sobota, 25 stycznia 2020 10:47

II LO zamknęło pamiątki w kapsule

  mnopr
II LO zamknęło pamiątki w kapsule zdjęcie nadesłane

"Zapraszamy za 25 lat" - tymi słowami uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie zakończyli swoją uroczystość. Nietypowe zaproszenie jest niczym drugi epizod tego, co wydarzyło się na boisku szkolnym "Dąbrówki".

Bieżący rok szkolny jest dla społeczności szkolnej "Piętnastki" wyjątkowy. Placówka świętuje swój wielki jubileusz 100-lecia istnienia i z tej okazji odbywają się w niej liczne imprezy, które uwieńczone zostaną uroczystą galą, zaplanowaną 21 lutego.

W ubiegłym tygodniu szkolnym jedna z uroczystości miała charakter szczególnie nostalgiczny. Społeczność szkoły utworzyła kapsułę czasu. Nauczyciele i uczniowie zamieścili w niej swoje zdjęcia, listy, pamiątki klasowe oraz symbole swojego pokolenia, wśród których znalazł się oczywiście wszechobecny smartfon, a także paragony z restauracji McDonald's, filtr do plastikowej butelki, nadużywane przez nasze pokolenie plastikowe sztućce czy ikony współczesnych portali społecznościowych.

Intencją organizatorów jest spotkać się za 25 lat w tym samym miejscu i odkopać kapsułę. Będzie to doskonała okazja do wspomnień bądź wzruszeń. Wielu natomiast zapewne wielu uczestników mimowolnie zadało sobie pytanie: Co będzie za 25 lat? Czy będę tu wtedy? Z całą pewnością tego właśnie życzymy wszystkim obecnym na uroczystości - aby dane im było odpowiedzieć twierdząco na to pytanie.

3 komentarzy

  • Link do komentarza technik wtorek, 28 stycznia 2020 09:35 napisane przez technik

    Taka absolwentka z was, jak znawczyni historii tej szkoły. Pierwszą patronką liceum do wybuchu wojny była bł. Jolenta.

  • Link do komentarza Absolwentka 1983 poniedziałek, 27 stycznia 2020 19:50 napisane przez Absolwentka 1983

    100 lat temu tej szkole czyli gimnazjum żeńskiemu nadano patronkę Dąbrówkę. W 1983r. wróciła dawna nazwa.

  • Link do komentarza Absolwent 1983 sobota, 25 stycznia 2020 20:42 napisane przez Absolwent 1983

    Nadanie szkole imienia Dąbrówki odbyło się 16 kwietnia 1983 roku. Dlaczego pozorując kontynuację tradycji "piętnastki" i świętując wielki jubileusz 100-lecia istnienia szkoły, celowo nie wspomina się o poprzednich patronach? Zwłaszcza o tym, który poprzedzał Dąbrówkę? Przypominam, że był nim Julian Marchlewski, ur. 17 maja 1866 we Włocławku, zm. 22 marca 1925 w Bogliasco – działacz polskiego i międzynarodowego rewolucyjnego ruchu robotniczego. Rozumiem, że od kilku lat panuje moda na pisanie nowej i właściwie dopasowanej historii Polski i międzywojenny komunista nijak nie pasuje do dzisiejszych czasów. Jednak przemilczanie znanych przecież faktów jest takim samym kłamstwem, jak ich kreowanie. Ten, kto nie pamięta przeszłości, będzie skazany na to, że ją przeżyje powtórnie (G. Santayana). Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości (J. Piłsudski).

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Kłecko Punkt 05 2022
Antyki022022