument Chrobrego jak on już wygląda !! WSTYD. ! Ale tak wygląda praca w naszym Urzędzie Miejskim . Tam nikt nic nie potrafi czegokolwiek przewidzieć ! I nie usprawiedliwia tego nic, nawet absurdalna obrona , że " tak było w projekcie" . Ale projekt ktoś zatwierdzał do realizacji . Prawda? !!! Kto To był co ten kolor cokołu zatwierdził ? pan Grobelny czy Pan Budasz ?

 • Link do komentarza Zenas poniedziałek, 16 września 2019 11:09 napisane przez Zenas

  Eagle Eye - zobaczcie. Jak wygląda ulica Dąbrówki! To wstyd dla tej już 5 lat rządzącej władzy! Ale dla nich ważniejsze są króliki - straszydla i brudny, zainfekowany do granic możliwości piach na Rynku! To ich poziom. Dziękujemy wam wyborcom, za to,że nas tak urządziliscie!

 • Link do komentarza avalon niedziela, 15 września 2019 22:20 napisane przez avalon

  ZŁODZIEJE Z WŁADZY? Bo ktoś oblał zużytym olejem silnikowym podest pomnika i teraz nadaje się do wymiany? A kto miał zapłacić? Podatnicy z budżetu miasta???
  Jak ktoś ma cokolwiek w głowie, takich rzeczy nie robi. Mam nadzieje, że go rozpoznali na nagraniach z monitoringu i zapłaci razem z kosztami sądowymi ponad 100K PLN.

 • Link do komentarza acze niedziela, 15 września 2019 19:28 napisane przez acze

  wystarczyło użyć wybielacza pod znaną nazwą

 • Link do komentarza Koryfeusz niedziela, 15 września 2019 17:59 napisane przez Koryfeusz

  jermak, ten problem, o którym piszesz jest nawet szerszy. Można go rozwiązać zakazując osobom otyłym i nadmiernie ciężkim siadania na królu i po problemie. Inna sytuacja to taka, że te osoby często nie są świadome swoich gabarytów. Być może gdyby ustawowo wprowadzono maksymalny dopuszczalny wskaźnik BMI to problem by się ograniczyło. Kto by przekroczył ten wskaźnik to obowiązkowe odchudzanie pod kontrolą lekarzy.

 • Link do komentarza Zez gniezdna niedziela, 15 września 2019 16:00 napisane przez Zez gniezdna

  Wilku,Michale i wiele innych hejterów. Jak widać co by się nie napisało trzeba przypierniczyć władzy. Gdyby nie ten zły,feralny a wręcz jego brak MONITORNG Policja nie ustaliłaby sprawcy zniszczenia. Chcecie kretynom podarować ciekawe gdyby chodziło o wasz sklep czy auto. Też byście pyszczyli-dlaczego miasto nie zapłaci za debili którzy zdewastowali. Na kamerach nagrali przeciwników marszu lgbt,tych rzekomych prawych i sprawiedliwych narodowych naszych. Śmiech i tyle

 • Link do komentarza EagleEye niedziela, 15 września 2019 15:26 napisane przez EagleEye

  Co tam 38 tyś wszak drogi i chodniki w zarządzaniu UM mogą poczekać jak np. taka ulica Warszawska która miała być remontowana gruntownie albo rok albo dwa lata temu. No ale plan trzeba było remontu ulicy przesunąć bo wpadnięto na pomysł Traktu Królewskiego który miał pierwotnie kosztować 1 mln 500 tyś ale skończyło się na ponad 2 mln złotych a teraz zaczynamy poprawki już za jedyne blisko 40 tyś.

  Ponowie pytanie które już tu padło. Co z iluminacją świetlną na Pl.Piłsudskiego oraz latarniami miejskimi ???

  Hallo hallo Urząd Miejski

 • Link do komentarza Michał niedziela, 15 września 2019 07:21 napisane przez Michał

  Są takie środki teraz że bez problemu by się wyczyściło stopnie. Ale władza przecież musi skubnoc kasę do swoich kieszeni a tak teraz mogą to zrobić. Poprostu złodzieje z władzy i juz

 • Link do komentarza wilk niedziela, 15 września 2019 02:05 napisane przez wilk

  I tu wychodzi jak w soczewce,MIERNOŚĆ i DYLETANCTWO władz miasta!!!! To się w głowie nie mieści,by w samym centrum ,na głównej ulicy,monitoring był nieczynny !!!! Jak ktoś mógł zniszczyć pomnik przy samym ratuszu i nie wiadomo kto !!! Bajzel w tym naszym mieście jak za dawnych lat za komuny,albo jak na Białorusi czy Ukrainie,a ponoć już jesteśmy w unii 15 lat !!!! Chcieli ludziska komuno wróć,to mają ,w całej okazałości !!!! Proponuję zacząć zbierać podpisy nad odwołaniem tej wszelkiej maści tandety,by nie tracić jeszcze,AŻ CZTERECH LAT !!!!!

 • Link do komentarza mieszkaniec sobota, 14 września 2019 21:44 napisane przez mieszkaniec

  W tym mieście sa wandala, bo nie ma porządnej władzy, która zadbała by o bezpieczeństwo i porządek w mieście, którym powinna zarządzać. Jak jest? Kazdy widzi. Na każdym kroku bajzel.

 • Link do komentarza jermak piątek, 13 września 2019 23:48 napisane przez jermak

  To nie tylko problem niszczenia cokołu. Widziałem jak korpulentne kobiety grubo po 40-tych urodzinach siadały sobie na kolanach króla ledwo się mieszcząc a mężusiowie robili ochoczo zdjęcia.Ja rozumiem, że takie potrzeby mają dzieci ...

 • Link do komentarza Gnieznianin piątek, 13 września 2019 21:54 napisane przez Gnieznianin

  Inwestycja w Monitoring ! W tym mieście jest za dużo wandali.

 • Link do komentarza Mieszkaniec piątek, 13 września 2019 10:16 napisane przez Mieszkaniec

  Brak monitoringu w mieście doprowadza do takich przykrych sytuacji. Dewastacje, parkowanie na zakazach co utrudnia przejazd innym kierowcom ul. Chrobrego, ul. Dąbrówki, oddawanie potrzeb w bramach, niszczenie królików itp. Ludzie opamiętajcie się ...

 • Link do komentarza EagleEye piątek, 13 września 2019 09:23 napisane przez EagleEye

  Pytanie dlaczego jedna z rzeźb postawiona na Pl.Piłsudskiego nie jest wieczorem podświetlana choć zainstalowana jest iluminacja świetlna oraz dlaczego wokół wyłączone są lampy !!!

  Może ktoś to z UM wyjaśnić

 • Link do komentarza mieszkaniec piątek, 13 września 2019 09:17 napisane przez mieszkaniec

  Kolejne wydatki związane z traktem królewskim Brawo Nasza Władzo !!!!!

 • Link do komentarza realista piątek, 13 września 2019 09:12 napisane przez realista

  Wszystko jasne. Ale mimo wszystko te płyty na cokole są, za jasne. Zapewne teraz pobrudzą go buciorami inni ludzie chcący zrobić sobie zdjęcie przy naszym Królu np: w czasie deszczu.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane