środa, 01 stycznia 2020 14:00

Eksplozja gazu w bloku. Wezwano śmigłowiec LPR

 
Eksplozja gazu w bloku. Wezwano śmigłowiec LPR zdjęcie nadesłane

W noworoczne południe na drugim piętrze budynku wielorodzinnego położonego w Kruchowie w gminie Trzemeszno doszło do wybuchu gazu. Na miejscu lądował śmigłowiec.

Do zdarzenia doszło 1 stycznia około godziny 12:30. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, w jednym z mieszkań położonych na ostatniej kondygnacji bloku położonego w Kruchowie, doszło do wybuchu butli z gazem. Siła eksplozji była tak duża, że wysadziła okna i wyrzuciła je kilkadziesiąt metrów od budynku

Na miejsce zdarzenia przybyły OSP Trzemeszno, JRG Gniezno i OSP Kruchowo. Wszyscy mieszkańcy budynku zdołali go opuścić o własnych siłach, a przybyły zespół ratownictwa medycznego zajął się poszkodowanymi. W przypadku jednej z osób, z uwagi na odniesione poważne obrażenia, zadecydowano o wezwaniu na miejsce śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - mężczyzna w wieku około 70 lat odniósł poparzenia 60% ciała. Po wylądowaniu maszyny poszkodowany został przetransportowany do szpitala.

Na razie nie są znane okoliczności zdarzenia. Stan budynku i możliwość jego użytkowania oceni inspektor nadzoru budowlanego.

8 komentarzy

 • Link do komentarza micio środa, 08 stycznia 2020 08:59 napisane przez micio

  Czy można stosować gaz z butli jak podłaczony jest również z sieci... wygoglane:
  "W przepisach rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie ( Dz. U. 2015.1422 z dnia 2015.09.18 ), dokładnie w § 157 ust. 5 i 6 znajdujemy zapisy, iż instalacje gazowe zasilane gazem płynnym mogą być wykonywane tylko w budynkach niskich, a ponadto zabrania się stosowania w jednym budynku gazu płynnego oraz gazu z sieci gazowej. Zgodnie z art. 8 w/w rozporządzenia budynkiem niskim, jest budynek do 12 metrów włącznie nad poziomem terenu, oraz budynek mieszkalny o wysokości do 4 kondygnacji nadziemnych włącznie. W drugim przypadku sprawa jest dość oczywista, jeśli w budynku jest podłączona sieć gazociągowa stosowanie gazu z butli jest zabronione."

 • Link do komentarza Pytający wtorek, 07 stycznia 2020 08:52 napisane przez Pytający

  Czy nikt ze straży pożarnej albo jakichś nadzorujacych instancji nie potrafi odpowiedzieć czytelnikom, czy wolno w mieście i w kamienicach, gdzie jest gaz ziemny, użytkować jednocześnie butle gazowe?

 • Link do komentarza Gazownia niedziela, 05 stycznia 2020 17:02 napisane przez Gazownia

  Butle gazowe zaczną powoli wybuchać masowo.
  Większość butli w obiegu to butle z lat 80 stare!
  Nikt nie kontroluje ich stanu tylko jakieś dziady nabijają na nie kolejną legalizacje czasem pomalują i tyle ,nawet gumki im się nie chce wymieniać gdzie nakręcamy reduktor,a niektóre butle mają w sobie pół wody bo przez lata się skropliła .
  95% butli obojętnie gdzie by się kupiło to od razu ma gumkę do wymiany i kto to ma robić zwykły śmiertelnik?i takie tykające bomby są w obrocie przez gazowników.
  Na firmy które napełniają butle-legalizują i handlują należały by się masowe kontrole aby ich ustawić do przepisów a nie tylko czerpania zysków.
  Butla gazowa powinna max 10 lat i na złom,a nie po 40 lat jak teraz!

 • Link do komentarza loko czwartek, 02 stycznia 2020 18:49 napisane przez loko

  Marku w punktach i na stacjach butle nie wybuchają bo nie są podłączone do instalacji - przechowywane są z zamkniętym zaworem. W domach też butle nie wybuchają - wybucha gaz który ulatnia się zazwyczaj z instalacji (na przyłączeniu, na odbiorniku).
  centrum - dozwolone to nie ma co trąść portkami - prawdopodobieństwo wybuchu jest podobne do tego gazu ziemnego co masz legalnie u siebie w domu.

 • Link do komentarza Anonim czwartek, 02 stycznia 2020 15:34 napisane przez Anonim

  W Kruchowie butla nie wybuchła .

 • Link do komentarza xdx środa, 01 stycznia 2020 21:51 napisane przez xdx

  Juz na oko widać że budynek zagraża bezpieczeństwu mieszkańców

 • Link do komentarza Olo z centrum środa, 01 stycznia 2020 19:09 napisane przez Olo z centrum

  A w niektórych domach w Gnieźnie mimo, że jest gaz ziemny doprowadzony, to lokatorzy dogrzewaja się takimi jakimiś ogrzewaczami na butle. Czy to jest dozwolone i komu to zglosic,bo mamy stracha w tej kamienicy?

 • Link do komentarza Marek środa, 01 stycznia 2020 16:41 napisane przez Marek

  Takie wybuchy BUTLI GAZOWYCH w domach będą się zdarzały jeszcze bardzo często, dopóki przepisy nie zabronią ich indywidualnego, nieprofesjonalnego montażu w domowych kuchniach. Bo czy ktoś słyszał, by kiedykolwiek wybuchła butla składowana fachowo na jakiejś stacji benzynowej czy w jakim kolwiek punkcie hurtowej dystrybucji butli gazowych ? Nie. Tam nigdy butle gazowe nie wybuchają !!!!!!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane