środa, 20 listopada 2019 13:11

Nowe tabliczki na grobach Powstańców Wielkopolskich

  mn
Nowe tabliczki na grobach Powstańców Wielkopolskich zdjęcie nadesłane

Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19 zrealizowało zadanie pod nazwą „Oznakowanie grobów powstańców wielkopolskich 1918/1919 oraz wymiana starych oznaczeń na terenie powiatów gnieźnieńskiego, wrzesińskiego i słupeckiego”. W październiku i listopadzie zamieszczono nowe tabliczki na prawie 450 grobach bohaterów naszego zwycięskiego zrywu niepodległościowego.

Na trzech gnieźnieńskich cmentarzach zamieszczono ponad 200 nowych tabliczek – w części przypadków doszło do wymiany starych oznakowań na nowe, ale było też sporo wniosków złożonych w ostatnim czasie. W całym powiecie gnieźnieńskim zamontowano około 300 tabliczek powstańczych. Poza Gnieznem, najwięcej na cmentarzach w Łopiennie (30), Witkowie (19) i Czerniejewie (9). Akcja objęła również cmentarze w Strzyżewie Kościelnym, Modliszewku, Popowie Ignacewie, Dębnicy, Łubowie, Dziekanowicach, Sławnie, Kiszkowie, Łagiewnikach Kościelnych, Kłecku, Pomarzanach, Pawłowie, Żydowie, Niechanowie, Kędzierzynie i Mielżynie. W powiecie wrzesińskim zamontowano nowe oznakowania na grobach około 100 Powstańców, natomiast w powiecie słupeckim – około 40, głównie na cmentarzu w Powidzu.

– Akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem potomków Powstańców – mówi Robert Gaweł, prezes gnieźnieńskiego Koła TPPW i jak dalej dodaje: – Moment montażu tabliczki na grobie był dużym przeżyciem dla dzieci, wnuków i innych członków rodzin. Nowe oznakowanie pozwala lepiej pokazać miejsca pochówków uczestników Powstania Wielkopolskiego, co wpływa na zachowanie pamięci o bohaterach naszej niepodległości. Odebraliśmy wiele wyrazów wdzięczności za upamiętnienie Powstańców.

Najwięcej osób towarzyszyło montażowi tabliczki na grobie Stanisława Pinkowskiego na cmentarzu w Łubowie. Poza rodziną Powstańca, w tym syna Wojciecha Pinkowskiego, obecni byli przedstawiciele władz gminy z wójtem Andrzejem Łozowskim. W żywej lekcji historii uczestniczyli też uczniowie.

Zadanie mogło zostać zrealizowane dzięki dofinansowaniu w wysokości 20000 złotych, jakie Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19 otrzymało ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”. Partnerami realizacji zadania były gmina Powidz i gmina Gniezno.

1 komentarz

  • Link do komentarza Zaniepokojony Gnieźnianin środa, 20 listopada 2019 21:00 napisane przez Zaniepokojony Gnieźnianin

    300 tabliczek za ponad 20 000 zł ??????? Ktoś powinien to sprawdzić może urząd skarbowy ????!!!!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane