Wydrukuj tę stronę
piątek, 22 listopada 2019 09:27

Zderzenie z jeleniem na szosie

 
Zderzenie z jeleniem na szosie źródło: OSP Kłecko

Do niebezpiecznego w skutkach zdarzenia doszło w czwartkowy wieczór na szosie prowadzącej z Kłecka w kierunku Wągrowca. To już kolejne tego typu zdarzenie w ostatnim czasie.

Wraz z postępującą jesienią i nadchodzącą zimą, zwierzyna leśna coraz częściej porusza się po polach w poszukiwaniu pożywienia. Coraz częściej również w tym celu przekracza drogi, nie zważając na panujący na nich ruch. W ostatnim czasie do tego typu zdarzeń doszło już kilkukrotnie - ostatni raz wczoraj 21 listopada. Jak informuje OSP Kłecko, na drodze wojewódzkiej nr 190 na pograniczu powiatu gnieźnieńskiego i wągrowieckiego doszło do potrącenia jelenia przez samochód osobowy. W wyniku tego zdarzenia zwierzę nie przeżyło, ale podróżującym pojazdem na szczęście nic się nie stało - samo auto zostało poważnie uszkodzone.

Podczas podróży drogami leśnymi, zwłaszcza po zmroku, należy zachować czujność, gdyż w tym czasie zwierzyna jest najbardziej aktywna. Zauważenie obecności nawet jednego osobnika w pobliżu drogi, powinno zmusić do wzmożenia ostrożności, gdyż mogą mu towarzyszyć inni członkowie stada. W tym wszystkim największą rolę odgrywa prędkość pojazdu - utrzymywanie jej zgodnie z przepisami pozwala na bezpieczną reakcję w momencie pojawienia się zagrożenia na drodze. W przypadku, kiedy już dojdzie do uderzenia, należy stanąć pojazdem w bezpieczny sposób, włączyć światła awaryjne i wystawić trójkąt ostrzegawczy, po czym powiadomić policję o okolicznościach zdarzenia. Do zwierzęcia nie należy się zbliżać.

źródło: OSP Kłecko

 

Galeria