środa, 23 października 2019 12:16

Szpital „Dziekanka” świętuje 125 lat działalności

 
Szpital „Dziekanka” świętuje 125 lat działalności fot. Rafał Wichniewicz

Wyróżnienia, podziękowania, ale także wspomnienia - dziś obchodzono jubileusz funkcjonowania największego szpitala w województwie wielkopolskim, jakim jest gnieźnieńska "Dziekanka".

20 października 1894 roku, odległy wówczas niecały kilometr od Gniezna dopiero co wybudowany szpital dla nerwowo i psychicznie chorych, przyjął swojego pierwszego pacjenta. Z tą datą wiąże się więc oficjalne rozpoczęcie pracy lecznicy, położonej na terenie Dziekanki. Od tego momentu minęło już 125 lat i z tej okazji w głównym budynku administracyjnym odbyła się uroczystość jubileuszowa.

Po powitaniu wszystkich zgromadzonych w odnowionej auli "Dziekanki" przez dyrektora Marka Czaplickiego, głos zabrała Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego: - Szpital funkcjonuje na przestrzeni trzech wieków i przepięknie wpisał się nie tylko w krajobraz Gniezna, ale i na trwałe wpisał się w jego historię. Rozpoczynał działalność z setkami łóżek, a okres "rozkwitu" przypadł na 1995 rok, kiedy było ich blisko 1250, a w tej chwili mamy 854 i nadal jest największym szpitalem w województwie. Na przełomie tyli lat był rozkwit terapii, ale i były czasy ciężkie, szczególnie w trakcie I i II wojny światowej. Przy okazji obchodzonej tego dnia uroczystości, wspomniano także zmarłą niedawno Barbarę Trafarską, wieloletnią dyrektorkę szpitala.

Następnie obecni w auli przedstawiciele środowisk lekarskich, pielęgniarskich, samorządowcy, mundurowi, duchowni i urzędnicy współpracujący z placówką, wysłuchali ciekawego wykładu historii szpitala, przybliżonej przez Artura de Rosier. Nie zabrakło przybliżenia zmian, jakie zachodziły w leczeniu chorych, a także ważnych osób związanych ze szpitalem, m.in. Aleksandra Piotrowskiego czy Kazimierza Wize.

- Szpital na przestrzeni lat przeżywał różne czasy, czasy dobre i złe, szczególnie w okresie okupacji. Były różne systemy ochrony zdrowia w Polsce. Przypomnę tylko Kasy Chorych, Narodowy Fundusz Zdrowia, czy to, z czym się teraz zmagamy, a więc sieć szpitali. Biorąc pod uwagę rozległość szpitala, czyli 30 hektarów, działalność w 35 budynkach, z czego w 26 prowadzimy działalność medyczną. Jest to szpital naprawdę ogromny, z czego wielu sobie nie zdaje sprawę - przyznał Marek Czaplicki i jak dalej dodał, lecznica cały czas stara się modernizować infrastrukturę oraz dostosowywać się do aktualnej, medycznej rzeczywistości: - 75% naszej działalności do leczenie uzależnień i opieka psychiatryczna - dodał, wskazując iż w 2018 roku udało się rozszerzyć ofertę o powstanie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego o charakterystyce psychiatrycznej, a w tym roku udało się zakontraktować i stworzyć profil ogólny: - Widzimy potrzeby, zmieniający się czas, starzejące się społeczeństwo i chcemy wychodzić naprzeciw w naszych działaniach.

Po przemówieniach przyszedł czas także na wyróżnienia. Wicemarszałek Wojciech Jankowiak wręczył Odznakę Honorową "Za zasługi dla województwa wielkopolskiego" Andrzejowi Jóźwiakowi za całokształt działalności zawodowej i społecznej, a w szczególności za ofiarną służbę na rzecz ochrony zdrowia i życia ludzkiego. Ponadto prezydent Tomasz Budasz wręczył Medal Koronacyjny Łukaszowi Popczyńskiemu i Arturowi de Rosier, a także Medale Milenijne Marii Konwińskiej i Ince Semik-Schwede. Dyrekcja szpitala wyróżniła także podziękowaniami kilka osób z personelu oddziałowego oraz lekarzy. Symbolicznym uczczeniem 125-lecia szpitala było także posadzenie dębu przed budynkiem administracyjnym.

2 komentarzy

  • Link do komentarza Niezależny czwartek, 24 października 2019 17:33 napisane przez Niezależny

    Jestem pełen podziwu dla organizatorów. Wygląd sali zapiera dech. Może panowie Budasz i Pilak oraz nasze władze dogadają się z dyrekcją Dziekanki i wykorzystają ten uroczy obiekt. Widzę tu koncerty muzyki klasycznej na wysokim poziomie. Może czas tchnąć trochę życia w 125-letnie mury. Gratulacje.

  • Link do komentarza pracujący  obywatel środa, 23 października 2019 17:00 napisane przez pracujący obywatel

    Czy dyrektor szkoły podstawowej nr 3 w tych godzinach nie powinien być w pracy w swojej placówce ? W jakim stopniu jego szkoła jest związana ze szpitalem Dziekanka, że jego obecność była tam niezbędna ? A tak poza tym. Kiedy w końcu Polacy zamiast "świętować" zaczną pracować budując dobrobyt naszego kraju ?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane