poniedziałek, 27 stycznia 2020 11:41

Zdewastowano kwaterę Armii Czerwonej

 
Zdewastowano kwaterę Armii Czerwonej zdjęcie nadesłane

W nocy nieznani sprawcy wymalowali różne hasła w mauzoleum poświęconemu Armii Czerwonej, zlokalizowanemu w kwaterze wojskowej na cmentarzu przy ul. Witkowskiej.

"Hołota", "Bandyci", "Zabójcy", "Śmierć wrogom ojczyzny" - takie hasła, wymalowane białą farbą, pojawiły się w nocy z niedzieli na poniedziałek na monumencie poświęconym żołnierzom Armii Czerwonej. Sprawa została zgłoszona policji, która prowadzi czynności w tej sprawie. Wandale, którzy dokonali dewastacji, prawdopodobnie działali w pośpiechu, o czym świadczą pozostawione na miejscu przedmioty, w tym m.in. pojemnik z farbą oraz spray, a także niedokończone napisy.

Kwatera, na której spoczywa 410 poległych w trakcie walk lub zmarłych po wojnie, od końca lat 40. XX wieku funkcjonuje na cmentarzu przy ul. Witkowskiej. Sam monument został ustawiony w 1948 roku w formie obelisku, zwieńczonego czerwoną gwiazdą. Od kilku lat w miejscu tym spotykają się przedstawiciele gnieźnieńskiej lewicy, którzy 21 stycznia oddają hołd w podziękowaniu za zajęcie miasta przez czerwonoarmistów w 1945 roku.

W poprzednich latach aktami wandalizmu padała tablica stojąca przy ul. Witkowskiej, która upamiętniała wkroczenie Armii Czerwonej do Gniezna. Ostatecznie, zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną, została ona rozebrana w ub. roku. 

50 komentarzy

 • Link do komentarza senior poniedziałek, 10 lutego 2020 13:03 napisane przez senior

  Cmentarz, jak cmentarz. Chowa zmarłych,ale czy musi on trwać wiecznie? Wszak swoich bliskich przodków czcimy przez jedno, co najwyżej dwa pokolenia i te groby potem sa używane do kolejnych pochówków. Zatem zapytuję, jak długo ten teren będzie terenem "zamkniętym" na kolejne pochówki? To nie jest cmentarz wydzielony wyłącznie dla bohaterów ( pozytywnych, czy negatywnych), te groby zajmują miejsca dla zmarłych mieszkańców Gniezna. Propozycja jest prosta, ustawić tablicę z nazwiskami tych żołnierzy, niech ona przypomina trudne lata historii, niech ona będzie miejscem, pod którym wszystkie organizacje składają im hołdy. A przy okazji pytanie, dlaczego nie dba się pieczołowicie o inne miejsca pochówków w Gnieźnie? Na Roosevelta na cmentarzu ewangelickim jest park i chwała za to, bo jest porządek, choć świąteczne Las Vegas w tym miejscu nie do końca jest stosowną dekoracją.Natomiast obok na kirkucie naprzeciw Lidla jest podwórze z szopami, garażami itd. Tam należy także skierować swoje siły, by pokazać, ze Polacy dbają o wszystkie miejsca spoczynku, a nie tylko o te radzieckie.

 • Link do komentarza Polak niedziela, 09 lutego 2020 18:37 napisane przez Polak

  Ktoś tu pisze o Grodnie, ale co z setkami tysięcy grobów polskich, a moze i nawet milionów, na Syberii, na tej nieludzkiej ziemi, dokąd od niepamiętnych czasów Rosjanie wywozili Polaków?Pierwsze zsyłki Polaków na Syberię nastąpiły kilkadziesiąt lat po ekspansji Wielkiego Księstwa Moskiewskiego na wschód od Uralu, która zaczęła się w połowie XVI wieku. Pierwsi polscy zesłańcy byli jeńcami wojennymi wziętymi do niewoli podczas wojen Stefana Batorego z Iwanem IV Groźnym czy podczas wojen Rzeczypospolitej toczonych z Moskwą na początku XVII wieku. Polacy dzielili w ten sposób los jeńców innych narodowości (np. Szwedów i Tatarów). Ramy komentarza nie pozwalają na przytoczenie całej historii wywózek, aż pamięcią sięgnijmy przerażających lat II wojny, podczas której życie straciły kolejne setki tysięcy Polaków, w tym znaczna część inteligencji, właścicieli ziemskich itd. Potem Katyń i pozostałe miejsca kaźni, no i represje lat powojennych w Polsce pod kierunkiem sowieckich komisarzy. Panowie spod pomnika, uczyliście się historii, to musicie o tym wiedzieć i nie manipulujcie historią. Niestety, to naród odpowiada za grzechy swoich przywódców, bo wykonywał ślepo rozkazy, które unicestwiały polskość. Nikt z tych żołnierzy nawet za cenę życia nie przeciwstawił się zbrodniom swoich dowódców na przestrzeni wieków. Szli, zabijali, wywozili, kradli, gwałcili, palili i przez kolejne lata nękali Polaków. Wy musicie o tym wiedzieć, tylko zagłuszacie w swoim sumieniu te zbrodnicze działania nie wiadomo w jakim celu?

 • Link do komentarza A  Rosjanie w Grodnie zadbali o groby Polaków? sobota, 08 lutego 2020 18:00 napisane przez A Rosjanie w Grodnie zadbali o groby Polaków?

  Sowiecki horror w kościele w Grodnie. Takiej metody mordowania nikt się nie spodziewał
  Ojciec był zmobilizowany do Armii Polskiej jeszcze w lipcu. My nie wiedzieliśmy, gdzie go mamy szukać. Matka myślała, że on może być w kościele razem z obrońcami. Pozwoliła mi pod nadzorem ciotki, razem z innymi chłopakami, obserwować to, co się działo wokół kościoła. Czekałem u ciotki w mieszkaniu na nastanie nocy. Jak się ściemniło, to usłyszeliśmy szum samochodów i razem z ciotką wyszliśmy na podwórko. Przez uchylone drzwi bramy zobaczyłem znajome już ciężarówki, które tyłem podjeżdżały do wejściowych drzwi kościoła i zasłoniły sobą cały widok. Była noc, ale nie było zbyt ciemno. Wtenczas postanowiłem wyjść na przeciwległą stronę kościoła. Teraz już dobrze widziałem, jak mordercy w maskach przeciwgazowych i specjalnych okryciach wynosili z kościoła trupy ludzi i kładli je na ciężarówki. Ktoś świecił im latarkami. Potem samochody odjechały i niezadługo przyjechały ponownie. Tak było cztery razy do świtu. Na każdy samochód ładowali 20 trupów.
  Po czwartym odjeździe kościół zamknięto na klucz i postawiono strażników w cywilnych ubraniach. A my wszyscy poszliśmy do swoich domów bardzo cicho i niepostrzeżenie. Umówiliśmy się, że wieczorem pójdziemy na cmentarz wojskowy. Na cmentarz wieczorem przyszło bardzo wielu chłopaków. Ktoś ukrywał się za pomnikami, ktoś leżał między mogiłami, kilkoro z nas ukryło się w krzakach. Już ściemniało się i kierowca spycharki zapuścił silnik i włączył światła. Po chwili zjawiły się te same samochody ciężarowe stojące tyłem na skraju rowu. Znowu wyrzucano z nich trupy, z każdego po 20. W ciągu nocy przyjeżdżali cztery razy po dwa samochody. Ostatni raz, jak przyjechali, spycharka zaczęła zasypywać ludzi, ubijając ziemię gąsienicami i wyrównując gładko. Po wszystkim spycharka odjechała z cmentarza. Oficer raz jeszcze obejrzał zbiorową mogiłę, wsiadł w auto i odjechał. A ochrona opuściła cmentarz dopiero 15 października. W ten dzień my z matką poszliśmy położyć kwiaty, straży już wtedy nie było.
  Obrońcy Grodna byli zamordowani w kościele garnizonowym przez uduszenie jakimś trującym, duszącym gazem podanym do wnętrza kościoła sanitarnym samochodem przez funkcjonariuszy NKWD. To był ohydny sposób wymordowania i pogrzebania tak znacznej liczby, niemal pół tysiąca ludzi, przez cały tydzień trzymanych w zamknięciu bez chleba, wody i toalety. Ta egzekucja nie była ostatnią, nie ostatnia była i zbiorowa mogiła na wojskowym cmentarzu. Były i nowe w miarę chwytania zbiegłych obrońców i patriotów Polski.
  Nie bez podstawy ludzie starsi wiekiem nazywali kościół garnizownowy w okresach pierwszej i drugiej sowieckiej okupacji aż po jego zniszczenie kościołem łez i męczenników. Po rozprawie z obrońcami na drzwiach kościoła wisiały wielkie kłódki. Z przyjściem Niemców do Grodna w 1941 r. stelmach Zygmunt Zaniewski ze swoim synem Ryszardem zrobili i postawili na zbiorowej mogile obrońców trzy drewniane krzyże, które przetrwały do 1960 r.
  Fragment rękopisu relacji Hipolita Statkiewicza / Źródło: Archiwum ks. prof. Romana Dzwonkowskiego

  Niemcy, napadając na Grodno 22 czerwca 1941 roku, okrążyli cały garnizon sowieckiej armii, ni jeden żołnierz nie uciekł. Jeńców umieszczono w byłych koszarach. Każdy dzień rano po ul. Artyleryjskiej Niemcy gnali 10–15 jeńców na cmentarz wojskowy kopać rów-mogiłę, a po południu wieźli tam na furmankach 10–15 całkowicie nagich trupów, zrzucali w rów i zasypywali ziemią. Tak było każdy dzień, dopóki nie skończyli się jeńcy.
  Po wojnie na wojskowym cmentarzu postawiono obelisk poległym w latach 1941–1944 żołnierzom sowieckim. A na początku lat 70. dolną część cmentarza wojskowego zabudowano pięciopiętrowymi budynkami. Tam pracowały spycharki i koparki, ryły ziemię pod fundamenty budynków, a grunt razem z prochami pogrzebionych wywozili i zrzucali do najbliższych jam i rowów.
  Tak czyn bohaterski obrońców Grodna został starty przez komunistyczny reżim sowieckich wandali z pamięci ludzi i historii Grodna. Ich prochy zostały rozproszone po ziemi grodzieńskiej i już nigdy nikt nie dowie się o patriotyzmie polskich obrońców Grodna 1939 roku, nie pozna ich imion i nie potrafi znaleźć miejsc, gdzie można położyć kwiaty chwały i podziękowania, uczcić pamięć swoich obrońców, którzy złożyli swoje głowy za wolność i szczęście grodnian.
  Tak samo był zniszczony i żydowski cmentarz w latach 1965–1970, na miejscu którego urządzono boisko piłkarskie. Kościół garnizonowy był zamknięty w latach 1954–1956. Wtedy w kościele zostały założone ładunki wybuchowe, a jakiś czas później w nocy z soboty na niedzielę zagrzmiał wybuch. Rano ludzie zobaczyli tylko stos czerwonych cegieł. Ruiny usuwali przez długi czas komuniści, komsomolcy w niedzielę i dni wolne od pracy. W ten sposób z kościoła garnizonowego nie pozostał żaden ślad. W jego miejscu urządzono klomb-kwietnik. Tak skończył się tragiczny los tego kościoła. Ale kara Boża wcześniej czy później musi dosięgnąć winowajców. To wszystko, co napisałem, to prawdziwe zdarzenia, które wciąż stoją mi przed oczyma.
  oprac. Piotr Włoczyk

 • Link do komentarza kibolo czwartek, 30 stycznia 2020 19:10 napisane przez kibolo

  Wiem,że jest organizacja której członkowie i jej podwładni wymordowali tylu ludzi ile Stalin,Hitler i im podobni razem wzięci.Cała licytacja kto był lepszym mordercą Polaków-Hitler czy Stalin to makabreska,to to samo czy lepiej zginąć od ciosu tomahawkiem czy kataną,strzałem w głowę z lewej czy prawej strony.Oba reżimy dokonały masowych morderstw,stosowały terror,opór karały śmiercią za opór,doprowadziły do zniewolenia.Nie da się porównać oba reżimy.Żadne z porównań nie zadowoli wszystkich.Np. okupację niemiecką można ściśle określić a okupację rosyjską już nie.To samo z zamordowanymi przez Rosjan Polakami.Historycy piszą że w okresie okupacji prawie milion.Za to Niemcy zabili 6 mln. obywateli polskich.Hitlerowcy jak widać byli bardziej śmiercionośni i nie mniej dzicy od Rosjan.panuje powszechna wiara w to,że Rosjanie kradli,gwałcili,palili a Niemcy jedynie mordowali.Tak samo zdziczali Niemcy od Rosjan różnili się jedynie umundurowaniem i językiem.Co więc było lepsze?6 mln. ofiar planowych mordów czy o wiele mniej ale zniewolenie na dekady?Skąd więc na naszych oczach wybielanie Niemców?Stalin jest hołubiony bo wygrał wojnę.Hitlera Niemcy źle oceniają bo przegrał.Rosjanie chcieli zabić polską inteligencją a Hitler całą populacją.Szczególną nienawidzili Słowian ci z byłego NRD.Nawet dziś uważają nas,Polaków,za podludzi. Faktem jest,że Hitler nie wymordował tylu Niemców co Stalin Rosjan.Za to jak by nie było,Niemcy byli tak samo dobrzy w mordowaniu jak Rosjanie.

 • Link do komentarza mieszkaniec czwartek, 30 stycznia 2020 19:06 napisane przez mieszkaniec

  @ radykał - proszę pana, wy tam w tej Legnicy jesteście przez dziesiątki lat zakolegowani z Rosjanami. To miasto niemal w połowie było radzieckie, a w połowie polskie, ponieważ w Legnicy miał swoją siedzibę Sztab Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej. To właśnie Legnicę nazywano przez kilkadziesiąt lat „Małą Moskwą”. Wprawdzie oficjalnie Rosjanie mieli zakaz kontaktów z polskimi cywilami poza specjalnymi spotkaniami np. w rocznicę Rewolucji Październikowej, 1 Maja itp. Ale potrzeba handlu towarami integrowała ludzi i mnóstwo było przyjaźni i nawet romansów Rosjan z Polakami. Więc nie dziwi nas Pański komentarz. Natomiast my tutaj w Wielkopolsce a szczególnie w Gnieźnie mamy swoje doświadczenia i choć uważamy, ze cmentarze są rzeczą świętą, to prawdę należy wszędzie podkreślać i o niej nie zapominać.

 • Link do komentarza Prezes czwartek, 30 stycznia 2020 00:46 napisane przez Prezes

  Czerwony faszyzm był zdecydowanie gorszy od brunatnego faszyzmu - Józef Stalin ma na swoim koncie kilkakrotnie więcej ofiar niż Adolf Hitler.Ostrożny Norman Davies pisze o 50 mln zamordowanych w latach 19234-1953.Aleksander Sołżenicyn szacował, że od początku rewolucji do 1956 w łagrach uśmiercono około 60 mln ludzi.Ofiary wielkiego głodu to około 6 mln ludzi, wielkiego terroru w latach 1936-1938 to 800 000 ludzi, a wprowadzenie komunizmu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej to morderstwo około 400 000 ludzi. Mechaniczna brutalność Niemców miała zabić, a nie zmieniać, i kolejnych pokoleń nie zmieniła. Była i minęła.Terrorystyczna socjotechnika Sowietów zdeformowała kondycję psychiczną milionów ludzi z kilkudziesięciu kolejnych roczników, czego efekty ponosimy do dnia dzisiejszego.

 • Link do komentarza Radykał środa, 29 stycznia 2020 22:21 napisane przez Radykał

  Nie jestem z Gniezna, pochodzę z Legnicy. U nas groby, cmentarz a od niedawna i pomnik braterstwa broni, który znalazł swój "odpoczynek na tym cmentarz, to wszystko jest zadbane i pielęgnowane. Jesteśmy tylko ludźmi, nie generalizujmy, że każdy sowiet to gwałciciel i bandyta. Tak jak teraz, wśród nas są osoby, które hańbią czlowieczenstwo... Mszczenie się nad tymi, którzy nie mogą się już obronić jest w samym sobie barbarzynstwem i dnem do jakiego jest zdolny tylko ktoś kogo wychowała ulica...
  Arb
  Arzhnsrwem

 • Link do komentarza Jam_Jest środa, 29 stycznia 2020 15:33 napisane przez Jam_Jest

  Do: TW-Wnuk wyklętego:
  ***********************
  Proponuję udać się do psychiatry, on powinien ci pomóc, a na miejscu p. Tomaszewskiego, pozwałby cię. Jak nie potrafisz merytorycznie odnieść się do bandytyzmu, jakim wykazali się zapewne ci, którym wtórujesz, to daruj sobie jakiekolwiek wpisy ww. temacie.

 • Link do komentarza Cezar środa, 29 stycznia 2020 00:16 napisane przez Cezar

  Jeśli codziennie w TVP info słyszymy z ust prezydenta premiera polityków dziennikarze szkalowanie Rosji i Prezydenta Putina to na efekty nie trzeba długo czekać ! Przykład idzie z góry ! Proszę zwrócić uwagę na napisy identyczne z wypowiedziami w TVP info od osób wypowiadających się w temacie Rosji i wyzwolenia Polski przez Armię Radziecką !

 • Link do komentarza Remik środa, 29 stycznia 2020 00:09 napisane przez Remik

  Wiesiek ty się licz ze słowami. Nie znasz historii, nie czytasz książek, nie docierasz do źródeł, to nie siej fałszu. Sowieci wymordowali więcej ludzi, niż Niemcy. Słyszałeś o Katyniu? Słyszałeś o Gułagach, o wysyłkach na Sybir, o obozach pracy w Kazachstanie? O wymordowaniu polskiej inteligencji? A słyszałeś o głodzie w Rosji , o kanibalizmie? W latach carskiej Rosji, ale potem latach 1921-1923 głód dotknął 25 mln mieszkańców Sowieckiej Rosji, doprowadzając do śmierci około 5 mln z nich. A w szczytowym momencie, pod koniec 1932 roku i wiosną roku 1933, głodem dotkniętych było nawet 70 ze 160 milionów ludzi zamieszkujących ZSRR. A współcześnie, za rządów Putina emeryci w Rosji są zmuszeni do poszukiwania żywności w śmieciach. Często wybierają coś odpowiedniego do jedzenia spośród kontenerów na odpady znajdujących się w pobliżu dużych supermarketów. Ten "dobrobyt" tam trwa!

 • Link do komentarza Krzysztof wtorek, 28 stycznia 2020 22:33 napisane przez Krzysztof

  Ludzie opamiętajcie się.

 • Link do komentarza avalon wtorek, 28 stycznia 2020 21:59 napisane przez avalon

  Sterowany z USA i Niemiec reżim PO-PiSu oraz założone i prowadzone przez nich media od dawna nakręcają Polaków przeciwko Rosji.

  Od czasu jak zarządzają Polską, pojawiły się Polskie obozy, w większości jesteśmy faszystami, Rosjanie to zbrodniarze a Ukraińcy to bestie.
  W zasadzie analizując współczesne informacje dawkowane codziennie przez niezatapialny i wspierany przez obce służby reżim, Polska i Rosja są winne całemu złu na tym świecie a przede wszystkim odpowiadają za śmierć milionów ludzi w czasie II WŚ.

  Naziści odpowiadają za drugą wojnę. Taki naród chyba kiedyś istniał, przecież o nim mówią w TV i piszą w gazetach. Ludzie wierzą w to co widza i słyszą. A współczesna historia przesuwa ten obłąkany i bestialski naród nazistów między Odrę i Bug...

  Niemcy powoli, małymi krokami oczyszczają swoją historię a amerykanie udają wyzwolicieli świata prowadząc ciągłą i brutalną ekspansję - od 80 lat codziennie są w stanie wojny z jakimś mniejszym lub większym państwem... USA od końca II WŚ wymordowały kilka milionów ludzi. Ile państw w tym czasie zaatakowały ZSRR i Rosja? W zasadzie żadnego, bo Afganistan to była walka z Talibami których oddziały powstały przy wsparciu USA do walki z ZSRR. Ukraina to amerykańska operacja specjalna mająca na celu likwidację prorosyjskiej władzy w tym kraju. Nie uwierzę w bajki że Putin zaatakował prorosyjskiego prezydenta akurat po tym, jak Ukraina oficjalnie zerwała rozmowy stowarzyszeniowe z UE i NATO...

  Co sadzę o Rosjanach? Nie znam żadnego.
  Ale dziękuję im za wyzwolenie spod Niemieckiego reżimu totalitarnego, mordującego Polaków od tysiąca lat. Niemcy traktują Polaków jak niewolników i mordują nas z częstotliwością co kilkadziesiąt lat. 80 lat temu przesadzili i zostali pozbawieni samodzielnej armii, tylko dlatego dawno tu nie zaglądali...
  Gdyby nie śmierć 20 milionów Rosjan, nie było by mnie i nikogo z czytających. Brakowało kilku lat i nie byłoby Narodu Polskiego, wcześniej przestałby istnieć Naród Żydowski. Kolejni byliby Rosjanie, Białorusini i inni.

  Chwała Bohaterom.

 • Link do komentarza Rajmund wtorek, 28 stycznia 2020 21:54 napisane przez Rajmund

  Na cmentarzach pochowano ludzi, którzy nie mogą już się bronić, nie odpowiedzą na Wasze hasła. Wśród nich byli ludzie dobrzy i źli. Żołnierze Czerwonej Armii, którzy polegli w Gnieźnie i okolicach byli szarymi wojakami. Większość z nich nie miała pojęcia o co toczy się ta gra. Jakie cele ma Stalin. Bliscy tych często bezimiennych sołdatów także nie byli niczemu winni. Ich synowie, ojcowie i mężowie nie wrócili do domu. Zginęli w Polsce, w Gnieźnie. W Polsce pamiętamy czasy wojny i czas wyzwolenia. Pamiętamy ofiary i oprawców. Jesteśmy w tym wyjątkowi. Nasilające się ostatnio ataki na Polskę, ze strony Izraela, Rosji i pozbawionego wiedzy o II wojnie światowej Zachodu wywołują frustrację zwykłych Polaków. Frustracje takie nie mogą mieć jednak ujścia na cmentarzu. Tylko barbarzyńcy bezczeszczą groby. W polskiej kulturze szanujemy groby, nie mówimy źle o zmarłych, palimy symboliczne lampki nawet na grobach bezimiennych żołnierzy. Czy ktoś dał nam prawo ich rozliczać, oceniać? Jeżeli czujesz frustrację, jesteś zły zalej tweetami konta Putina, Miedwiediewa, 450 deputowanych Dumy. Napisz im co czujesz. To samo robią w tej chwili Rosjanie zmanipulowani przez administrację Putina. Spamują konto Morawieckiego, który odpiera ataki Putina. Malując hasła na grobach prostych żołnierzy radzieckich na cmentarzu w Gnieźnie pomagasz wrogom Polski. Czy to jest Twój cel?

 • Link do komentarza Andrzej Filipowicz. wtorek, 28 stycznia 2020 18:25 napisane przez Andrzej Filipowicz.

  No i mamy przegląd kto jest mądry, myślący i rzeczowy a kto naiwny by nie powiedzieć, że odwrotnie myślący niż ,,mądry''. Na tyle wpisów tylko jeden można uznać za prawdziwy- Marka S. Brawo Panie Marku, to jest na 99% PROWOKACJA samych zainteresowanych tą sprawą. Nikt przy zdrowych zmysłach nie bezcześci cmentarzy.Andrzej F.

 • Link do komentarza kibolo wtorek, 28 stycznia 2020 17:51 napisane przez kibolo

  Najbardziej śmieszne jest to,że nie historycy się spierają,ponieważ dla nich od dawna wszystko jest jasne.Jak długo rządzący będą się spierać?Bardzo długo ponieważ nie chodzi im o prawdę tylko o kłamstwa bo taki polityk być musi,musi umieć łżeć,pleść bzdety jak Du.a czy Putin albo nawet amerykański rudy Donald,specjalista w tej dziedzinie.Za wybuch wojny w Europie w 1939, jednoznacznie odpowiada rząd Niemiec,który zmierzał do tego,od 1933 r., konsekwentnie.Inne państwa,doświadczone I wojną światową,której skutki ciągle odczuwały,do wojny się nie kwapiły.Opinie,o II wojnie światowej, państw europejskich były sceptyczne,były niechętni jej byli nawet hitlerowscy sprzymierzeńcy czy niemieccy generałowie obawiając się klęski a niektórzy z nich nawet taki skutek przewidzieli.O napaści na Polskę,w 1939,bez żadnych sojuszników Hitler postanowił sam. Na nikogo się nie oglądał,nawet ze Stalinem czy Mussolinim.Kiedy dzisiaj wiadomo o dalszych wydarzeniach można je ocenić krytycznie.Chodzi o polski zabór Zaolzia,pakt Ribbentrop-Mołotow,czy też porozumieniu monachijskim w sprawie Czechosłowacii.Nikt nie wspierał Hitlera w jego ludobójczych zamiarach,a pakt Ribentrop-Mołotow to dw dodatkowe lata pokoju dla ZSRR a przecież Stalin nie rządził w Polsce i naród radziecki był mu bliższy bez względu jak to robił.To opinie H. Kissingera i Churchilla. Wojna była pewna i bez tego.I bez tego doszło do Holokaustu.Nawet w Polsce i w krajach nadbałtyckich z tymi faktami się godzono,dopiero jakaś amerykańska biznesbaba wyraziła swoją opinię podchwyconą przez Du.ę.W samych Stanach myślą jednak inaczej,przeważa opinia Henry Kissingera.Pakt Ribentrop-Mołotow był paktem taktycznym dwóch wrogich państw który musiał runąć po rozmowach Hitler-Mołotow w 1940 r. zakończonych długą listą nieporozumień.Pomysł że Stalin i Hitler wspólnie zaplanowali wywołanie II wojny światowej to śmierdząca propaganda.W Rosji taki stan rzeczy odrzucają nawet antyputinowskie ugrupowania.O pojednanie między narodami Polski i Rosji zabiegali Gorbaczow i Jelcyn.Dzięki polskim rusofobom,ich przesadnemu zachowaniu do tego nie doszło.Nikt stanowiska jakie prezentuje Du.a w świecie nie popiera a już żaden z historyków XX wieku.To amerykańska siła gospodarcza wraz z potęgą rosyjskiej ludności,na jaką żadne państwo nie było stać pozwoliło na wygranie wojny z Niemcami.Koalicja ZSRR-USA do zwycięstwa się przyczyniła.Bo ZSRR okazał się sojusznikiem wiernym odpornym na pokusę odrębnego pokoju.Efektem tego była Jałta i jej propagandowa,znowu,otoczka.Zginęło 8 milionów radzieckich żołnierzy,ale 80 % Wermachtu zginęło na wschodzie.Nikt na zachodzie nie krytykuje gwałtownej i napastliwej obrony polityki ZSRR przez Putina.A Du.a niech sobie poczyta historii i i przemawia w języku polskim w którym jest słaby bo w angielskim jeszcze słabszy.Chwała poległym,pogrzebanym na gnieźnieńskich i polskich cmentarzach czerwonoarmistom.

 • Link do komentarza krzycho45 wtorek, 28 stycznia 2020 15:09 napisane przez krzycho45

  "Turbopatriotyzm" czyni z polskości chorobę umysłową. Deforma edukacji spowodowała ogromny chaos w polskich szkołach i w całym systemie szkolnym.
  Nie mamy złudzeń, w Polsce jest jeszcze wiele do zrobienia w kwestii edukacji.

 • Link do komentarza Sławosz D wtorek, 28 stycznia 2020 15:07 napisane przez Sławosz D

  Obejrzałem zdjęcia i przeczytałem komentarze. Sprawcy tej dewastacji dokonanej na cmentarzu - wykazali zupełny brak kultury i poszanowania dla śmierci wspartej bezdenną głupotą nie pozwalającej nawet na zakwalifikowanie tego jako bezmyślnego młodocianego wybryku . Oby jak
  najszybciej sprawcy zostali wykryci i przykładnie ukarani. Z niesmakiem czytałem także niektóre komentarze, w których przebrzmiewają nieuzasadnione podejrzenia i wskazania domniemanych sprawców jak i wynikające z politycznych sympatii czy antypatii prowokacyjne zapisy niestosowne do opisywanej sytuacji. Więcej szacunku i milczenia nad grobami !!

 • Link do komentarza starszy gnieznianin wtorek, 28 stycznia 2020 12:05 napisane przez starszy gnieznianin

  "Prości, dzielni żołnierze", którzy gwalcili Polki niezależnie od wieku, którzy pozostawili po sobie dzieci, dziś już u schylku życia, które nigdy nie poznały swoich ojców, "prości, dzielni żołnierze", którzy pili na umor wszystko, co pachnialo alkoholem, którzy zabijali ludzi dla samego zabijania także w Gnieźnie, "prości,dzielni żołnierze" ,ktorzy niszczyli nasze dobra kultury, palili książki, kradli zegarki i inne kosztowności, "prości, dzielni żołnierze" , którym na koniec nie zadrzala ręka, by spalić nasz największy skarb, gnieźnieńska katedrę, miejsce koronacji pierwszych pięciu władców Polski i uświęcone krwią szczątki pierwszego męczennika św. Wojciecha. To ja sobie nie życzę używania na tych niszczyciel i grabiezców takich określeń. Natomiast nie zgadzam się na niszczenie Ich grobów, choć raczej uznalbym to za prowokację .

 • Link do komentarza Sławomir Wieczorek wtorek, 28 stycznia 2020 12:00 napisane przez Sławomir Wieczorek

  W Gorzowie Wlkp. i okolicach są tysiące mogił żołnierzy radzieckich. Żaden z nich nie zginął jednak na froncie. Zanim nie zdążyli zgwałcić polskich i niemieckich kobiet, zatruli się śmiertelnie skażonym przez Niemców alkoholem w licznych na tych ziemiach gorzelniach.

 • Link do komentarza Historyk mówi prawdę wtorek, 28 stycznia 2020 10:38 napisane przez Historyk mówi prawdę

  @recytator, litości, to tak, jakbyś zachwalał "bohaterów faszystowskich", przecież oni też wierzyli, i byli prości, nawet śmiali się na tych wszystkich fotografiach, gdy obok leżały stygnące ciała Polaków, Żydów, Romów itd... Sowieci i faszyści stworzyli systemy totalitarne. Czczenie ich żołnierzy jest chore, podobnie jak bezczeszczenie cmentarzy. Ale współcześnie nie Polska jest wstydem Europy, ale neoimperialne zapędy Rosji. Ot, taka dygresja dla czerwonych pacynkarzy, których w Gnieźnie jeszcze sporo... I w jednym zgoda - uczmy młodzież prawdy, która jest tylko jedna: Niemcy i Rosjanie w latach 1939-1989 zgotowali nam śmierć, terror i zniewolenie. Negowanie tego jest takim samym złem dla świata, jak zaprzeczenie istnieniu holokaustu.

startpoprz.123nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane