sobota, 28 grudnia 2019 13:54

Upamiętnili 101. rocznicę wybuchu powstania

 
Upamiętnili 101. rocznicę wybuchu powstania fot. Rafał Wichniewicz

Mszą świętą oraz apelem nad grobami poległych uczczono pamięć o tych, którzy 101 lat temu chwycili za broń i wyzwolili Gniezno oraz Wielkopolskę od pruskiego zaborcy.

Dzień po tym, kiedy w 1918 roku w Poznaniu rozgorzały walki pomiędzy powstańcami a pruskimi oddziałami, gnieźnianie wzięli sprawy we własne ręce i oswobodzili Gród Lecha. 28 grudnia przejęto ratusz, koszary piechoty, pocztę i dworzec. W 101. rocznicę tych wydarzeń, pamiętając o odwadze ówczesnych mieszkańców Gniezna, współcześnie żyjący raz kolejny upamiętnili te wydarzenia, oddając hołd poległym za upragnioną wolność.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej, sprawowanej w kościele pw. św. Piotra i Pawła przy udziale pocztów sztandarowych. Do zgromadzonych w świątyni słowo w homilii wygłosił ks. inf. Jan Kasprowicz: - Przybywając dzisiaj na Akropol Bohaterów pragniemy uczcić wszystkich, którzy przed 101 laty chwycili za broń, aby ziemia, będąca kolebką państwa polskiego mogła wreszcie cieszyć się wolnością. Pragniemy naszą obecnością pielęgnować pamięć o tych, którzy po wyzwoleniu swoich miejscowości, wyruszali jako kompanie by walczyć na froncie północnym, na Kujawach, a dalej także broniąc Boga walczyli o polski Śląsk, wnosząc wkład również w zwycięstwo podczas wojny w 1920 roku. Dumni ze zwycięskich powstańców, czcimy ich pamięć naszą modlitwą i obecnością w tej świątyni, a potem na Akropolu, ale również w tych różnych wydarzeniach, które będą miały miejsce, również i w naszym mieście. Przekazujemy to wspaniałe dziedzictwo młodym, zarówno w szkołach, jak i różnych wspólnotach, abyśmy bronili zawsze dobrego imienia naszej ojczyzny, dla niej potrafili oddawać to, co najcenniejsze, nawet swoje życie, jak dali tego przykład nasi praojcowie. Niech odpoczywają w pokoju, a pamięć przechowywana i przekazywana w naszych pokoleniach, niech dochodzi dalej do kolejnych pokoleń, które przychodzą. 

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości udali się na Akropol Bohaterów, na którym wraz z kpt. Pawłem Cymsem, dowódcą gnieźnieńskiej kompanii, spoczywa 52 powstańców poległych na froncie m.in. pod Inowrocławiem, Rynarzewem czy Szubinem. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego, do zgromadzonych kilka słów wygłosiła kobieta, będąca wyrazicielką myśli wszystkich tych żon, matek i innych, które działały na zapleczu powstania wielkopolskiego - w zaopatrzeniu, kuchniach czy szpitalach polowych. W jej rolę wcieliła się aktorka Jolanta Skawina.

Po przemówieniu zgromadzone delegacje złożyły kwiaty i znicze u stóp monumentu, a na koniec odśpiewano Rotę.

8 komentarzy

 • Link do komentarza rodzic niedziela, 29 grudnia 2019 22:22 napisane przez rodzic

  Lokalny patrioto, kiepski z ciebie patriota,skoro nie widziałeś starosty gnieźnieńskiego, jest przecież zdjęcie, jak składa kwiaty pod pomnikiem. Fakty sa jednak takie bardzo smutne, ze przychodzą tylko urzędnicy i celebryci. No, bo zdjęcia w mediach, i pokazać się trzeba. A jak ktoś zaznaczył, młodzieży jak na lekarstwo. To gdzie sa ci nauczyciele szczególnie od historii, że nie potrafią zachęcić młodzieży na takie piękne uroczystości? Rozmawiając z niektórymi nauczycielami mówili, ze przecież są ferie i w ogóle czas wolny od pracy. A pod sąd i na rynek ze świeczkami to potrafili przyjść?

 • Link do komentarza Wyborca niedziela, 29 grudnia 2019 13:23 napisane przez Wyborca

  Uważam, że obchody się upolityczniły przez układ gnieźnieński i księża też nie przyszli.

 • Link do komentarza uczestnik niedziela, 29 grudnia 2019 05:14 napisane przez uczestnik

  Ja mam pytanie. Czy na tych uroczystościach był choć jeden człowiek, który nie przyszedł tam po to, by zrobiono mu zdjęcie do gazety lub by pokazano go w telewizji kablowej ? Albo czy dyrekcje... przedszkoli i szkół to były tam by uczcić Powstańców Wielkopolskich? Czy tylko po to by pokazać się przełożonym z Urzędu Miejskiego ? Bo dzieci przedszkolnych ani szkolnych to raczej pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich nie widziałem. Nie licząc tych, co należą do harcerstwa !!! Bo na Harcerzy, to zawsze można liczyć . Nawet wtedy, gdy są wątłego zdrowia. Brawo poczet sztandarowy !

 • Link do komentarza lokalny patriota niedziela, 29 grudnia 2019 05:05 napisane przez lokalny patriota

  lapidarium . A Starostę Gruszczyńskiego ze sławnej partii PO widziałeś pod pomnikiem Powstania ?

 • Link do komentarza Myślnik niedziela, 29 grudnia 2019 01:32 napisane przez Myślnik

  do Lapidarium: zmień Pan okulary i przypatrz się dobrze. Byli, byli!

 • Link do komentarza Hilarion sobota, 28 grudnia 2019 23:46 napisane przez Hilarion

  Jak zwykle krytyków w tym Gnieźnie nie brakuje. To ja się pytam tej Kilan i temu Lapidarium, a gdzie jest młodzież szkolna gnieźnieńskich szkół podstawowych, średnich i wyższych? Dyrekcje i odpowiednie wydziały urzędu i starostwa nie potrafią jej zmobilizować do patriotycznych uroczystości? A co do wojska, przecież go nie ma w Gniewnie, a Powidz miał na pewno swoje uroczystości w Powidzu, więc nie będą oblatywać wszystkich okolicznych miast ( np. też Września, Słupca i wiele innych). Oni przede wszystkim maja nam zapewnić bezpieczeństwo. A włączanie w komentarz wycinania drzew w celu powiększenia pasa startowego lotniska uważam za największą bzdurę Emilii kilan Roku 2019! Tylko pożałowania godna taka osoba może pisać takie głupoty.

 • Link do komentarza Lapidarium sobota, 28 grudnia 2019 18:14 napisane przez Lapidarium

  A gdzie radni PiS z rady powiatu na obchodach i podczas składania hołdu powstańcom. Na sesjach tylko potrafią krzyczeć i nasze lokalne sprawy zamieniać w polityczne piekielko. Byli radni PO, byli radni SLD. Ale radnych pisu z powiatu nie widać. Nie widać również patriotów z Ziemii Gnieźnienskiej ani pslu. Coś słabo. Już się nie rządzi to patriotyzm z serc uleciał?

 • Link do komentarza Emilia kilan sobota, 28 grudnia 2019 15:40 napisane przez Emilia kilan

  Z kim był z Wojska????wstyd że nie pamiętają -brak współpracy wystawia świadectwo jednym i drugim..jedynie co wojsko teraz potrafi to wycinać powidzki las i degradować środowisko...oj powstańcy by im dali..

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane